Úterý 9. březen 2021
Svátek slaví Františka, zítra Viktorie
Oblačno, sněžení 4°C

Britská mutace koronaviru se Českem šíří od prosince a pronikla nejméně do šesti krajů

Autor: ČTK - 
27. ledna 2021
11:55

Nakažlivější britská mutace viru způsobujícího nemoc covid-19 se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) potvrdila ve vzorku z Vysočiny a Plzeňského kraje, uvedl web iDNES.cz. Už minulý týden ji SZÚ potvrdil u vzorku z Prahy, Středočeského, Královéhradeckého a Jihomoravského kraje. Podle mluvčí ústavu Kláry Dolákové se ale může vyskytovat i v jiných regionech. Ve středu ČTK řekla, že kromě SZÚ mohou sekvenaci, tedy podrobnou genetickou analýzu viru, která mutaci potvrdí, dělat i další laboratoře. Britskou variantu koronaviru zaznamenal SZÚ ve více než 200 případech. Podle zpětné analýzy se tato varianta šíří v ČR minimálně od začátku prosince.

Odborníci se na základě zkušeností z okolních zemí domnívají, že v současné době může být asi desetina všech případů s novou mutací. Kvůli rychlejšímu šíření podle některých vědců převládne už v polovině února, optimisticky v březnu. První případy se v ČR objevily zřejmě po Vánocích.

„Pokud dostaneme vzorek, který má neobvyklé vlastnosti, jsme schopni odhalit sekvenací jakoukoliv mutaci. I kdyby byla úplně nová,“ řekla ČTK Doláková. Výsledky se pak zadávají do mezinárodní databáze, kde se porovnávají zápisy o sekvenaci vzorků.

Velkou část z nich do databáze dodali britští vědci, kteří také v polovině prosince popsali novou mutaci, jež je o 40 procent nakažlivější. Kvůli tomu se proto označuje jako britská, přestože se vyskytuje i v jiných zemích. Další byly identifikovány například v Jihoafrické republice nebo Brazílii. Vědci a výrobci vakcíny v současné době ověřují, jestli vytvořené protilátky po nákaze či očkování fungují i na tyto nové mutace.

Český ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v úterý ve Sněmovně novinářům řekl, že nová mutace se zatím nešíří v celé společnosti, ale jde o jednotlivé případy. Hygienici kontakty lidí, u kterých vykazují vzorky podezření, podle něj trasují přednostně.

Vědci z iniciativy Sníh nebo spoluautoři výpočtu rizikového skóre PES, kteří se věnují modelování globálních rizik, upozorňují, že kvůli šíření mutace by měla být přijata přísnější protiepidemická opatření, která rychlejší šíření viru vyrovnají. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se na datech zásadněji britská mutace projeví, pokud bude ve 30 až 40 procentech pozitivních vzorků. Reprodukční číslo by bylo vyšší asi o 0,5 proti současnému.

Video Blatný o povinných respirátorech: Není třeba vykupovat FFP2. Pro lidi to nesmí být extrémní zátěž. - Blesk Zprávy / ČTK

Michal Snobl ( 27. ledna 2021 15:43 )

Dyť jste včera psali, že Lojzík Blatný to má pod kontrolou.
Tak co furt strašíte.
My tomu ušatýmu éru věříme stejně jako Bimbáčkovi a celé rádoby papalašske élitě národa.
Skočte nám do eráru bando ublafaná
Jděte strašit na hrad místo Lahvoušovích poskoků.

1xxx ( 27. ledna 2021 13:36 )

Když Blatný něco vyhlásí, tak si můžeme být jisti, že je to obráceně. Pokud něco máme podle Blatného pod kontrolou, tak jsme nad tím ztratili kontrolu

Zobrazit celou diskusi
Další videa