Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 17°C

Tři mrtví a šest nakažených: Neznámá viróza podobná covidu a chřipce se šíří Argentinou

Autor: Mii - 
3. září 2022
05:09

Ještě ani naplno neudeřila očekávaná podzimní vlna respiračních onemocnění a zdravotní úřady v Argentině už mají plné ruce práce. V místní provincii se začala šířit neznámá choroba, podobná covidu a chřipce, která si již vyžádala tři oběti, dalších minimálně šest osob je nakažených. Argentinští experti si s nákazou lámou hlavu, protože ji zatím nedokázali přiřadit k žádné známé nemoci, píše server Independent.

Ministr veřejného zdraví argentinské provincie Tucamán, Luis Medina Ruiz, na tiskové konferenci uvedl, že jednou z obětí je 70letá pacientka. Zbytek nakažených i oběti jsou zaměstnanci ve zdravotnictví. „Co tito pacienti mají společné, je respirační onemocnění s oboustranným zápalem plic a rentgenovými obrazy velmi podobnými covidu,“ popsal ministr. Covid ale byl vyloučen, stejně jako chřipka a hantavirus.

Zmíněná seniorka je podle Ruize možný pacient nula. V nemocnici byla hospitalizovaná kvůli operaci žlučníku, kterou musela podstoupit dvakrát. Poté se u ní začaly projevovat respirační problémy, což bylo zhruba ve stejnou dobu u ostatních nakažených, tedy kolem 20. srpna. Ministr upozornil, že aktuálně probíhá analýza, která má napovědět více.

Také epidemiolog Rogelio Calli uvedl, že nemoc se velmi podobá covidu a hantaviru, ale původce může být jak virový, tak bakteriální. Dosavadní testy už vyloučily i některé kmeny legionářské nemoci. Úřady slibují, že budou pokračovat v testování na veškeré nemoci, které jsou v provincii známé.

Zdravotní zařízení, kde nákaza vypukla, bylo umístěno do preventivní izolace. „Situace je nepředvídatelná, už uběhlo 11 dní a každý pacient měl odlišný průběh, ale na tento průběh musíme počkat, jelikož nevíme, kde se choroba vzala,“ řekl Ruiz.

Situaci již začali monitorovat i experti ze Světové zdravotní organizace (WHO) a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC), podle nich je ale ještě brzo vyvolávat paniku.

„Samozřejmě je to znepokojivé, ale potřebujeme tu klíčovou informaci, jak se nemoc šíří a co je příčinou,“ řekl deníku The Telegraph Devi Sridhar z Edinburské univerzity. „Ukazuje to naši kolektivní zranitelnost vůči nebezpečným patogenům. Nákaza v kterékoli části světa, pokud není rychle zastavena, se může díky leteckému cestování a obchodu rychle rozšířit,“ říká.

Video  Pět nejděsivějších epidemií v moderních dějinách lidstva  - Videohub
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 3. září 2022 07:06 )

ještě že máme panda zákon

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa