Jaká preventivní opatření by lidé měli dodržovat v této době pandemie?

Úplně stejná jako při první, druhé, třetí vlně, úplně stejná od počátku pandemie. Pro snadnou zapamatovatelnost se uvádí pravidlo 3R, tj. tedy nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat dostatečné rozestupy. Dále bych doporučila omezit návštěvy míst, kde je vysoká koncentrace lidí, tj. obchodní centra, kulturní akce, velké oslavy atd. a naopak se více pohybovat venku, vyrazit s přáteli na procházku, do přírody, na čerstvý vzduch.

Je vhodné odkládat jiná preventivní vyšetření z obavy před nákazou koronavirem? Pokud ne, tak která neodkládat především?

Můj osobní názor je, že preventivní vyšetření doporučuji neodkládat. Frekvence screeningových vyšetření a preventivních prohlídek má svůj význam. Všude se teď, logicky, mluví o covidu, ale ostatní nemoci bohužel nikam nezmizely a zejména u onkologických onemocnění je časný záchyt naprosto klíčový.

Jaký je rozdíl mezi příznaky chřipky a covidu-19? Má-li nemocný příznaky právě covidu, jak by měl postupovat? Jít k praktikovi, nebo na test?

Rozdíl nemusí být vůbec žádný. Na základě klinických příznaků od sebe tato onemocnění absolutně nejde odlišit. Jediný způsob, jak nemoc diagnostikovat, je provést antigenní nebo PCR test. Pokud na sobě člověk pozoruje jakýkoliv příznak onemocnění covid-19, měl by nejprve na dálku kontaktovat lékaře a domluvit se s ním na dalším postupu. Pokud lékař doporučí návštěvu ordinace, tak v předem domluvený čas tak, aby nedošlo k ohrožení ostatních pacientů. Mnoho lékařů má např. pro infekční pacienty vyhrazený konec pracovní doby atd.

Tato, čtvrtá vlna pandemie, je označována jako pandemie sobců. Fakt je ten, že mnoho pacientů absolutně ignoruje protiepidemická opatření, nerespektují karanténu, odmítají očkování. Je to smutné a bezohledné.

Co znamená služba Lékař online 24/7?

Služba Lékař online 24/7 nabízí vyšetření lékařem na dálku – odkudkoli a kdykoli, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. S lékařem komunikujete prostřednictvím videohovoru nebo chatu. Po vyplnění krátkého dotazníku o svém zdravotním stavu se vám lékař ozve do třiceti minut, diagnostikuje váš problém, navrhne léčebný postup nebo vám dá doporučení k dalšímu specialistovi. Může také vystavit e-recept nebo třeba žádanku na testování na covid-19. Podle dosavadních zkušeností lze díky této službě na dálku vyřešit 7 z 10 případů, které obvykle vyžadují návštěvu ordinace praktického lékaře – od různých typů bolestí přes alergie až po kožní problémy.

Během vyšetření v Lékaři online 24/7 můžete lékaři například zaslat fotografie či videa, podrobně popsat svůj zdravotní problém, zeptat se na cokoli, co vám není jasné. Lékař poté provede zápis do zdravotnické dokumentace – tu si můžete vyžádat a předat ji poté například svému praktikovi.

Dokumentace je zabezpečena, zdravotnické konzultace jsou diskrétní a podléhají lékařskému tajemství. Služba funguje na ověřené švédské platformě Doctrin a lékařská péče na dálku je už dlouho běžnou součástí zdravotnictví v řadě vyspělých evropských zemí.

EUC se účastnila podzimní akce Blesk Ordinace. Myslíte, že takové aktivity mají smysl?

Každá osvětová akce, která široké veřejnosti vysvětluje, že prevence v oblasti péče o své zdraví a zdraví svých blízkých, má smysl. A určitě je dobře, že se takové osvěty ujalo vydavatelství nejčtenějšího deníku v republice. Na roadshow Blesk Ordinace, která se konala v různých českých městech, jsme měli stánek, ve kterém jsme představovali telemedicínskou službu Lékař online 24/7 a jsme rádi, že se lidé i o tuhle část medicíny začínají zajímat.

 

Video
Video se připravuje ...

„Narcistní pitomci!“ Psycholog se v Epicentru opřel do narušitelů karantény a lidem vzkázal: „Nenechme se rozeštvat!" Pavlína Horáková

Fotogalerie
7 fotografií