Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 2°C

Několik dětí zemřelo po nákaze streptokoky: Děti mají kvůli covidu oslabenou imunitu, varují lékaři

Autor: amb, swp - 
5. prosince 2022
05:00

Několik případů se smutným koncem vyděsilo rodiče na britských ostrovech. Tamní zdravotníci poukazují na nebezpečné šíření streptokoků skupiny A. Obvykle jde o relativně neškodnou bakteriální infekci, jenže za posledních několik týdnů na ni zemřely už čtyři děti, píše Daily Mail. A Britové nyní řeší, zda se nějakým způsobem dá tragédiím předcházet.

Poslední uveřejněnou obětí streptokoka A je čtyřletý chlapec Muhammad Ibrahim Ali. Předtím na stejnou nemoc zemřela sedmiletá Hannah Roapová z Walesu. „Srdce se nám rozpadlo na milion kousků,“ řekli Daily Mailu její rodiče. Na infekci zemřely ještě další dvě děti, bližší informace ale nejsou známy.

Podle lékařů se v zemi bacil vyskytuje už od září, kdy děti nastoupily do škol, neobvykle často. Šíří se podobně jako covid. Normálně by měla mít nákaza streptokoky A mírné příznaky, jako je bolest v krku a svalů, horečka či zvracení. Někdy také způsobí spálu. Při obvyklém kontaktu by tento streptokok neměl být příliš nakažlivý, maximálně by vedl k mírnější infekci krku či kůže.

Děti oslabené kvůli covidu i lockdownům

Život ohrožující problémy, jako je třeba sepse, způsobí tehdy, když např. přes těsný kontakt typu objímání či líbání vstoupí hlouběji do těla. Dá se však léčit antibiotiky. Závažné problémy se přitom objevují u streptokoků typu A spíš vzácně – stejně jako nutnost hospitalizace. Vyhledat lékaře by však měl každý, kdo zpozoruje vysokou horečku, silné bolesti svalů či bolest v jedné části těla a nevysvětlitelné zvracení či průjem, varují britští lékaři.

Za vyšší výskyt této infekce může podle odborníků pravděpodobně covid, kvůli kterému mají děti oslabenou imunitu. I proto, že se kvůli uzávěrám děti nepotkávaly a nebudovaly si tak přirozenou ochranu před nemocemi.

Zdrcení rodiče malé Hannah

Holčička Hannah, která na nemoc zemřela, navštěvovala školu spolu s dalšími pěti sty dětmi. „Děkujeme všem za obrovskou podporu. Děkujeme za všechny květiny, přáníčka a dary. Děkujeme za všechna objetí a slzy. Připomíná nám to, že i mezi velkými tragédiemi existuje dobro,“ prohlásili po její smrti dívčini rodiče, kteří provozují salon krásy.

Podle otce dívky by dcera přežila, kdyby jí doktor předepsal antibiotika. K doktorovi ji vzali poté, co se 25. listopadu o půlnoci probudila a kašlala, i když předchozí den byla normálně ve škole. Lékař holčičce předepsal steroidy a poslal ji domů, kde o dvanáct hodin později zemřela.

„Odvezl jsem ji domů a dal jí léky. Ve čtyři hodiny odpoledne usnula a už se neprobudila,“ sdělil otec zemřelé. V osm hodin večer přestala dýchat. Rodiče si toho nejdřív nevšimli, protože dcerka spala. Pak se ji snažili resuscitovat, ale nepomohlo to. Nepomohl ani příjezd záchranářů, holčička zemřela. Testy pak ukázaly, že se děvče nakazilo streptokokem skupiny A.

Rodiče se tak domnívají, že jí doktor nepředepsal správné léky. Varují tak další otce a matky: „Pokud je vaše dítě nemocné, nezlehčujte to jako chřipku nebo normální sezonní onemocnění. Může to být něco mnohem horšího.“

17:40
31. 1. 2023

Americká farmaceutická společnost Pfizer, jeden z hlavních výrobců vakcíny proti covidu-19, loni zvýšila tržby o 21,3 procenta na rekordních 100,3 miliardy dolarů (2,2 bilionu Kč). Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Více než polovinu tržeb, a to 56,7 miliardy dolarů, zajistil prodej vakcíny proti covidu a léku Paxlovid. Firma nyní ale očekává, že jejich prodej letos prudce klesne, protože vlády je přestávají objednávat. Čistý zisk firma loni zvýšila o 43 procent na 31,4 miliardy Kč.

Lék společnosti Pfizer proti covidu-19 paxlovid Koronavirus: Očkování vakcínou Pfizer.
14:41
31. 1. 2023

V Bílině na Teplicku se zavírá očkovací místo, kam si lidé chodili pro vakcíny proti covidu-19. Radnice na svém webu dnes informovala, že naposledy si budou moci lidé dojít pro vakcínu do Hornické nemocnice s poliklinikou 1. února. Při eventuálním zhoršení hygienicko-epidemiologické situace a při zvýšeném zájmu občanů o očkování proti covidu-19 bude očkování v Bílině opět obnoveno. Zájem o očkování proti koronaviru v posledních měsících na severu Čech trvale klesá.

12:03
31. 1. 2023

V prvním pololetí loňského zemřelo podle předběžných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) 60.000 obyvatel, meziročně o více než pětinu méně. Nejčastější příčinou úmrtí byla opět ischemická choroba srdeční, která je na prvním místě od roku 2018, jen v prvním pololetí roku 2021 ji vystřídala nemoc covid-19. ČSÚ o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Za prvních šest měsíců loňského roku zemřelo zhruba o 16.700 lidí méně než ve stejném období předchozího roku. "Meziroční pokles počtu zemřelých úzce souvisel se snížením úmrtnosti na onemocnění covid-19," uvedla Markéta Šafusová z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zobrazit celý online

Chlapci se zastavilo srdíčko

Muhammad (4) zemřel během listopadu, když byl doma. Podle jeho rodičů se mu zastavilo srdíčko. „Obrovská ztráta, kterou nic nenahradí,“ truchlí jeho matka. Syn předtím dostal antibiotika, která však nepomohla.

„Pomáhal v domácnosti a miloval dobrodružství, rád poznával věci a miloval lesní školu. Z celého týdne měl nejraději pondělí,“ vzpomínala jeho maminka.

Řada virových infekcí včetně spály se objevila také v nedaleké škole North Ealing, jeden z žáků je v nemocnici a výsledky testů zůstávají neznámé. Místní praktičtí lékaři obdrželi e-mail, aby byli vůči virovým nemocem ostražití. Zdravotníci situaci nadále pečlivě sledují a budou se snažit zabránit dalším podobným případům.

Podle mikrobiologa Simona Clarkeho se streptokok typu A nevyskytuje nepřetržitě, spíš se objevuje ve vlnách podobně jako covid. V poslední době zaznamenal víc případů, než je obvyklé. Nedomnívá se však, že by šlo o mutaci bacilu.

Na druhou stranu očekává, že se v dalších měsících objeví další případy nákazy spálou. Podle jiného odborníka je nákaza neobvyklá kvůli svému načasování. Dětská úmrtí zatím nepovažuje za obvyklá.

Video  Pět nejčastějších nemocí, na které Češi umírají 
Video se připravuje ...

Annika ( 6. prosince 2022 16:05 )

http­s://rum­ble.co­m/v1z3­74c-died-suddenly-pfizer-ceo-disappears-from-reporters-amid-mrna-backlash-redac.html

Annika ( 5. prosince 2022 17:04 )

Kvuli ockovani zemrelo mnoho,studie kardiologu v Nemecku to dokazuje. http­s://y­outu­.be/j_­DdSMn5­5cA

Planety ( 5. prosince 2022 15:15 )

Oslabenou imunitu nemají kvůli covidu, ale kvůli hysterickým covidovým opatřením.

krapotkin ( 5. prosince 2022 05:09 )

Tak covidem a ne vynucovaným očkováním, jen aby si amíci zase namastili kapsu ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa