Čtvrtek 21. září 2023
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 25°C

Virolog Černý o původu nové varianty: Vznikla možná u HIV pozitivního. Obejde protilátky?

Autor: ČTK, ula - 
27. listopadu 2021
05:00

Svět se obává nové varianty koronaviru označené jako Omikron. Šířit se začala na jihu Afriky. Varianta vykazuje mutace, kvůli kterým by mohla být nakažlivější. Většina zemí, včetně Česka, už přistoupila k opatřením, aby zabránila jejímu šíření, a pozastavila lety z osmi zemí JAR. Podle vědců nese varianta, kterou poprvé identifikovali před dvěma týdny, "velmi nezvyklou konstelaci" mutací, kvůli kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější. Blesk Zprávy oslovily virologa Jiřího Černého, aby vysvětlil informace, které jsou o nové variantě dosud známé.

Je pravda, že nová varianta vznikla zmutováním původního viru v těle člověka, nakaženého virem HIV? 

Toto je velmi pravděpodobná možnost. Už velmi dlouho víme, že lidé, kteří mají problémy s imunitním systémem, mohou vyvinout chronickou infekci virem SARS-CoV-2, který se pak v jejich těle výrazně mění a hromadí nové mutace. Region jižní Afriky je bohužel typický právě výskytem velkého množství osob trpících infekcí virem HIV. 

Proto je to „nezvyklá konstelace mutací“? 

Ano, krom velkého množství mutací jsou patrné i kombinace, které se dříve nevyskytovaly nebo jen vzácně, např. P681H a N679K. Tyto mutace jsou známé tím, že zvyšují infekčnost viru. Bude ale nutné sledovat, jak se budou vzájemně ovlivňovat v rámci jednoho virového kmene.  

Proč je tato varianta tak nebezpečná? 

Jedná se o novou variantu s mnoha mutacemi sloučenými v jednom kmeni viru. To může vést k vyšší odolnosti viru proti protilátkám získaným předchozí infekcí jiným kmenem viru nebo očkováním. Za druhé může výrazně lépe vázat lidský SARS-CoV-2 a díky tomu se snáze šířit mezi lidmi. Za třetí může být schopná infikovat i jiné druhy zvířat a způsobit problémy v jejich chovech. 

Jaký má potenciál šíření? 

To zatím přesně nevíme. Proto je důležité ji pečlivě sledovat. 

Co by to mohlo znamenat např. pro Česko? 

To také ještě nevíme. V případě, že se tato varianta ukáže výrazněji nebezpečnější, bude nutné přijmout drastičtější opatření. V minulosti jsme už několikrát viděli, jak je mírnější varianta nahrazena nebezpečnější (např. při přechodu ze starších variant viru na variantu Alfa) a vždy to bylo spojené s velkou vlnou epidemie.

Omezené lety z JAR do Česka

Ode dneška nebudou moci do České republiky vstoupit občané třetích zemí, kteří byli v posledních 14 dnech více než 12 hodin v osmi afrických zemích - Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku, Zambii. Občané ČR a EU a držitelé dlouhodobých pobytů v ČR tak budou moci učinit za přísných epidemiologických podmínek. Nejsou doporučeny cesty do těchto oblastí. Opatření zatím platí do 12. prosince. Ministerstva zdravotnictví a zahraničí tak činí ve snaze zabránit šíření nové nebezpečné varianty koronaviru, která byla zachycena v JAR. Na twitteru to oznámil ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

V Česku nová varianta zatím není

Laboratoře v Česku zatím nezaznamenaly potenciálně nebezpečnou variantu koronaviru, která se objevila v Jihoafrické republice. V mezinárodních databázích je zaznamenáno 66 případů, z nich 58 zachycených v JAR, šest v Botswaně a dva v Hongkongu. Informoval o tom Státní zdravotní ústav (SZÚ). Země světa včetně ČR omezují cestování ze zasažených zemí.

Během pátku se nová varianta viru potvrdila u jedné pacientky v Belgii - jedná se tedy o první výskyt v Evropě.

„O vlastnostech této varianty ještě není mnoho známo, míru nebezpečnosti v tuto chvíli není možné komentovat,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková. Hlavním opatřením proti jejímu šíření je podle ní karanténa při příletu a příjezdu ze země s potvrzeným výskytem nové varianty B1.1.529.

Video  Jak nás ohrožují mutace: Virolog zmínil nebezpečnou supervariantu i riziko z Indie  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud