Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Tři dny vánočních prázdnin navíc? Hejtman Půta chce ve školách konec výuky už 17. prosince

Autor: ČTK - 
6. prosince 2021
14:00

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) chce ministru školství v demisi Robertu Plagovi (za ANO) a kandidátu na ministra Petru Gazdíkovi navrhnout, aby přehodnotili dohodu o tom, že nebudou prodlužovat vánoční prázdniny. Výuka by měla skončit v pátek 17. prosince a na stejný den by bylo dobré posunout testování školáků, řekl v pondělí po jednání Krizového štábu Libereckého kraje novinářům Půta.

Vzhledem k počtu dětí a zaměstnanců škol, kteří jsou pozitivně testovaní na koronavirus, je ta situace v celé řadě obcí i podle informací od starostů složitá, někteří dnes ráno na pravidelné poradě použili slova, že v těch školách vládne chaos, protože část tříd je v karanténě, v části se učí kombinovaně a ředitelé jsou nejvíc zavaleni trasováním a předáváním informací od hygienických stanic rodičům. Proto se domníváme, že by bylo racionální skončit školu 17. prosince a o ty tři dny prodloužit prázdniny,“ doplnil Půta.

Video  Petr Gazdík (STAN): Se Zemanem v Lánech řešil covid ve školách i budoucnost žáků  - ČTK
Video se připravuje ...

Jedním z argumentů pro neprodlužování prázdnin je podle hejtmana antigenní testování, které se má na školách uskutečnit ještě v pondělí 20. prosince. Vzhledem k dlouhým čekacím lhůtám na následné PCR testy není podle Půty reálné, že bude možné všechny do Vánoc otestovat, proto navrhuje posunout testování na pátek 17. prosince. V Libereckém kraji se navzdory zvýšení kapacit čeká na termín PCR testu tři až čtyři dny, 24. až 26. prosince a také 31. prosince a na Nový rok navíc odběrová místa ani laboratoře v kraji podle Půty pracovat nebudou. „I tito lidé mají nárok si odpočinout,“ zdůraznil.

Plaga i Gazdík byli proti nejistotě

Podle krajské epidemioložky Jany Prattingerové bylo k pátku v Libereckém kraji ve školách 183 nakažených žáků, studentů a pracovníků a dalších 2850 lidí bylo v souvislosti s touto nákazou v karanténě nebo izolaci. „Zasaženo bylo 165 tříd a školy jsou tak stále největšími ohnisky v kraji,“ řekla na dotaz ČTK. Minulé pondělí odhalily antigenní testy 418 covid pozitivních žáků a 17 nakažených mezi pedagogy a nepedagogickými pracovníky. Kolik z nich PCR testy potvrdily, zatím nedokázala hygienička říct, testování podle ní ještě neskončilo.

Plaga a Gazdík se minulý týden dohodli, že se letos vánoční prázdniny prodlužovat nebudou. Stávající ministr Plaga návrh na prodloužení prázdnin odmítl, podle Gazdíka ale souhlasil s požadavkem, že by se žáci měli těsně před prázdninami otestovat. Plaga uvedl, že jeho argumenty jsou stále stejné. „Školy nesmí jako jediné nést následky brzdění pandemie, jako tomu bylo v minulosti,“ řekl. Gazdík to akceptoval, protože podle něj není možné nechávat rodiče i děti v nejistotě a rozhodovat o věcech na poslední chvíli.

1pravda1 ( 6. prosince 2021 19:27 )

kdysi to tak bylo, dneska už mají děcka tolik zameškané výuky, že jedou v učení dál.

Stano1963 ( 6. prosince 2021 17:50 )

tři dny před vánočními svátky se stejně moc neučilo, to byly hlavně besídky a jiné šaškárny

Stano1963 ( 6. prosince 2021 17:49 )

lepší tři dny před Vánocemi než 3 dny v lednu. Když si vzpomenu na syny, co dělali před Vánocemi, tak to byla jen šaškárna a příprava na svátky...

frantacizek ( 6. prosince 2021 17:23 )

Eriksonovu

frantacizek ( 6. prosince 2021 17:15 )

hybridně dnes učí jen aspirant na Bohnice. U nás jsme najeli na vysokoškolský systém. Studentky konzultují o výkladu vždy po ránu, kdo není infekční ten týden, který jim posílám na slajdech všem hromadně, některé se přijdou ukázat, asi že žijí, pač všemu rozumí. Počítají, zkoušejí doma a hlásí se ke mně na zkoušky po 2, abychom se kdyžtak nakazili v menším počtu a roznesli to pomaleji. Jinak se to v současnosti nedá s tímhle postojem vlády, kdy nechává doma zdravé, infekční nebo potenciálně infekční lidi. Až tady zaklepe omikron, tak se jedna generace nebude učit podle nové vlády podle nás vůbec.. šici budem doma předstírat, že nemůžem ven, abychom se nenakazili vzájemně a hlavně ty rizikovky teda, které se podle kolegyně Dernerové bojí jehel, přitom už nakažení všichni stejně budeme a jen počkáme, až to sekne se všemi těmi 300tis rizikovkami...a to bude konec příběhu. Mezitím nám může ale "dorůst" nová generace rizikovek, čiže se to pojede asi nanovo, pač nejchytřejší máme politiky, schválili si ten skok v žebříčku před vědce..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa