Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Vláda otevírá očkování pro mladší. Na vakcínu přitom čeká 210 tisíc seniorů nad 70 let

Autor: ČTK, for - 
3. května 2021
17:38

O očkování proti covidu-19 zatím neprojevilo zájem přes 230 tisíc lidí nad 70 let, tedy zhruba 15 procent z nich. Dalších zhruba 210 tisíc registrovaných na vakcínu čeká, z nich 60 tisíc je starších 80 let. Vyplývá to z dat o očkování, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka dnes řekl, že asi 130 tisíc z nich se chce očkovat v ordinacích. Podle imunologa Václava Hořejšího by stát měl jejich očkování přednostně zajistit a ostatní k očkování motivovat. 

Podle ředitele Biologického centra Akademie věd ČR Libora Grubhoffera ale nelze s očkováním mladších čekat, až budou senioři víc proočkovaní.

„Cestu k nápravě vidím v soustředěné komunikaci právě s těmito seniorními věkovými kategoriemi, to by mělo zajistit ministerstvo zdravotnictví v rámci oficiální propagace očkování. Tu se však dosud nepodařilo vůbec rozhýbat, je to velký dluh a neschopnost vlády a ministerstva zdravotnictví. Nejvíce v tomto ohledu dělají kraje, ale zjevně to nestačí,“ uvedl Grubhoffer. 

Hořejší: Motivací je snazší cestování i chození za kulturou

Podle Hořejšího by se v tom měli angažovat i zdravotní pojišťovny nebo praktičtí lékaři. Důležitá je podle něj motivace, očkovaní by mohli snáz cestovat nebo chodit za kulturou. Grubhoffer dodal, že by měl vzniknout systém asistence seniorům pro očkování ve větších očkovacích centrech.

Lidí nad 80 let v Česku žije podle dat Českého statistického úřadu více než 447.000, očkování absolvovalo nebo je k němu registrováno přes 386.000. Ve věku 70 až 79 let je více než milion obyvatel, asi 877.000 z nich o vakcínu už zájem projevilo. Zbývá tedy asi 61.000 osmdesátníků a 170.000 sedmdesátníků, kteří se zatím k očkování aktivně nepřihlásili.

Dalších asi 60.000 lidí nad 80 let a více než 150.000 ve věku 70 až 79 let čeká na přidělení termínu nebo první dávku očkování. Z nich podle Šonky asi 30.000 osmdesátníků a 100.000 sedmdesátníků čekalo ještě minulý týden na očkování u praktického lékaře. „Hlavní problém je teď relativní nedostatek vakcín, dodavatelé stále neplní sliby. Očekávám, že během dvou až tří měsíců bude vakcín opravdu dost a do konce léta bude naočkováno 80 procent dospělé populace a začnou se očkovat děti,“ sdělil na dotaz ČTK Hořejší.

„Čekání na vakcínu u praktiků je neúměrně dlouhé“

Asi půl milionu lidí se registrovalo k očkování u praktických lékařů. Ti ale podle dat o očkování do neděle podali jen asi 384.000 dávek vakcíny. Rychlost očkování v ordinacích podle Grubhoffera ovlivňují skladovací a transportní podmínky vakcíny a jejich různý způsob distribuce.

„Jejich praxe by potřebovala plynulé zásobení vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson, jejichž dodávky z různých důvodů váznou a čekání na vakcínu v ordinaci praktických lékařů se stává neúměrně a nežádoucím způsobem dlouhým,“ dodal.

Podle Šonky je problém kromě nepravidelných dodávek také v tom, že je třeba v současné době většímu množství pedagogů očkovaných vakcínou AstraZeneca podat druhou dávku. Obecně se ale podle něj i očkování v ordinacích zrychluje. Problémy s dodávkami jsou podle něj složité i lidsky. „Mnohé pacienty jsme přesvědčovali, aby se nechali očkovat. A teď pro ně nemáme vakcínu,“ dodal.

Video  Arenberger v Epicentru: O rozvolnění v Česku i očkování. Kdy odložíme respirátory?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Odborníci se shodují na tom, že dobrým krokem bylo prodloužení termínu pro podání druhé dávky, jak umožňuje výrobce, aby bylo možné podat co největšímu počtu lidí alespoň jednu dávku. U vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna je to 42 dní, u AstraZeneca 90 dní.

Senioři nad 80 let se mohli k očkování hlásit od 15. ledna. Dosud jich projevilo zájem asi 86 procent. Alespoň jednou dávkou je očkováno přes 72 procent z nich a více než polovina má dokončené očkování dvěma dávkami. Nových zájemců v této věkové kategorii přibývá už jen pomalu, za poslední měsíc se přihlásila asi dvě procenta z této věkové kategorie.

Lidé ve věku 70 až 79 let se mohou registrovat k očkování dva měsíce. Z více než milionu se přihlásilo přes 83 procent. Za tu dobu jim bylo podáno přes milion dávek vakcíny a asi 335.000 lidí má dokončené očkování dvěma dávkami. Za poslední měsíc se rozhodlo registrovat dalších více než šest procent.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Covid_19 ( 3. května 2021 20:50 )

na Zlínsku to zvládli s Pfizerem v lednu, potom jim ho již nedali

Covid_19 ( 3. května 2021 20:49 )

to jsou fakta, potvrdil to i ministr za ANO

fico ( 3. května 2021 18:44 )

Opět kydy.

Covid_19 ( 3. května 2021 18:13 )

profesor Beran nabádá k důslednému očkování seniorů, kteří se chtějí očkovat, od začátku epidemie. Jen vláda nemehel se snaží o vysoký počet očkovaných, aby měli vysoké procento, ale vláda měla chtít kvalitu, tedy naočkované starší občany, zde úplně selhala

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa