Půlmiliardová krádež století Procházky jde k soudu
Víc než tři roky už uplynuly od krádeže století, kdy František Procházka zmizel s více než půl miliardou korun, dosud se jej však policii nepodařilo dopadnout. Údajně si lup užívá na své jachtě v Karibiku. Městské státní zastupitelství v Praze v pátek případ poslalo k soudu. Procházkovi a jeho komplicovi hrozí až desetileté vězení.
Přes půl miliardy - přesně 564 miliónů korun se ztratilo v koncem roku 2007 na pražském Žižkově. Z budovy bezpečnostní agentury je odnesl její zaměstnanec, tehdy třiatřicetiletý František Procházka.
Krádež měla neprůstřelný plán
Krádež století měl dobře promyšlenou. V agentuře G4S se nechal zaměstnat o čtyři měsíce dříve. Během své sobotní směny přeložil peníze do kufrů a falešně je zapečetil. Kufry s bankovkami naložil do dodávky, kterou oblepil falešnými logy společnosti. Jeho komplic Milan Čermák je pak v dodávce vyvezl ven, zatímco Procházka chladnokrevně dokončil směnu.
Přestože policie okamžitě rozjela pátrání, poslední stopou byl videozáznam kamer z letiště v německém Frankfurtu nad Mohanem, které Procházku zachytily pár hodin po jeho krádeži. Nic jiného česká policie v rukou neměla, čekala tedy pomoc od zahraničních kolegů. Procházku se však dodnes dopadnout nepodařilo.
Užívá si zloděj století v Karibiku?
Ozývaly se hlasy, které tvrdili, že byl Procházka jen nastrčený hráč a že se ho po krádeži jeho šéfové zbavili. Blesku se však podařilo zjistit, že se minulé léto údajně objevil na pobřeží Hondurasu v obrovské moderní jachtě v ceně kolem pěti milionů dolarů (85 milionů korun). „Ta jachta byla neuvěřitelná. Vzadu měla helikoptéru, takovou tu malou pro dva lidi,“ vzpomíná Čech žijící v Hondurasu, který si nepřál být jmenován.
Procházkova komplice Milana Čermáka, který milióny vyvezl z areálu bezpečnostní agentury, se podařilo dopadnout pár měsíců po krádeži. V pátek se případ dostal před soud, Procházka je stíhán jako uprchlík. Mužům hrozí deset let vězení.
Soudit bílého koně je nesmysl. Již za pár okamžiků po činu dodýchal a teď spokojeně hnije, pokud nebyl chemicky rozpuštěn nebo spálen na prach. Tzv. komplic nic neví a tedy nikdy nic neřekne. Peníze se nestěhovaly pryč, ale byly zde utraceny. Zboží za ně se vyvezlo legálně i pololegálně. Profesionální práce je patrná i z toho zvěřejněného mála. Honba za duchy je česká specialita. Koho zajímá yachting v Karibiku může si koupit od prodejců satelitních snímků "příslušnou oblast" a tam si najít co potřebuje. Jediná cesta vedoucí k odhalení skutečných pachatelů (velmi malá pravděpodobnost úspěchu) je vypsání opravdu tučné odměny, kterou vyplatí osoba mající velkou všeobecnou veřejnou důvěru.