Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Obří zájem o očkování v Praze! Na Chodově se čeká až hodinu a půl, Kongresové centrum je bez front

Aktualizováno -
20. listopadu 2021
17:15
Autor: ČTK - 
20. listopadu 2021
13:15

V pražských očkovacích centrech bez registrace v obchodním centru Westfield Chodov a na hlavním nádraží se v sobotu tvoří dlouhé fronty. Jeden ze zaměstnanců očkovacího centra na Chodově před polednem řekl, že čekací doba na vakcínu proti covidu-19 je minimálně hodinu a půl a zájem je dosud největší, co zažil. Pracovník ostrahy na Hlavním nádraží Praha odhadl dobu čekání až na několik hodin. Ve čtyři už ostraha hlavního nádraží podle redaktora Blesk.cz frontu uzavřela, aby do ni nepřicházeli další lidé a posílala zájemce o očkování do Kongresového centra, kde tento víkend mimořádně očkují. Tuto informaci potrvzuje i Chytrá karanténa na Twitteru.

 

Od pondělí už mnohde nebude stačit test, ale bude vyžadováno potvrzení o prodělání covidu v posledním půl roce či očkování. „Dobrovolně bych si to píchnout nenechal, ale systém mě prostě a jednoduše donutil. Pokud chci od pondělí alespoň trochu normálně žít, nemám jinou možnost,“ řekl jeden z čekajících na Chodově. Přišel si pro první dávku vakcíny.

Na Chodově se očkuje dvoudávkovou vakcínou Pfizer, mohou ji dostat zájemci od 16 let. Toho využil muž, který doprovodil na očkování svého syna. „Sám už mám třetí dávku vakcíny, byl jsem očkovaný prakticky mezi prvními. U syna jsme byli k vakcinaci donuceni, například kvůli škole, ale i dalším věcem a aktivitám,“ uvedl.

Očkovací látky na Chodově podávají zdravotníci z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Na svém twitterovém účtu napsal, že v pátek bylo v tomto očkovacím centru očkováno 1367 lidí za jeden den. „To je nejvíce od 12. července. Celkem jsme podali 92.400 dávek vakcíny,“ uvedl. Podle zjištění zpravodaje ČTK převládali v sobotu ve frontě na Chodově spíše mladší lidé, kteří si často přišli pro první dávku vakcíny.

Takhle to vypadalo 20. listopadu na pražské Chodově:

Video  Na pražském Chodově čekali zájemci o očkování až hodinu a půl.  - David Malík
Video se připravuje ...

Ve vestibulu hlavního nádraží zdravotníci aplikují jednodávkový Janssen od společnosti Johnson & Johnson. Očkovací místo provozuje Fakultní nemocnice Bulovka. Právě možnost nechat se naočkovat pouze jednorázovou vakcínou přilákala paní Petru. „Výhodou je, že nemusím řešit druhou dávku vakcíny a splním to, co po mně stát žádá,“ řekla.

Vakcínou Pfizer a Janssen mimořádně očkují v sobotu a v neděli i v Kongresovém centru na Vyšehradě. Tak jako se čeká fronta na Chodově a na Hlavním nádraží Praha, v Kongresové centru nečekají zájemci o vakcínu vůbec. 

Přeočkování Janssen

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) ale tento týden upozornil, že ministerstvo si vyžádalo stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv právě k jednodávkové vakcíně Janssen. O kratší ochraně po jednodávkové vakcíně diskutují odborníci, minulý týden se o ní zmínil na twitteru imunolog Zdeněk Hel. Doporučuje přeočkování po dvou měsících. Pro paní Petru byla tato informace nová, od aplikace Janssenu ji ale neodradila. „Kdo ví, co zase schválí, navíc přijde nová vláda, která to může vidět jinak,“ uvedla. Na hlavním nádraží čekala na vakcínu také řada cizinců.

Z údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v pátek přibylo v Česku nejvíce potvrzených případů koronaviru za dobu epidemie. Laboratoře odhalily 22.936 nakažených, zhruba o 8700 více než před týdnem. Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci se od pondělí přestanou uznávat testy na covid-19 jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce budou muset prokázat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Bude pokračovat testování ve školách a začnou se pravidelně testovat i neočkovaní zaměstnanci ve firmách.

CAVESMAN ( 20. listopadu 2021 18:15 )

vzhledem k tomu , že pracuji s kovidovíma s těžkým stupněm postižení znám mnoho doktorů a na otázku píchněte placebo se ozvala jediná -chcete podvádět ?. jediná má obě dávky.

trintin ( 20. listopadu 2021 16:47 )

„Dobrovolně bych si to píchnout nenechal, ale systém mě prostě a jednoduše donutil.?? Takhle se po hadrové revoluci vymlouvali i spolupracovníci StB.

jajas ( 20. listopadu 2021 16:21 )

Jo, a to ti řekla nebo jsi to viděl? Tak mi ji pozdrav, tu "jednu doktorku", ty bambulo

CAVESMAN ( 20. listopadu 2021 16:15 )

no jo ,ale samy se očkovali placebem. Znám pouze jednu doktorku ,která si nechala píchnout vakcínu.

CAVESMAN ( 20. listopadu 2021 16:13 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa