Drogy, alkohol a mobily na celách. Soud to řeší už 10 let!

Jako v bavlnce se prý měli někteří odsouzení ve věznici Nové Sedlo na Žatecku v době, kdy tam pracovali bývalý dozorce Jiří J. (53) a vychovatel Ladislav K. (44). Podle obžaloby jim nosili drogy, anabolika, rohypnol, alkohol, mobily a za úplatu jim zajišťovali i různé výhody. U soudu se kvůli tomu zpovídají ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z nedovolené výroby a držení drog. Případ se vleče neuvěřitelných 10 let. Rozsudek nepadl ani dnes.
Obžaloba oba muže viní, že do věznice nosili odsouzeným mobily, a v obalech od pleťového krému, v kinder vajíčkách nebo v novinách také pervitin a marihuanu. Ladislav K. prý rovněž doručoval zásilky s mobilem a pervitinem. Vězňům zajišťoval i anabolika, rohypnol a alkohol, a během prohlídek cel jim umožňoval schovávat si zakázané věci v jeho kanceláři.
Bylo i maso na řízky
Svědci z řad vězňů byli nejvíc sdílní na policii. Jeden z nich například popsal, jak mu vychovatel dodával drogy a alkohol a dokonce i maso na řízky na rozlučku se spoluvězněm. U soudu pak ale většinou tvrdili, že vše mají z doslechu.
Oba obžalovaní vinu popírají. Už dříve uvedli, že jde o komplot proti nim. „Krátce po našem zatčení se drogy ve věznici objevily zas,“ hájil se Jiří J.
Zastavení stíhání odmítli, chtějí verdikt
Případ se neuvěřitelně vleče, soud se jím zabývá už od roku 2002. V roce 2003 uznal oba obžalované vinnými a vyměřil jim podmíněné tresty, kraj ale rozsudek zrušil a případ vrátil zpět k dalšímu dokazování. Kvůli složitému hledání bývalých vězňů a jejich neochotě svědčit se jej ale nedařilo uzavřít. Soudkyně kvůli průtahům dokonce trestní stíhání zastavila, obžalovaní ale trvali na tom, aby soud rozhodl o jejich vině či nevině. Rozsudek nepadl ani dnes, kvůli chybějícímu svědkovi bylo líčení odročeno na únor.
Důsledná kontrola, třeba několikrát denně, kontrolovat návštěvy, trestat nekompromisně bachaře pokud něco donesou a bude velice rychle klid. K tomu bych samozřejmě hodně přitvrdil v dodržování vězeňského řádu a né, že se tam dostávají dobrovolně aby přečkali zimu v teple.