Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Trest pro vrahy hudebníka Sahuly potvrzen: 15 let

Hudebník František Sahula  (Autor: abl)
Autor: ČTK - 
31. března 2009
11:20

Za vraždu hudebníka Františka Sahuly půjdou Jiří Kulvejt a Jan Dvořáček každý na 15 let do vězení. Pražský vrchní soud v odvolacím jednání potvrdil trest, který oběma mužům uložil loni v prosinci středočeský krajský soud.

Mladíci Sahulu ukopali a udupali počátkem loňského května v chatové oblasti Skuheř u Kamenice nedaleko Prahy. Dnešní rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tragická událost se podle spisu stala v noci na 2. května blízko chatové oblasti Skuheř u Kamenice nedaleko Prahy. Tehdy osmnáctiletý Kulvejt a dvacetiletý Dvořáček podle obžaloby napadli hudebníka po předchozím popíjení v restauracích. Podle spisu jej nejprve Kulvejt srazil dvěma údery pěstí na zem a pak ho ještě kopl do hlavy. Následně oba podle obžaloby Sahulu kopali do hlavy, obličeje a horní poloviny těla.

Mladíci podle spisu Sahulu napadli s takovou intenzitou, že hlava pětačtyřicetiletého hudebníka byla "zadupána" osm centimetrů pod úrovní okolní země. Sahulův obličej byl ranami údajně tak znetvořen, že policie měla problémy s jeho identifikací. Podle obžaloby jej tak zavraždili zvlášť surovým způsobem.

Podle žalobce Sahulu zavraždili i se zištným motivem, protože mu podle spisu po činu sebrali peněženku s 1300 korunami. Prvoinstanční soud to však kvalifikoval jako samostatný trestný čin krádeže.

Kulvejt i Dvořáček před středočeským krajským soudem přiznali, že byli na místě činu. Hlavní podíl na fyzickém útoku ale svalovali jeden na druhého. Ve výpovědích se shodli, že Sahulu napadl Kulvejt po předchozí hádce. Rozcházeli se ale v tom, kdo pak hudebníkovi dupal po hlavě. Zatímco oba tvrdí, že to byl ten druhý, klíčový svědek, který prý část útoku viděl, uvedl, že Sahulu kopali oba. Jeho výpověď označil prvoinstanční senát za nejobjektivnější. Mladíci svalovali vinu jeden na druhého i v otázce, kdo vzal hudebníkovi peněženku.

Známý kytarista a zpěvák Sahula působil od roku 1991 ve skupině František Sahula & Synové výčepu, ale často hrál i se skupinou Tři sestry, jejímž byl opakovaně členem. Mimo jiné ho proslavil legendární videoklip Průša kapely Hagen Baden Lou Fanánka Hagena.

Sahula sám měl v minulosti problémy s policií, například prý kvůli neplacení alimentů. Na svém webu www.sahula.cz se dříve přiznal, že loni strávil dva měsíce ve vězení, kde složil řadu písní pro novou desku, kterou chtěl nazvat Nouzovej východ.

hruza ( 1. dubna 2009 02:28 )

měli dostat doživotí nebo zastřelit.

zlejpes ( 31. března 2009 14:28 )

Cynismus stranou - jsou to dobytkové!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud