Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Pustili Vora v zakoně: V Česku dostal 22 let!

"Vor v zakoně" se dostal na Svobodu.
 (Autor: Blesk)
Autor: ČTK - 
29. ledna 2015
17:28

Údajný arménský mafiánský boss Andranik Soghojan odsouzený v Česku na 22 let do vězení vyšel dnes v Jerevanu na svobodu. Oznámil to arménský server news.am s odvoláním na tamní ministerstvo spravedlnosti. Jerevanský soud odmítl žádost o prodloužení vazby s tím, že z Prahy nedorazily potřebné dokumenty. České ministerstvo ovšem tvrdí, že žádost o prodloužení včas odeslalo společně s kompletní žádostí o převzetí výkonu rozsudku.

Šestačtyřicetiletého Soghojana, který je takzvaným vorem v zakoně, tedy kriminální autoritou v prostředí ruskojazyčných mafií, zadržela policie v Jerevanu koncem října. Soud na něj uvalil vazbu, kterou následně na žádost české strany prodloužil do 29. ledna. Arménie své občany do cizích států nevydává, a české ministerstvo spravedlnosti se proto rozhodlo požádat arménské ministerstvo, aby Arménie převzala rozsudek českého trestního soudu. V takovém případě by si Soghojan odpykal uložený trest na území Arménie a podle tamního právního řádu.

Minulý víkend však jerevanský soud novou žádost arménského ministerstva spravedlnosti o prodloužení Soghojanovy vazby odmítl. Podle serveru news.am mělo ministerstvo pět dní na odvolání, které ale zřejmě nepodalo. "Vzhledem k tomu, že arménské zákony neumožňují vydávat občany Arménie justici cizích států, a protože dokumenty z Česka dosud nedorazily, byl Soghojan propuštěn na svobodu," uvedla arménská agentura.

"Kompletní žádost o převzetí výkonu rozsudku A. Soghoyana a o opětovné prodloužení trvání jeho vazby odeslalo ministerstvo spravedlnosti do Arménie na začátku minulého týdne. Arménské ministerstvo spravedlnosti následně přijetí žádosti potvrdilo," sdělila ČTK mluvčí českého ministerstva Kateřina Hrochová.

Dodala, že vzhledem k neexistenci procesních pravidel v arménském právním řádu, která by upravovala převzetí výkonu rozsudku z ciziny, nyní nelze přesně stanovit další průběh řízení o předání výkonu českého rozsudku.

Soghojan si v roce 2007 v Praze objednal vraždu svého krajana, podnikatele. Při následném vražedném honu byl v metropoli omylem zavražděn jiný člověk a další byl pobodán. Pražský městský soud nejprve Soghojana nadvakrát osvobodil, odvolací vrchní soud však případ vždy vrátil k novému projednání. Odsuzující rozsudek padl až poté, co kauzu dostal na starosti jiný soudce.

Definitivní trest Soghojan dostal v říjnu 2013, v té době již však byl dávno v zahraničí, protože justice ho po původně zprošťujícím verdiktu propustila z vazby. Do vězení měl nastoupit v září 2014. Když neuposlechl, vydal na něj pražský městský soud evropský zatykač.

laco ( 30. ledna 2015 08:36 )

VOR bol /v postkomunistickej krajine/ uvezneny az 3 mesiace?! Tak to je neskutocne....

laco ( 30. ledna 2015 08:36 )

VOR bol /v postkomunistickej krajine/ uvezneny az 3 mesiace?! Tak to je neskutocne....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud