Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Velký přehled: Co dělat po kontaktu s nakaženým? A rozdíly u očkovaných a neočkovaných

Autor: Kateřina Baranová - 
7. prosince 2021
05:00

V tom aby se čert vyznal… Jiná pravidla platí pro očkované, jiná zase pro neočkované. Blesk proto přináší přehled, kdo a na jak dlouho musí nastoupit do karantény, pokud se setká s nakaženým, a kdy je vyžadována izolace.

Máte pozitivní test?

Pakliže vám vyjde pozitivní test na covid, jde stranou, zda jste nebo nejste očkováni. Tak i tak vás čeká izolace. Praktický lékař nebo krajská hygienická stanice vám vystaví e-neschopenku, která je vydána ode dne odběru. V případě, že jste byli izolováni min. 14 dní a zároveň poslední 3 dny, nemáte příznaky onemocnění covid-19, jste považováni za zdravé a není již třeba absolvovat žádný test. Pokud příznaky nadále trvají, je nutné kontaktovat lékaře.

Jaká je platnost certifikátů u jednotlivých očkování? Jaká je platnost certifikátů u jednotlivých očkování? | Infografie Blesk

Sepište seznam

V rámci epidemiologického šetření vás bude hygiena kontaktovat ohledně seznamu osob, s nimiž jste byli v posledních dvou dnech v rizikovém kontaktu (pokud s někým setrváte ve vzdálenosti kratší než 1,5 m minimálně pět minut bez ochrany dýchacích cest). Využít můžete tzv. sebetrasovací formulář, který přijde formou SMS. Seznam by měl obsahovat jméno, příjmení a telefonní číslo dotyčné osoby.

Setkali jste se s nemocným covidem-19?

Hygiena se vám ozve, pokud vás pozitivně testovaný uvede na seznamu kontaktů. V rozmezí 5. až 7. dne od setkání s ním musíte absolvovat PCR test, na který dostanete žádanku. Do doby, než se dozvíte výsledek, nastupujete do karantény. V případě negativního výsledku testu je 7. dnem ukončena. Pokud se v průběhu karantény na test nedostavíte, ukončuje se karanténa 14. den po posledním kontaktu s pozitivní osobou. Rodinní příslušníci nemají uloženo žádné omezení (nesmí však být pozitivní či být také kontaktem nakaženého).

Kdo má výjimku?

Karanténa se vás netýká, pokud máte ukončené očkování (14 dní po 2. dávce v případě dvoudávkového a 14 dní po 1. dávce v případě jednodávkového očkovacího schématu), nebo jste v uplynulých 180 dnech onemocnění prodělali. Ale pozor! Obojí platí pouze v případě, že nemáte příznaky, a v případě, že s osobou, se kterou jste byli v kontaktu, nesdílíte společnou domácnost.

Co když mě dotyčný nenahlásí?

Může se stát, že jste se viděli s někým, kdo se nakazil, ale do formuláře kontaktů vás neuvedl. Jak se ujistit, když vás hygiena, která vydává žádanky na test, neosloví? V tomto případě to mají jednodušší lidé, kteří jsou plně očkováni (musí uplynout min. 14 dnů od podání poslední dávky). Ti mají na rozdíl od neočkovaných ze zdravotního pojištění hrazené dva PCR testy měsíčně.

Karanténa vs. izolace

Mnozí nevidí rozdíl mezi karanténou a izolací. Obojí jsou nástroje, které mají zamezit šíření nakažlivé nemoci. Rozdíl je v tom, že v izolaci jsou osoby už nakažené. Karanténa slouží pouze k oddělení osob, u nichž je na nákazu podezření, ale ta ještě nebyla prokázána ani vyvrácena.

Video  Imunolog Hel o omikronu: „Černý scénář“, kterého jsme se obávali. Pomohou vakcíny?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

hafblaf ( 7. prosince 2021 19:31 )

Doporučuji poslechnout si: HOVORME SPOLU - Live Stream II - 28.11.2021 | Téma č. 6 - Očkovanie.

http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=7R1d­wgtLmcA

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa