Legendární Bonnie a Clyde nikdy neukradli víc než 1500 dolarů: Policisté je provrtali desítkami kulek

Autor: dce, ČTK - 
1. října 2016
16:06

Je to již sto šest let, co se narodila Bonnie Parker, ta známá dívka z dua Bonnie a Clyde. Snad každý si představí romanticky podaný svět zločinu, létající kulky a milence umírající bok po boku. Pravda ovšem tak růžová není. Život páru nebyl idylický - jejich loupení nebylo úspěšné a pozdější život "celebrit" jim přinesl jen roky skrývání a strachu.

Gangsterská dvojice Bonnie a Clyde je opředena romantickým mýtem o novodobých Robinech Hoodech, před nimiž se v dobách velké hospodářské krize třásly banky celého amerického středozápadu. Skutečnost však byla o poznání prozaičtější a na vzniku legendy se z velké části podepsala i krvavá smrt obou milenců. Život Bonnie Parkerové a Clydea Barrowa ukončila smršť policejních kulek dne 23. května 1934.

Jejich gang vyloupil během necelých dvou let desítky podniků a zůstalo za nimi minimálně 12 mrtvých. Jakmile provedli "fušku", zmizeli v ukradeném autě za hranicemi sousedního státu, kde na ně policie byla krátká. Ačkoliv legenda líčí Bonnie a Clydea jako experty na banky, dvojice si brala na mušku hlavně menší pobočky a běžně přepadávala i obchody či benzinové stanice. Nebyli přitom nijak zvlášť úspěšní, jejich lup nikdy nepřesáhl 1500 dolarů.

Syčák a slušňačka

Clyde Barrow pocházel z Texasu a byl pátým ze sedmi synů chudé farmářské rodiny. Když poznal Bonnie Parkerovou, bylo mu jednadvacet let a měl za sebou už polepšovnu a tresty za krádeže a loupežná přepadení. Bonnie naopak pocházela ze "slušné" maloměstské rodiny. V 16 letech se provdala, její manžel však krátce po svatbě skončil ve vězení. Maloměstský život ji nudil, a tak si našla práci jako servírka v texaském Dallasu, kde v roce 1930 potkala Barrowa.

Jejich setkání sice narušil Clydeův nástup do vězení za loupež, v Bonniiných očích mu to ale nijak neuškodilo, spíše naopak. Takže když byl po dvou letech propuštěn, začala jejich krátká, ale divoká jízda plná střelného prachu a krve. Po jejich boku se do akcí zapojily ještě další osoby, včetně Clydeova bratra Bucka a jeho manželky. Část veřejnosti je vnímala jako romantické vyděděnce a rebely, když však bylo třeba, stříleli a vraždili. Brali bohatým i chudým.

Život s nimi byl peklo

Policie se opakovaně pokusila proti gangu zasáhnout. Z mnohdy divokých přestřelek však Clyde i Bonnie vyšli vždy jako zázrakem živí. Jejich život se však postupně omezil na neustálé přemisťování, vynucené strachem z odhalení. Smyčka se začala utahovat a někteří členové gangu raději horkou půdu opustili. Když koncem 60. let 20. století veřejně promluvil jeden z přeživších členů skupiny, popsal tehdejší atmosféru slovy "bylo to peklo".

Osudová chyba

V lednu 1934 pomohl Clyde k útěku skupince vězňů, což se záhy ukázalo jako fatální chyba. Napojení gangu na rodinu jednoho z trestanců pomohlo totiž policii odhadnout, kam povedou další kroky nepolapitelné dvojice. Klec spadla 23. května 1934, kdy si policejní jednotka na pár počkala na opuštěné silnici v Louisianě. Muži zákona neměli nejmenší chuť nechat si Clydeův kradený Ford ujet či v případné přestřelce přijít o život jako někteří jejich kolegové.

Zahájili proto palbu ze zálohy a stříleli tak dlouho, dokud z vozu i jeho osazenstva neudělali doslova cedník. O intenzitě útoku svědčí fakt, že v tělech Bonnie a Clydea bylo nalezeno přes 50 kulek. Tvrdý policejní zákrok, který byl fakticky popravou bez soudu, se stal předmětem sporů. Důvodem byla hlavně smrt Bonnie Parkerové, která se sice na činnosti gangu podílela, ale je přinejmenším nejisté, zda byla pachatelkou některé z vražd, jež byly skupině přičítány.

Americký mýtus

Příběh Bonnie a Clydea se stal americkým mýtem. Napsalo se o něm několik knih a proslavil jej zejména oscarový film, který v roce 1967 natočil režisér Arthur Penn. Hlavní role si v něm zahráli Warren Beatty (snímek rovněž produkoval) a Faye Dunawayová. O tom, že relikvie spjaté s gangsterským párem stále táhnou, svědčí aukce z roku 2012, na níž byly za půl milionu dolarů vydraženy dvě zbraně, které měli Parkerová a Barrow v době smrti u sebe.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud