Odhalení obří varny: Vyrobili v ní desítky kilogramů drog za desítky milionů!

Odhalení obří varny v Karlovarském kraji  (Autor: Policie ČR)
Autor: ČTK, simao - 
17. dubna 2014
19:55

Největší varna pervitinu v Karlovarském kraji, kterou ve středu našli policisté v Sadově na Karlovarsku, možná vyrobila až desítky kilogramů drogy za desítky milionů korun. Policie na odhalení pracovala půl roku, při zásahu ve středu večer tři lidi zatkla a na místě našla kilogramy drogy.

Výrobna byla v domě v areálu někdejších technických služeb. V objektu byly místnosti s přípravnou i výrobnou drog. Jen pro chemikálie a drogy museli policisté jet dvakrát s nákladním autem. Ve varně byli od středečního odpoledne do dnešního rána. Podle odhadů policie se za půl roku mohlo ve varně vyrobit přes padesát kilogramů drogy za desítky milionů korun.

"Něco takové většina z nás ještě neviděla," shrnul dojmy z profesionální výrobny Miroslav Gonos, šéf česko-německého protidrogového útvaru Krystal. Varna v Sadově byla upravena tak, aby byly co nejméně cítit do okolí chemikálie. Když policisté do objektu vnikli, museli ale použít respirační roušky, protože, jak řekli, zápach chemikálií byl intenzivní a dráždil dýchací cesty.

Crystal pro německou klientelu

Podle vedoucího oddělení obecné kriminalisty karlovarského ředitelství policie Jaroslava Severy byly na místě zdrženy tři osoby vietnamské národnosti. "Z poznatků vyplývá, že drogy mířily nejen mezi uživatele v Česku, ale i v Německu," uvedl. Pervitin stále častěji míří z Čech do Německa. Podle šéfa německého ústředního kriminálního úřadu (BKA) Jörga Zierkeho německá policie loni zabavila 77 kilogramů pervitinu, o tři procenta víc než v roce 2012.

Podle údajů police bylo loni v Karlovarském kraji odhaleno 12 varen, 20 pěstíren marihuany a v pěti případech přechovávali pachatelé předměty určené k nedovolené výrobě drog. 

Podle německých policejních statistik hraje nyní droga, v Německu známá pod názvem crystal, přední roli mezi amfetaminy a metamfetaminy na německém trhu. Německá policie loni zadržela v souvislosti s držením pervitinu 3850 lidí, o deset procent víc než v roce 2012.

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud