Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Černý scénář pro Evropu: Do jara zemře na covid dalších 700 tisíc lidí, varuje WHO

Autor: sova - 
24. listopadu 2021
12:11

V Evropě a části Asie by do března příštího roku mohlo na covid-19 zemřít dalších 700 tisíc lidí, varuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Píše to web britské stanice BBC. V 53 evropských zemích už onemocnění podle organizace celkem podlehlo přes 1,5 milionu obyvatel. Největší obavy má WHO z hrozby „extrémní zátěže“ na jednotkách intenzivní péče, která hrozí ve 49 státech. Strmý nárůst případů donutil Rakousko k úplné uzávěře a dalším přísným opatřením. Řada zemí včetně Francie, Německa a Řecka zvažuje aplikaci třetí dávky jako podmínku k tomu, aby byl člověk považován za plně očkovaného.

Vývoj v Evropě vyvolal i řadu ostrých protestů obyvatel proti novým opatřením. Například Nizozemsko kvůli zavedení částečné karantény zažilo několikadenní nepokoje. WHO ve svém hodnocení rovněž uvedla, že covid-19 je v současnosti nejčastější příčinou úmrtí v Evropě.

„Na základě současných trendů se dá očekávat, že kumulativní hlášená úmrtí na covid-19 do jara příštího roku překročí 2,2 milionu,“ uvedla v úterý WHO, která dodala, že počet potvrzených úmrtí související s koronavirem se v poslední době zdvojnásobil na téměř 4200 denně. Jen v Rusku denní počet obětí nedávno přesáhl 1200.

V ohrožení je i Izrael, varuje WHO

Vysoký počet neočkovaných lidí a převaha varianty delta v některých zemích tvoří klíčové faktory zvýšené míry přenosu v evropském regionu, uvedla organizace. Její evropský šéf Hans Kluge veřejně vyzval k podstoupení vakcinace u prozatím neočkovaných.

„Všichni máme příležitost a odpovědnost pomoci odvrátit zbytečnou tragédii v podobě obřích ztrát na životech a omezení dalšího narušení společnosti a podniků během této zimní sezony,“ uvedl Kluge. Kromě evropských zemí považuje WHO za kriticky ohrožené regiony také Izrael a bývalé sovětské státy jako Tádžikistán a Uzbekistán.

Britové si prošli rozšířením varianty delta dříve

Na rozdíl od Spojeného království - a Anglie zvláště - ponechala spousta evropských zemí v platnosti rozsáhlá omezení mnohem déle. Zatímco Anglie k jejich zrušení sáhla už v polovině července, části Evropy tak učinily až na podzim. V mnoha státech došlo k jejich ponechání po celou dobu.

Vliv na načasování zrušení omezení měl i způsob šíření různých variant. Britské ostrovy byly zasaženy nakažlivějšími mutacemi alfa a delta dříve, což znamenalo, že byly v pozici, kdy si jisté uvolnění opatření v létě mohly dovolit.

Plně naočkováno proti covidu-19 je podle webu Our World in Data, který vakcinaci ve světě monitoruje, 68 procent obyvatel Spojeného království.

Saschajede ( 24. listopadu 2021 14:12 )

😱V ohrožení je i Izrael, varuje WHO

Co ? ? ?

Israel ? Vždyť jsou všichni proočkovaní .

Tak kdopak nám to teď vysvětlí. Copak si ted vymyslí ?

Jana JJ ( 24. listopadu 2021 13:42 )

Na covid 700 tis a na rakovinu 70 milionů - a co jako

janprorok ( 24. listopadu 2021 12:53 )

na Španělskou nebo Čínskou chřipku umřeli miliony a nic se nezměnilo

Zobrazit celou diskusi
Další videa