Pachatelé se krádeží kabelů dopustili ve dvou případech na Jihlavsku a v jednom na Polensku. Ke krádežím kabelů došlo v druhé polovině ledna, na začátku února a minulý týden. „Ve dvou případech došlo vlivem odcizení kabelu k přerušení veřejné telekomunikační služby pro blízkou obec a v jednom případě došlo k úplnému přerušení telekomunikačních služeb v celé železniční stanici,“ řekl npor. Ing. Bc. Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Krádeže kabelů na železničních tratích patří mezi trestnou činnost, která kromě vysoké hmotné škody představuje také výrazné ohrožení bezpečnosti osob.

Ihned poté co policisté přijali trestní oznámení o první krádeži, ke které došlo z neděle 26. ledna na pondělí na železniční trati u obce Petrovice, věnovali dopadení pachatelů maximální úsilí. Pachatelé odcizili nadzemní telefonní kabel v délce přibližně 600 metrů umístěný mezi sloupy a došlo tak k úplnému přerušení telekomunikační služby v obci Petrovice. Policisté provedli ohledání a zadokumentování místa činu, stopy zajistil kriminalistický technik, v lokalitě provedli kriminalisté šetření, zahájili prověřování a začali po pachatelích intenzivně pátrat.

Na začátku února došlo na železniční trati u obce Petrovice k další krádeži telefonního kabelu, tentokrát ho pachatelé odcizili 250 metrů. Veřejné telekomunikační služby v obci byly po krádeži přerušeny na téměř tři dny.

Ve čtvrtek 13. února odcizili pachatelé kolem půlnoci nadzemní kabel na železniční trati mezi obcemi Luka nad Jihlavou a Bítovčice. Krádeží téměř 600 metrů kabelu došlo k úplnému přerušení telekomunikačních služeb v celé železniční stanici Luka nad Jihlavou na dobu přibližně dvanácti hodin. Po tuto dobu neměli možnost výpravčí ani strojvedoucí vlaku spolu komunikovat a rychlost vlaků projíždějících daným úsekem musela být z důvodu zajištění bezpečnosti snížena na pět kilometrů za hodinu.

Jihlavským kriminalistům se po poslední krádeži podařilo pachatele velmi rychle dopadnout a zadržet. Všichni tři podezřelí muži byli umístěni do policejních cel. Kriminalisté provedli prohlídku nebytových prostor, kdy se jednalo o vozidlo taxislužby, kterým se pachatelé nechali z místa krádeže poté, co odcizené kabely opálili, následně odvézt. V automobilu kriminalisté nalezli kabely, které pachatelé odcizili při poslední krádeži. Kabely byly opálené a připravené, aby takto získanou měď pachatelé mohli zpeněžit.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání tří mužů ve věku dvaadvacet, devětatřicet a sedmačtyřicet let, všichni jsou z Jihlavy. „Muži byli obviněni ze spáchání zločinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení a přečinu krádeže,“ řekl npor. Radomír Němec. Dva starší pachatelé byli již v minulosti soudně trestáni za spáchanou majetkovou trestnou činnost, z nichž devětatřicetiletý muž je v současné době vyšetřován ještě pro drogovou trestnou činnost.

Odcizené kabely pachatelé ve všech případech po krádeži opalovali a následně prodávali do sběrny surovin. Krádeží způsobili škodu přes sto tisíc korun, za prodané kabely ale dostali jen několik tisíc korun. Získané peníze poté používali pro svoji potřebu.

Za spáchanou trestnou činnost hrozí pachatelům trest odnětí svobody až na šest let.

por. Bc. Jana Kroutilová tisková mluvčí PČR