Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Tučné lákadlo na očkování seniorů: Na Slovensku jim rozdají poukázky skoro na 13 tisíc

Autor: ČTK - 
1. prosince 2021
13:40

Slovenská vláda ve středu schválila návrh zákona, na jehož základě má stát motivovat seniory k očkování proti onemocnění covid-19 poukázkami v hodnotě 500 eur (12.750 korun) na úhradu různých služeb. Ministerstvo financí odhadlo, že v pětimilionové zemi tuto možnost využije milion lidí. Vládní koalice neměla ke zmíněnému návrhu, který ještě posoudí parlament, jednotný postoj. Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva.

Nárok na poukázku mají podle návrhu získat nejen dosud neočkovaní lidé ve věku alespoň 60 let, ale také senioři, kteří v určeném čase absolvují nebo se registrují na podání posilující dávky. Hodnota šeku, který bude moci využít i jiná osoba než senior, zhruba dosahuje průměrné výše starobního důchodu na Slovensku.

Přesný rozsah služeb, které bude moci zaplatit prostřednictvím poukázky, má stanovit vláda. Ministerstvo financí počítá s tím, že ji bude možné použít například v hotelech, penzionech, restauracích či v oblasti kultury. Úřad tak chce zároveň pomoci podnikatelům, které negativně zasáhly dopady koronavirové krize a epidemická omezení.

Pokud poukázky využije odhadovaný počet lidí, stát by to přišlo na půl miliardy eur (12,75 miliardy korun). To zhruba odpovídá například ročnímu rozpočtu ministerstva životního prostředí.

Ministr financí: Peníze ušetří peníze za zdravotní péči

Návrh rozdávat zmíněné poukázky představil ministr financí Igor Matovič minulý týden, ve vládní koalice ovšem na věci nepanuje shoda. Ministr uvádí, že očkovaní senioři v budoucnu ušetří peníze na zdravotní péči, protože se řadí k nejohroženějším skupinám obyvatel v souvislosti s koronavirem.

Vládní strana Svoboda a solidarita (SaS), jedna ze čtyř stran koalice premiéra Eduarda Hegera, původně souhlasila pouze s poukázkami v hodnotě 150 eur (3825 korun). Zmíněný návrh Matoviče ale nakonec nevetovala. Bez hlasů poslanců SaS nemá vláda ve sněmovně většinu, zavedení očkovacích šeků ale může kabinet v Národní radě prosadit v případě, že při hlasování nebudou v jednacím sálu sněmovny všichni poslanci nebo předlohu podpoří část opozice či nezařazených poslanců. Sněmovna by o návrhu mohla rozhodnout už na probíhající schůzi, vláda totiž navrhla jeho projednání ve zrychleném režimu.

Matovič už dříve prosadil loterii o peněžité ceny pro očkované. V době jejího vysílaní byl zájem Slováků o očkovaní spíše nízký. Více lidí se pak nechalo očkovat v listopadu po výrazném zhoršení epidemické situace v zemi a po ohlášeném zpřísnění restrikcí pro neočkované. Vláda pak minulý týden kvůli přetíženým nemocnicím omezila volný pohyb lidí, toto opatření se vztahuje i na naočkované obyvatele.

Video  Pediatr: 5 důvodů proč očkovat děti proti covidu. A od jakého věku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 2. prosince 2021 15:45 )

tak to je úroveň. Strach z covidu žene lidi do akce. Tak to je vidě jak ten covid je nebezpečnej a zákeřnej.

frantacizek ( 1. prosince 2021 17:42 )

čiže nejen slovenští senioři, ale i ti naši, nyní očkovaní současnými vakcínami, půjdou ještě přeočkovat tou proti omikronu, který nejen tady, ale na celém světě jako varianta covidu převládne, to tak vypadá.

frantacizek ( 1. prosince 2021 17:41 )

no to jsem psal odpolko v mém případě, že s 3. dávkou s členy petičního výboru počkám. Ale máme ji stejně až teda na leden, kdy už se o omikronu rozhodne. Ale zatím to vypadá, že si slovenská vláda dá ještě druhé kolečko, pač nyní očkují vakcínami, které nejsou až tak účinné na omikron. Na ten se bude muset vakcína vyvinout, což měsíc potrvá podle mě. Tady by mohla být až v lednu. Ale tak slovenským důchodcům přejeme hezké Vánoce a stejně štědrý počátek nového roku..

vlasok ( 1. prosince 2021 16:55 )

Ale minúť ich môžu jedine v službácxh naq vlekoch, v reštauráciách kaderníctvách a podo. ktorý seniuor chodí na vlekry, chodí do drahých reštík, a ktorý si dáva robiť manikuúru, no pedikúru, možno, toto k tomu napísal politolog Chmelar - áto vláda vymyslela systém, ktorý zodpovedných neodmeňuje a nezodpovedných podpláca. LockKlaun vám dnes vlastne na tlačovke odkázal, že ak ste sa dali zaočkovať doteraz, tak ste čistý debil, lebo čím neskôr, tým viac zarobíte. Vlastne by ste mali počkať na ďalšiu vlnu, aká bude ponuka. Že vaša babička nechodí do reštaurácií?? Ako je to, prosím vás, možné!? Tá naša bežne chodí na steaky do Massima a práve jej pomáham vyberať lyžovačku v St. Moritz, veď viete, Krajniak jej zvýšil dôchodok. Panebože, prečo si sa musel potknúť práve o Slovensko a vysypať sem takú kopu idiotov? 🙏

vlasok ( 1. prosince 2021 16:45 )

Dôchodky seniorom totiž vláda zvyšuje o 1,3 %, aby ste rozumeli čo hovorí Chmelár o Krajniakovi, to je minister soc. vecí a práce.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud