„Budeme platit.“ Právník, který školil vládu, čeká kvůli zákazům vlnu žalob. Havlíček tepe opozici
Debata o protizákonných opatřeních a pondělním masivním rozvolnění se mezi vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) a právním expertem Pirátů Ondřejem Dostálem zvrtla v hádku v přímém přenosu. Padaly argumenty o kšeftování s komunisty, neférovosti a nesolidárnosti opozice i o oběšených lidech. Jediné, na čem se oba hosté Epicentra Blesk Zpráv shodli, bylo to, že tato opatření a s nimi spojené žaloby budou stát ještě hodně peněz a zaplatí za ně příští vlády a bohužel občané České republiky.
Havlíček odmítl, že by vláda od začátku vědomě vydávala opatření protizákonně. Podle jeho slov, se ani ústavní právníci, či soudy neshodují v tom, zda a která opatření jsou protizákonná: „Něco tvrdí městský soud, něco tvrdí správní soud, něco tvrdí právníci, kteří chtějí něco vysoudit.“ Žaloby a správní řízení podle něj k problematice koronaviru a pandemického zákona patří, a bude patřit a to nejen v Česku. Vicepremiér si neodpustil rýpnout do Dostála: „Možná to pak pan Dostál opět vyhraje a zase vysoudí nějaké penízky.“ Ten se ohradil, že zde o žádné peníze nejde.
„Vy jste nechali otevřené velké fabriky a zavřeli jste ty malé a pak Hamáček řekl, že nebude kompenzovat v podstatě žádné ušlé zisky, což ty lidi poslalo… tam se pár lidí oběsilo,“ řekl Dostál a nadále se zvyšovala tenze mezi oběma hosty ve studiu.
Právník Dostál se nebál zarýt do živého: „Pane vicepremiére, vy jste nechali otevřené fabriky, mimo jiné vašeho pana premiéra. Malé podnikatele jste zavřeli a ušlý zisk nula. Měli jsme zavřené školy nejdéle jako jeden z mála států na celém světě.“ Vicepremiér Havlíček, očividně podrážděn tímto vyjádřením okamžitě reagoval: „Chcete mi říct to, že jsme nechali otevřené fabriky proto, že tam premiér má v nějakých svěřenských fondech nějaké fabriky? To myslíte vážně?“
Dostál poté opět obvinil vládu z diskriminace podle toho, kdo měl jak velkou vyjednávací sílu a kritizoval i „kšeftování“ s komunisty o tom, co všechno se otevře a co uzavře. Havlíček však zdůraznil, že se průmysl nezavíral, protože nikdo neprokázal, že je ve fabrikách hlavní problém, naše ekonomika na nich závisí a že se zavíralo oborově a ne podle toho, co je velká, či malá firma.
„Okrádáme sami sebe“
Diskuze se vedla také o problematice pandemického zákona. Podle Havlíčka se tento zákon projednával dlouho a opozice se jasně vyjádřila, že toto je režim, který jim vyhovuje a toto je režim, který jsou připraveni tolerovat.
„Zavírání provozoven bylo z důvodu toho, aby se zamezilo šíření pandemie…přijde mi trošku nefér a zdá se mi to jako chytračení, kdy v momentě, kdy se tady řeší tahle šílená krize, kdy se dělá vše pro to, aby se zabránilo dalšímu šíření, tak skupina schopných právníků, místo aby nám pomohli, místo aby hledali cestu, jak to udělat, tak si počkají na tu slabou chvilku a napálí ten stát,“ rozhořčil se nad počínáním opozičních právníků a tedy i Ondřeje Dostála a ještě dodal: „My si uvědomme, že okrádáme sami sebe. Fajn, tak nás to bude stát další stamiliardy korun.“
O tom, že náklady spojené s žalobami a vůbec dohrou pandemických opatření půjdou na vrub budoucích vlád se výjimečně shodli oba hosté. Na otázku, zda po posledním rozhodnutí Nejvyššího správního soudu očekává zvýšenou míru žalob a žádostí o náhradu škody z nesprávného úředního postupu odpověděl Dostál jednoznačně: „Očekávám, a shodně s panem vicepremiérem říkám: Bohužel, protože to jsou skutečně záležitosti, které padnou na bedra příštích vlád a které zaplatí daňoví poplatníci, protože stát má jenom ty peníze, které od lidí vybral.“
Podle Dostála jsme okamžitě po zjištění WHO o hrozbě pandemie měly zavřít hranice s Čínou, místo toho jsme však podel jeho slov dělali opatření, která byla méně správná a pro ekonomiku drahá.
Dělali z nás hlupáky
Havlíček má opozici za zlé zejména načasování neprodloužení nouzového stavu. „Tak si přehrajme, co nám ta sněmovna dělala. To, jak nás štengrovala nad každým týdnem, každých čtrnáct dní. V době kdy bylo i 15 tisíc infikovaných lidí denně, v době, kdy tady řádila britská mutace, v době, kdy se všechny země klepaly a všechno zavíraly, jsme tady s čepicí v ruce stáli před sněmovnou co měsíc nebo čtrnáct dní a žádali jsme je o to, aby nám prodloužili nouzový stav. Dělali z nás hlupáky a říkali, že nepotřebujeme žádný nouzový stav.“
Havlíček vyzdvihl chování krajů, které se podle něj zachovaly státotvorně a situaci zachránily. Chování opozice hodnotí jako neférové: „Abychom si rozuměli, to nám neřekli v době, když už ta krize letěla dolů, to bych i třeba chápal, ale oni nám to řekli, když ta čísla byla nejhorší …a to je z mého pohledu ta absolutní nesolidárnost, to je ta neférovost a v tu chvíli nás dotlačili ke zdi.“
Oba hosté se shodli, že budoucí vlády to nebudou mít jednoduché, každý z této situace však viní někoho jiného.
Proč mají Vojtěch s Babišem vztah otce a dítěte a v čem jsou Vojtěchova největší pochybení? Jak vnímá Karel Havlíček pokus o vyslovení nedůvěry vládě? A chtěl by být Dostál ministrem zdravotnictví? Více už v záznamu celého rozhovoru úterního Epicentra.
Teď jsem se pobavil na novinkách.cz Popisují tam, jak už se opozice dohaduje o tom, kdo bude premiér! A moc si asi nerozumí....prý jsou si navzájem soupeři....pouídal Staňura... to se teda fakt těším, bude zábava!
