Krajský soud: 6 let natvrdo, Vrchní soud: Jen podmínka!

karel Bašta sice bránil svůj majetek nepřiměřeně, ale ne natolik, aby musel jít do vězení  (Autor: Pavel Ryšlink)
Autor: Pavel Ryšlink - 
23. února 2010
05:58

Velikou úlevu zažil včera u Vrchního soudu v Olomouci Karel Bašta (53). Ten loni v březnu bránil s brokovnicí v ruce svůj majetek a postřelil při tom zloděje. U krajského soudu vyfasoval za pokus o vraždu 6 let natvrdo. Nyní je vše ale jinak

Vrchní soud totiž uznal, že Bašta bránil svůj majetek, a vyměřil mu jen podmínečný trest za pokus o zabití.Karel Bašta má na Brněnsku sběrnu odpadu.

Ta byla terčem neustálých zlodějských nájezdů. Kradli z ní materiál, například železo, vyloupili dokonce i kancelář. Protože policie zloděje nikdy nedopadla, pořídil si Karel Bašta poplašné zařízení a zcela legálně také brokovnici.

Když se loni v březnu alarm spustil, byl Karel Bašta během několika minut u své sběrny. Nachytal tady zlodějský pár ještě v akci. Muž a žena i přes varovný výstřel z brokovnice do vzduchu nasedli do automobilu a pokusili se prchnout.

Bašta však další dvě rány vpálil do auta. Muže zasáhl do stehna, ženu do hlavy. Oba střelbu přežili, žena ale přišla o oko.

Krajský soud ho poslal za pokus o vraždu na 6 let za mříže. V Olomouci ale měl soud včera jiný názor. „My jsme rozsudek s ohledem na nový trestní zákoník zrušili a použili pro obžalovaného příznivější právní kvalifikaci.

Uznali jsme ho vinným toliko z pokusu o zabití,“ vysvětlil včerejší rozhodnutí vrchního soudu jeho mluvčí Petr Angyalossy. Karel Bašta sice podle olomouckého vrchního soudu překročil meze nutné obrany.

Ale vzhledem k okolnostem, kdy obžalovaný byl opakovaně vykrádán a skutečně bránil pouze svůj majetek, vždy žil spořádaným životem a nikdy neměl žádné problémy se zákonem, využil vrchní soud možnosti stanovit trest pod hranicí sazby.

A jak tedy zní nový rozsudek? Takto: tři roky s podmínečným odkladem na pět let.

bedrrich ( 25. února 2010 17:15 )

do lidí se nestřílí,ale zloději jsou paraziti,co s nima,kdyby nestřílel ,tak by mohli střílet oni po něm.A pokud by se netrefili,tak ani nemá cenu volat policii,tá jezdí pomáhat a chránit s pohřebáky v zádech

beda888 ( 24. února 2010 13:03 )

Asi nevíš co je zběsilá střelba. Máš ale pravdu, po "normálních" lidí se nestřílí. Do zlodějů KLIDNĚ.Té dívčiny je mi trochu líto, ale co tam dělala? Že by zeď a rádoby na poradu obhájce "o ničem neměla ani páru".

paulawilde ( 23. února 2010 23:07 )

Jen tak do lidí se samozřejmě nestřílí ale do tvorů, kteří se tak nechovají ano. Vzhledem k "práci" policie je reálný předpoklad vzniku domobrany a to pak bude legrace.

bubaku ( 23. února 2010 19:19 )

souhlas a i s předchozím příspěvkem

djaba ( 23. února 2010 16:41 )

Bránit svůj majetek s flintičkou je sice hrdinné ,ale co následky jeho zběsilé střelby.Kurňa , copak se střílí jen tak do lidí ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud