Neděle 29. května 2022
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, déšť 17°C

Starosta se přestěhoval do stanu. Kvůli italským restrikcím drží i hladovku

Autor: ČTK - 
18. ledna 2022
16:46

Starosta sicilského města Messina dnes zahájil hladovku na protest proti zpřísnění koronavirových opatření italskou vládou. Informovala o tom agentura Adnkronos. Starosta Cateno De Luca také už od víkendu přespává ve stanu, který si postavil v místním přístavu.

„Vyčkám ještě několik dní, ale pokud odpověď od státu nepřijde, přejdu k další akci,“ uvedl De Luca. „Konečný termín bude sobota ráno. Pak přijedou lidé z ostatních měst Sicílie a zablokujeme město,“ dodal. „Myslel jsem, že dnes ráno vylezu ze stanu a najdu tu předsedu regionální vlády (Nella) Musumeciho, ale nepřijel,“ řekl rebelující starosta.

Také Musumeci ale už dříve kritizoval poslední opatření, podle něhož od 10. ledna nesmí veřejnou dopravou v Itálii cestovat lidé bez takzvaného superzeleného pasu, tedy dokladu o očkování proti covidu-19 či o prodělání této nemoci v předchozím půlroce. Sicilský premiér zaslal italské vládě v neděli dopis, v němž žádá výjimku pro cesty mezi Sicílií a italskou pevninou. Jelikož mu vláda neodpověděla v dané lhůtě, vydal dnes dekret, jímž od dnešních 14:00 hodin povolil cesty trajektem přes Messinskou úžinu i těm, kdo se prokážou jen negativním testem na koronavirus.

„Ukončil jsem absurdní nespravedlnost vůči sicilským cestujícím, diskriminující normu centrální vlády, proti níž jsme protestovali dva týdny,“ řekl Musumeci. „Doufám, že můj kolega (Roberto) Occhiuto z Kalábrie udělá totéž. Řím musí skončit se svou arogancí vůči Sicilanům,“ dodal.

Devětačtyřicetiletý De Luca je starostou Messiny, která má čtvrt milionu obyvatel, od roku 2018 a v pondělí oznámil na protest proti zpřísnění koronavirových opatření italskou vládou demisi.

Dvě úrovně covidových certifikátů zavedla italská vláda loni v prosinci. Zelené pasy jsou od té doby dokladem jen o negativním testu. Superzelené pasy, tedy potvrzení o očkování či prodělání nemoci, byly původně nutné například pro vstup do vnitřních prostor restaurací či kin, ale od minulého týdne jsou povinné při řadě dalších činností, včetně veřejné dopravy, vstupů do sportovních center, muzeí či na lyžařské vleky. Od 15. února budou navíc nutné i na pracovišti pro lidi ve věku od 50 let.

Video  „Neopatrné a riskantní.“ Biochemik Trnka o vládních změnách. A zmínil nová problematická data.  - Pavlína Horáková, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa