Žháři zaútočili na dítě! Do pokojíčku hodili zápalnou láhev

Autor: ČTK, šim - 
15. března 2010
14:12

AKTUALIZOVÁNO: Na dům romské rodiny v Ostravě zaútočili v noci na neděli zápalnými lahvemi. V pokoji, kam láhev dolétla, spala v tu dobu 14letá dívka. Ohnivý případ otevírá hrůzné vzpomínky na Natálku z Vítkova, která v dubnu přežila žhářský útok  pravicových extrémistů.

O případu informovala Česká televize s tím, že obyvatelům se zápalnou láhev podařilo uhasit a nikdo nebyl zraněn. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení, za který pachatelům hrozí až 8 let vězení.

Útok se stal ze soboty na neděli. Láhev s neznámou hořlavinou vlétla do dětského pokoje, kde spala čtrnáctiletá dívka. Rána ji vzbudila a láhev, která se naštěstí nerozbila a nezačala hořet v plné síle, se jí podařilo rychle uhasit. Romové žijící v osadě se po útoku obávají o svou bezpečnost.

Policie nechce z taktických důvodů sdělit, jaký byl nejpravděpodobnější motiv útoku. Nevyloučila však, že jde o rasově motivovaný čin. Ostravská osada Bedřiška je ale problémová oblast, proto si policie netroufá vyloučit možnost, že byl útok motivován spory místních obyvatel.

Že vyšetřovatelé věnují případu maximální pozornost svědčí i fakt, že byl sestaven speciální policejní tým, který se bude zabývat pouze tímto žhářským útokem.

Loni v dubnu žháři zaútočili na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Do domu podle výsledků vyšetřování vhodili tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálka. Utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla.

Proces se čtveřicí obžalovaných pravicových extremistů z Opavska a Bruntálska začne u Krajského soudu v Ostravě 11. května. Hlavní líčení budou doprovázet mimořádná bezpečnostní opatření. Muži jsou obžalováni z pokusu o rasově motivovanou vraždu, kterou chtěli spáchat na více osobách, z nichž jedna byla dítě. Za to jim hrozí až 15 let vězení. Padnout ale může i výjimečný trest či doživotí.

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud