
Pozor na rýmu, u očkovaných může jít o covid. Vědec volá po větší obezřetnosti

Britský profesor a epidemiolog Tim Spector varuje před symptomy rýmy. Podle jeho nové studie hrozí většině plně očkovaných dospělých proti covidu maximálně příznaky klasického nachlazení, nákazu tak mohou nevědomky roznášet dál. Preventivní izolaci doporučuje všem, kterým je i jen trochu špatně.
Profesor Tim Spector z londýnské King’s College sleduje se svým týmem data poskytnutá milionem nakažených Britů. Na základě dosavadních výsledků dokončené očkování ve většině případů brání rozvinutí těžších příznaků, dospělí s oběma dávkami tak po nakažení mohou jen víc smrkat. Symptomy rýmy je podle něj třeba považovat za rizikové.
Všechny nachlazené Spector žádá, aby raději vynechali vánoční večírky, zůstali doma a nevylezli, dokud se jim nevrátí negativní výsledek testu. „Nakažení lidé pak chodí na party a rozšiřují virus kolem,“ varoval Spector. Podle něj by problematiku měli brát v potaz především zaměstnavatelé, kteří mají preferovat prázdné kanceláře a práci z domova.
Jeden ze tří případů
„V tuto chvíli odhadujeme, že covid stojí za jedním ze tří až jedním ze čtyř případů nachlazení,“ řekl Spector pro server DailyMail. „To znamená docela vysoký počet lidí, které v tuto chvíli ani nenapadne se nechat otestovat, chodí na party a rozšiřují to.“
„Pokud se to přenese i na omikron, budeme se s tímto problémem potýkat mnohem víc, než bychom museli,“ dodal. Abychom zabránili dalšímu dramatickému šíření této nové mutace, máme se podle něj v případě jakýchkoli lehkých příznaků rýmy raději držet stranou od ostatních.
„To je ta chvíle, kdy jste nejvíc nakažliví a kdy nejpravděpodobněji virus rozšíříte,“ pokračoval Spector. „Ať už jde o jakýkoli virus postihující dýchací soustavu, důležité jsou ty první dny. Buď někomu předáte rýmu, nebo je nakazíte omikronem nebo deltou.“
„Měli bychom lidi podporovat v tom, aby zůstávali doma a nedocházeli do kanceláří. Aby se vyhýbali vánočním večírkům a nechali se otestovat, když jim není dobře. Pak, jakmile příznaky odezní, mohou zase ven,“ konstatoval. „Nemusí to být hned deset dní. Stačí těch několik prvních dnů, které jsou pravděpodobně nejzásadnější.“
„Všichni si musí být vědomi toho, že existuje celá škála příznaků, a nesmějí čekat na ztrátu čichu nebo chuti, která by se nikdy ani nemusela dostavit. Nečekejte na horečku, nečekejte na neustávající kašel,“ varoval na závěr Spector.
Kdy odhalíme dopady omikronu?
To, jak moc se stihla mutace omikron rozšířit ve společnosti a do jaké míry dosud ovlivnila hospitalizace, se podle vakcinologa z Oxfordské univerzity Matthew Snapea dozvíme během příštích týdnů. Právě na to se pod jeho vedením zaměřila skupina britských vědců v rámci nového výzkumu.
„Příští týdny budou velmi důležité. Dostaneme data z laboratoří a uvidíme, jestli mají infekce vliv na hospitalizace a počet úmrtí,“ řekl novinářům Snape. „Ačkoli omikron není závažnější než předchozí mutace, což je skvělé a slibné, rostoucí počet nákaz by znamenal závažnější nemoc.“
„To se může stát. A právě to zjistíme během příštích týdnů,“ zakončil Snape. „Potřebujeme vidět, co se stane v prosinci a na začátku ledna.“
Dnes můžeme s klidem říct, že za vším stojí covid.