Neděle 23. ledna 2022
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Jak probíhají kontroly bezinfekčnosti v centru Prahy? Restauratéři čekají propad tržeb

Autor: ČTK - 
22. listopadu 2021
15:46

Restauratér Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků očekává v tomto týdnu kvůli neuznávání testů pokles tržeb o 15 až 20 procent proti minulému týdnu. Kastner je spolumajitelem skupiny Hospodska, do které mimo jiné patří pražská restaurace Červený Jelen. Co říkají další provozovatelé restaurací?

Ve většině podniků, které navštívil zpravodaj ČTK v centru Prahy, se kontroly prakticky nezměnily, číšníci kontrolují zelený nápis v aplikaci Tečka. Ta ale už nyní neuznává testy. Ve dvou podnicích v okolí Karlova náměstí po zpravodaji nechtěli žádné potvrzení o očkování proti koronaviru nebo o prodělání nemoci, v restauracích také nikdo neměl nasazené při příchodu roušky.

Restauratéři, kteří vládní nařízení dodržují, pokles tržeb očekávají. „Vzhledem k tomu, že poměr hostů, kteří se prokazovali testy, činil asi 15 až 20 procent, očekávám ten samý pokles proti minulému týdnu. S poklesem tržeb o 20 procent, který obor registroval za první dva listopadové týdny, očekávám pokles cca 30 až 40 procent proti říjnu,“ sdělil Kastner.

Zatím neregistruje masivní rušení vánočních večírků. „Přeci jen lidé ve firmách tuto možnost neměli dva roky. Je možné, že firmy ještě tyto možnosti vyhodnocují, eventuálně jen ponižují počty o ty, kteří ve firmách nejsou očkovaní,“ doplnil.

Pražský gastronomický koncept Manifesto podle své mluvčí Radky Ondráčkové od pondělka přizpůsobil pravidla konzumace na místě novým vládním nařízením. Na sociálních sítích i z přímých dotazů tým Manifesto vnímá, že neumožnění vstupu neočkovaným je diskutované téma, na které existují protichůdné názory. „Dokonce se objevují i výrazy jako ,podlidé' a ,šikana',“ uvedla Ondráčková. Manifesto se podle ní musí držet oficiálních pravidel, pro personál je ale náročné se rychle s novými požadavky seznámit a správně je aplikovat. „Budeme se ke všem chovat s vlídností a prosíme návštěvníky o pochopení,“ řekla dále.

Prohlubování potíží

Svazy pivovarů a minipivovarů v minulých týdnech uvedly, že by stát měl obnovit kompenzační programy. „Samotná pandemická situace způsobuje našemu oboru velké ztráty. Tím, že se nyní zavedla další restriktivní opatření, se naše problémy jen prohlubují. Chápeme situaci, jaká je, ale bez kompenzací to budeme nadále těžko zvládat,“ sdělil dnes ČTK prezident Českomoravského svazu minipivovarů prezident Michal Voldřich.

Podle něj budou propady v tržbách podle typů pivovaru. „ U pivovarů, které mají k sobě svoji restauraci a jsou zaměřené na běžnou klientelu, na obědy apod., jsou ztráty menší, jedná se o cca 30 procent. U těch, které jsou zařízené na společenské akce, firemní večírky, školení a svatby, se jedná o ztrátu výrazně vyšší, a to až 70 procent,“ uvedl s tím, že porovnává hodnoty s nekoronavirovým rokem 2019.

Do služeb, ale ani na hromadné kulturní či sportovní akce se ode dneška nedostanou až na výjimky neočkovaní lidé. Vláda by dnes měla projednat náhrady pro podnikatele. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) se počítá s obnovením programů COVID 2021, COVID Nepokryté náklady a kompenzačního bonusu. U všech by mělo být vstupní podmínkou pokles obratu o 30 procent proti roku 2019.

Video Tisková konference po jednání vlády. (19.11.2021) - ČTK/Blesk

Uživatel_5414032 ( 22. listopadu 2021 16:53 )

Proč nenapíšete článek o kontrolách v hospodách kde to nedodržují a dělají si co sami uznají za vhodné a nic a nikoho nekontrolují.

Zobrazit celou diskusi
Další videa