Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Nový Zéland otevřel po dvou letech restrikcí hranice. „Úžasný okamžik,“ říká premiérka

Autor: ČTK - 
1. srpna 2022
14:35

Hranice Nového Zélandu se dnes po dlouhé uzávěře znovu plně otevřely. Vláda omezila vstup osob v březnu 2020 kvůli covidové pandemii. Většina návštěvníků vstupujících na novozélandské území sice bude muset být i nadále plně očkována, cestovatelé ale nemusí po příjezdu do karantény.

U břehů Nového Zélandu také již mohou kotvit turistické výletní lodě i zahraniční jachty. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová označila znovuotevření země za úžasný okamžik a dodala, že se musí k tomuto kroku přistupovat opatrně, uvádí web BBC.

Nový Zéland oznámil plán postupného znovuotevření v únoru. V první vlně umožnil očkovaným občanům návrat z Austrálie, v březnu se mohli vrátit do země i ti, kteří pobývali v jiných zemích. V květnu začal ostrovní stát přijímat turisty z více než 50 zemí, včetně Česka.

Přísná a dlouhotrvající omezení cestování měla výrazný dopad na ekonomiku země, nejvíce byl zasažen cestovní ruch. Za roční období do března 2021 klesl podíl cestovního ruchu na HDP země na 2,9 procenta z 5,5 procenta v předchozím roce.

Mezinárodní cestovní ruch se podle oficiálních údajů propadl o 91,5 procenta, tedy z 16,2 miliardy novozélandských dolarů (244 miliard korun) na 1,5 miliardy novozélandských dolarů (22,8 miliardy korun). Počet osob přímo zaměstnaných v cestovním ruchu se v tomto období rovněž snížil o více než 72 000.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa