Střelba v Dallasu v přímém přenosu: „Snipeři“ popravovali policisty

Autor: ČTK, mib, všm - 
8. července 2016
13:20

Nejméně dva střelci zabili v Dallasu pět policistů a dalších šest zranili. Po městě údajně rozmístili bomby. Střelba nastala během jinak poklidné čtvrteční demonstrace proti policejnímu násilí na černoších. Policie v souvislosti s incidentem zatkla tři lidi, z toho jednu ženu. Čtvrtý podezřelý utekl do podzemních garáží, kde dál střílel po strážnících. Ti ho nakonec obklíčili a zabili. Celý incident natáčel svědek Michael Kevin Bautista a živě ho pouštěl na internet.

Černošský šéf dallaské policie David Brown uvedl, že zemřelo pět policistů a nejméně tři ze zraněných policistů jsou v kritickém stavu. Zároveň zveřejnil fotografii jednoho z podezřelých mužů jménem Mark Hughes, jímž byl mladý černoch, který se na demonstraci pohyboval s puškou v ruce. Sám se ohlásil na policii poté, co policie zveřejnila jeho stíhání. Podle informací policie nepatří mezi útočníky a pouze u sebe držel zbraň. Na základě výslechu ho propustila.

Brown dál řekl, že by útočníků mohlo být víc. „Útočníci odstřelovali policisty ze dvou různých vyvýšených míst tak, aby zranili co nejvíc policistů,“ řekl Brown. Policie informovala, že tři podezřelé zatkla. 

Přímo na místě vysílal incident on-line jeden z účastníků demonstrace Michael Kevin Bautista. Na záznam se můžete podívat níže. 

Svědek vysílal přímo z místa:

Video  Střelbu na policisty v Dallasu vysílal živě na Facebooku: Podívejte se na záznam  - Michael Kevin Bautista, Facebook.com

Člověk, který střílel v garážích, podle šéfa dallaské policie nespolupracoval a tvrdil, že chce zabít co nejvíce policistů a že ve městě umístil bomby. Motiv činu podle něj zatím není známý. Podle deníku Daily Mail muž vykřikuje „Konec přichází“.

Jeden z podezřelých, který se měl podílet na střelbě proti policistům i lidem na demonstraci.Jeden z podezřelých, který se měl podílet na střelbě proti policistům i lidem na demonstraci. | ČTK

V Dallasu se stejně jako na dalších místech USA konaly demonstrace v souvislosti se zastřelením dvou černochů při policejních kontrolách v minulých dvou dnech. Protest byl podle televize CNN zcela poklidný až do chvíle, než se ozvaly první výstřely. K tomu došlo ve čtvrtek okolo 20:45 místního času (dnes 3:45 SELČ).

Podle agentury Reuters se jeden z podezřelých přihlásil policii sám, druhý se vzdal poté, co byl obklíčen v podzemních garážích v centru Dallasu. Policisté u něho zároveň zajistili podezřelý předmět, který zkoumají pyrotechnici.

Takto vypadal začátek útoku:

Policie vyslýchá dva podezřelé, kteří ujeli z místa činu v černém mercedesu. Jeden ze strážníků viděl, jak do kufru vozu umisťují podezřele zabalenou tašku a poté ujíždí pryč.

Vraždu nelze ospravedlnit

K útokům na strážníky se v pátek vyjádřil i prezident Barack Obama. Podle něj šlo o tvrdý, chladnokrevně naplánovaný čin. Prý jej  nelze „ničím ospravedlnit“.

Šéf Bílého domu dodal, že již mluvil se starostou Dallasu, nabídl mu pomoc a vyjádřil soustrast. Obama je také přesvědčen, že pachatelé "nesmyslného" útoku stanou před americkým soudem.

„Rasistické útoky“

Federální ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek zahájilo vyšetřování smrti černochů v Minnesotě a v Louisianě, kteří zemřeli při zásazích policie. V Minnesotě byl několika výstřely při běžné dopravní kontrole ve středu zabit Philand Castile, kterého policisté zastavili kvůli rozbitému světlu. K velkému pobouření veřejnosti přispělo živé video ze zásahu, které jeho přítelkyně umístila na Facebook. Přístup policistů odsoudil minnesotský guvernér, který jej označil za rasistický.

V Louisianě o den dříve zemřel Alton Sterling, kterého policie kontrolovala na základě anonymního oznámení, že má u sebe zbraň.

Policejní přístup kritizoval i prezident Barack Obama, podle něhož by mělo zacházení policie s menšinovým obyvatelstvem znepokojovat všechny Američany.

Podívejte se na střelbu, jak ji zachytili očití svědci

Video z demonstrace v Dallasu:

ČTĚTE VÍCE: Vše o střelbě v Dallasu 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

maledivy2016 ( 8. července 2016 15:44 )

TERORISTICKÉ A ZLOČINECKÉ USA V AKCI. SPUSTILO DALŠÍ ROZEŠTVÁVACÍ AKCI. JAKO BY USA NESTAČILO, ŽE JE PLNĚ ODPOVĚDNÉ ZA MASAKRY V SÝRII, AFGHANISTÁNU, LYBII,GRUZII, NA UKRAJINĚ.... A NÁSLEDNÝ EMIGRAČNÍ EXODUS Z TĚCHTO ZEMÍ DO EVROPY. RUSSKO ROZPOUTÁVÁ VÁLKY PO CELÉM SVĚTĚ A VNUCUJE VŠEM SVOJI ZLOČINECKOU NADVLÁDU. DROGY KORUPCE,ROZKRÁDÁNÍ A CHAOS I NESTABILITU V POLITICE COŽ SE U NÁS DĚJE !!!!

vlajo ( 8. července 2016 14:39 )

Hlavně už napiš co chceš říct.

tgbg ( 8. července 2016 14:13 )

TERORISTICKÉ A ZLOČINECKÉ RUSSKO V AKCI. SPUSTILO DALŠÍ ROZEŠTVÁVACÍ AKCI. JAKO BY RUSSKU NESTAČILO, ŽE JE PLNĚ ODPOVĚDNÉ ZA MASAKRY V SÝRII, AFGHANISTÁNU, LYBII,GRUZII, NA UKRAJINĚ.... A NÁSLEDNÝ EMIGRAČNÍ EXODUS Z TĚCHTO ZEMÍ DO EVROPY. RUSSKO ROZPOUTÁVÁ VÁLKY PO CELÉM SVĚTĚ A VNUCUJE VŠEM SVOJI ZLOČINECKOU NADVLÁDU. DROGY KORUPCE,ROZKRÁDÁNÍ A CHAOS I NESTABILITU V POLITICE COŽ SE U NÁS DĚJE !!!!

prycsnima ( 8. července 2016 14:07 )

 Amíci se opic už taky nezbavili,tak jako se Evropa už nezbaví slimáků.

maledivy2016 ( 8. července 2016 13:57 )

V Americe zřejmě platí mrtvej policajt, dobrej policajt! Ono vůbec půlka amiku jsou primitivní opice dementní a spousty jich je u policie, tak ať si to vyžerou!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud