Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, bouřka 21°C

Vánoční návštěvy v ohrožení: Covid ve velkém „kosí“ piloty, aerolinky ruší stovky letů

Autor: ČTK - 
24. prosince 2021
15:39

Nejméně tři velké letecké společnosti musely zrušit desítky letů naplánovaných na vánoční svátky, protože jejich piloti a palubní personál onemocněli coronavirovou variantou omikron, případně jsou v karanténě. Přibližně deset zejména dálkových letů zrušila německá společnost Lufthansa. Téměř stovku letů nemohli dnes vypravit američtí dopravci Delta Air Lines a United Airlines, informovala agentura AP.

Lufthansa oznámila, že o vánočních svátcích ruší 12 dálkových letů kvůli masivnímu nárůstu nemocnosti pilotů. Ke zrušení letů do Houstonu, Bostonu a Washingtonu dochází navzdory velké rezervě v počtech zaměstnanců připravených pracovat v tomto rušném období. Společnost uvedla, že nemá informace, zda její zaměstnanci onemocněli právě covidem. Své cestující přesunula na jiné lety.

Ve Spojených státech neodstartovaly zhruba dvě stovky letů, důvodem jsou vedle varianty omikron také obavy z nepříznivého počasí, zejména na západním pobřeží. Aerolinky United zrušily více než 100 letů a snaží se přesunout cestující na jiné spoje. U Delty je to zhruba 90 spojů.

„Celostátní nárůst počtu případů omikronu v tomto týdnu měl přímý dopad na posádky našich letadel a na lidi, kteří u nás řídí provoz,“ uvedla společnost United. „V důsledku toho jsme bohužel museli zrušit některé lety a s předstihem informujeme zákazníky, kterých se to týká, aby se dostavili na letiště.“ Delta uvedla, že vyčerpala všechny možnosti a zdroje. Včetně přesměrování a výměny letadel a posádek k pokrytí plánovaných letů.

Nová varianta omikron je podle dosavadních zjištění nakažlivější než varianta delta, která jí předcházela. Omikron už představuje více než polovinu případů v Portugalsku, Británii nebo Spojených státech. S nedostatkem zaměstnanců se podle AP potýkají také policejní sbory v několika zemích, zaměstnanci v nemocnicích nebo v supermarketech.

Španělsko či Británie se pokusily snížit dopad současné vlny pandemie zkrácením povinné karantény, aby se lidé mohli rychleji vracet do zaměstnání. Generální ředitel aerolinek Delta Ed Bastian už dříve vyzval administrativu amerického prezidenta Joea Bidena, aby přijala stejná opatření, jinak leteckou přepravu ohrozí nedostatek personálu.

Video  Rakušan o boji s covidem: Nová opatření na Vánoce i Silvestr probere vláda ve středu!  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 24. prosince 2021 17:35 )

"Čtvrtá dávka očkování problém nevyřeší, říká Roman Prymula. Promluvil o velké šanci na klid kolem epidemie"
Epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz na dotaz uvedl, že čtvrtá a další dávky situaci neřeší. "Zatím se tvrdilo, že tři dávky mají účinnost 70 procent. Nekonečné zvyšování dávek problém nevyřeší, protože pokud by nestačily tři dávky, těžko bude stačit čtvrtá, protože tady je problém s tím, že omikron má odlišnou antigenní výbavu a my musíme navodit vysoké hladiny protilátek, abychom se mu byli schopni vyhnout, proto se dává třetí dávka. Cesta přes čtvrtou dávku je krátkodobá," zdůraznil s tím, že ohledně omikronu nejde v tuto chvíli dělat závěry.
http­s://zi­votvces­ku.cz­/ctvrta-davka-ockovani-problem-nevyresi-rika-roman-prymula-promluvil-o-velke-sanci-na-klid-kolem-epidemie/

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa