Kauza Vítkov: Chtěli upálit rodinu, dostanou doživotí?

Při loňském útoku proti domu romské rodiny v severomoravském Vítkově byla na osmdesáti procentech těla popálena tehdy dvouletá Natálka.
Autor: rvs, mivrk, Ivana Žáková - 
6. října 2010
17:52

STŘEDA 6. 10. - Dva se omluvili, třetí mlčel a poslední se vymlouval. Čtyři bestie, které loni v dubnu podpálily dům romské rodiny ve Vítkově a téměř zaživa upálily dnes tříletou Natálku,  ve středu u soudu naposledy promluvily před vynesením rozsudku. Velice překvapivá, mnohdy až otřesná slova zazněla u ostravského krajského soudu. Obhájce jedno z obžalovaných dokonce obvinil rodiče popálené holčičky, že nechali dceru v hořící místnosti.

V úterý s návrhem na udělení výjimečných trestů vystoupila žalobkyně, advokát naopak navrhl zprostit obžaloby Davida Vaculíka. Ve středu postupně vypovídali obhájci dalších tří obžalovaných a sami obžalovaní. Soudce odročil pokračování líčení na středu 20. října, kdy bude v 9 hodin vynesen rozsudek.

649512:gallery:true:true:true

Ivo Müller (25) z Dolního Benešova: Když jsem uvedl že jdeme na Cikány, byl to pouze slovní obrat

Obžaloba: trest za vraždu při horní hranici sazby (10-15let)

Obhajoba: trest za pokus ublížení na zdraví, případně za obecné ohrožení (3-8 let)

* "Udělali jsme věc, kterou jsme nedomysleli. Netušili jsme, že bude mít tak katastrofální následky. Každého z nás to mrzí."

* "Chci se znovu omluvit celé rodině, hlavně Natálce, které jsme způsobili tolik bolesti. Také se chci omluvit své rodině, hlavně mámě."

* "Nikomu jsme ublížit nechtěli, ale teď budu žít s nálepkou vraha a rasisty do konce života a to nebude lehké."

Žalobkyně navrhuje trest do patnácti let, protože Müller jako jediný spolupracuje. Jeho obhájkyně Markéta Polišenská žádá trest za ublížení na zdraví z nedbalosti případně obecné ohrožení. „Obžaloba neprokázala jakýkoliv úmysl usmrtit osoby. Ve výpovědích svědků je řada rozporů.“


649509:gallery:true:true:true

David Vaculík (26) z Horního Benešova: Vzdávám se práva závěrečné i poslední řeči

Obžaloba: výjimečný trest nad polovinou sazby (15-25 let)

Obhajoba: úplné zproštění obžaloby

Jako jediný nevypovídal po celou dobu vyšetřování i hlavního líčení, což mu přitěžuje. Žalobkyně mu to přičetla k výši trestu a pro Vaculíka navrhla až 25 let vězení.

„To, že nevypovídá, je jeho právo a má to i svoje důvody. Požaduji zproštění celé obžaloby. Považuji za naprosto nepodloženou spekulaci, že by chtěl vědomě upálit lidi romského etnika,“ řekl Blesku obhájce Petr Kausta, který během nejdelší závěrečné řeči ve své praxi přečetl během asi dvou hodin 28 stran.


649511:gallery:true:true:true

Jaromír Lukeš (26) z Opavy: Celý proces mi připadá jako hon na čarodějnice

Obžaloba: výjimečný trest mírně pod polovinou sazby (15-25 let)

Obhajoba: trest při spodní hranici sazby za obecné ohrožení (3-8 let)

* "Nikdy jsem Hitlera ni fašismus neuctíval, nejsou na to důkazy. Připadá mi to jako politický proces, ve kterém jsme oběti."

* "Demonstrace a mítinky, kterých jsem se dávno účastnil, nebyly protiprávní a byly povolené."

* "Kdo chce psa bít, tak si hůl vždycky najde. Nežijeme v demokratickém státě podle toho, jak postupuje policie. Na rádobydůkazy by se nemělo pohlížet."

* "Výpovědi poškozených jsou plné rozporů a nedůvěryhodné. V odposleších nebylo jediné slůvko o Romech a Vítkovu."

* "V našem státě se nectí presumpce neviny."

* "Média z nás udělaly vrahy a rasisty, soud si doufám zachová chladnou hlavu. Uvidí nás jako vrahy, anebo kluky, kteří udělali osudovou chybu?"

* "Já ani kluci jsme nikoho zabít nechtěli. To já jim řekl, že dům je neobydlený."

* "Velkou chybou je, že jsme dříve jednali, než jsme přemýšleli o následcích. Teď si důsledky ponesu do konce života. Uvědomuji si, co jsem způsobil, ale nejsem vrah."

Státní zástupkyně požaduje trest v délce dvaceti let. Obhájce Pavel Pěnkava navrhuje, aby byl odsouzen pouze za obecné ohrožení. „V žádném případě nebyli srozuměni s tím, že by mohlo dojít k usmrcení osob a nebyli s to domyslet následek celého jednání, protože považovali dům za neobydlený. Poškození výpovědi překroutili a před soudem už zapřeli, že dceru nechali v hořící místnosti.“


649510:gallery:true:true:trueVáclav Cojocaru (24) ze Šumperka: Opravdu mi není dobře z toho, co se stalo. Nikdo z nás není vrah

Obžaloba: výjimečný trest při spodní hranici sazby (15-25 let)

Obhajoba: trest ublížení na zdraví z nedbalosti (až 2 roky)

* "Všechno to jsou domněnky a spekulace."

* "Má lítost byla upřímná, nikoliv kvůli zmírnění trestu. Znovu se omlouvám všem poškozeným."

Státní zástupkyně Brigita Bilíková pro něj žádá výjimečný trest pod hranici dvaceti let. Obhájce Ladislav Myšák navrhuje ublížení na zdraví z nedbalosti. „Za charakter povahy, který podle znalce má, by se nemusel stydět žádný z nás. Má sociální cítění, schopnost nacházet pozitivní věci i na romském etniku, nejsou pro něj typické vůdcovské pozice nebo agresivní postoje. Prosazuje rodinný život, věrnost a spravedlnost. Měl přátelské vztahy k romským dětem, a to rasista nedělá. Na základě policejní databáze byl o něm vytvořen hrůzný obraz násilníka a extrémisty. Tento čin je učebnicový příklad negativního skutkového omylu, jelikož nevěděl, že jde o žhářský útok na dům, ve kterém spí lidé. Všeobecná hysterie vyvolaná médií vyvolává očekávání vysokých trestů. Spekulace a domněnky však musí zůstat stranou.“


Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud