Neděle 25. července 2021
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Polojasno 29°C

Majitelka krámku v Olomouci skočila na hoax a zakázala vstup očkovaným. Přijde pokuta?

Autor: čtk/šamol - 
24. června 2021
09:54

Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u vchodu do obchodu s dětským zbožím nedaleko centra Olomouce jeho provozovatelka Zuzana Michálková. Zdůvodnila to tím, že má strach o zdraví zákazníků i o to své. V rozhovoru s ČTK řekla, že očkování zvyšuje riziko přenosu nákazy od lidí, kteří kvůli aplikované vakcíně nemají žádné příznaky covidu-19. Obchodnice argumentuje jedním z rozšířených hoaxů, přenos vakcíny z člověka na člověka je totiž dávno vyloučený. Za nesmysl a nepochopení označil krok i epidemiolog Rastislav Maďar.

Podle Michálkové navíc zatím nebyla vědecky prokázána neškodnost mRNA očkování. Obává se proto možného přenosu částeček vakcíny na neočkované zákazníky hlavně z řad těhotných žen. Cedulkami zakazujícími vstup očkovaným lidem se už kvůli možné diskriminaci zákazníků začala zabývat Česká obchodní inspekce (ČOI).

Dvě cedule s nápisem „Zákaz vstupu očkovaným mRNA vakcínami“ a obrázkem, na kterém jsou značky s nápisem STOP a přeškrtnutou injekční stříkačkou, jsou umístěny na stojanu u vchodu do prodejny. Na cedulích je informace, že zákaz byl vydán „v zájmu ochrany zdraví těhotných žen a nenarozených dětí, zaměstnanců a vedení společnosti“. Zákazová cedule menším písmem upozorňuje na možné riziko bezpříznakových přenašečů koronaviru v době, kdy je značná část populace očkována. „Až do začátku očkování spolehlivě platilo, že neexistují asymptomatičtí pacienti na covid 19,“ stojí na ceduli.

Nesmysl a nepochopení

Za naprosto nesmyslné označil vyjádření majitelky epidemiolog Rastislav Maďar. „Je to absolutně nesmyslný postup, který v kontextu účinku očkování a principu samotné epidemie nedává logiku a je projevem nepochopení celé věci,“ řekl Blesk Zprávám Maďar.

Majitelka krámku pravděpodobně naskočila na jednu z dezinformací, kterou šíří odpírači vakcín. „Žádná z vakcín nemůže ovlivnit osobu, která nebyla očkována. A to zahrnuje i menstruaci, plodnost a těhotenství. Vakcíny proti COVID-19 obsahují pouze krátkou informaci, která kóduje spike protein, který představuje neškodnou část viru. Vydrží pár hodin, splní svůj význam a zmizí. Nejde o živý virus, a proto se nemůže šířit. Zůstane jen v místě vpichu (konkrétního člověka),“ vysvětluje web Manipulátoři. Šíření částeček vakcíny už dříve za hoax označilo i ministerstvo zdravotnictví.

Naopak vakcinologové, stejně jako Česká gynekologická společnost ve společném prohlášení uvedli, že těhotné ženy se mohou do očkování zapojit.

ČOI ve středu provedla v prodejně s dětským zbožím kontrolu a pořídila fotodokumentaci. „Podle právního názoru ČOI by takové jednání mohlo naplňovat znaky diskriminace,“ řekl ČTK mluvčí ČOI Jiří Fröhlich, podle kterého se inspekce bude tímto případem dál zabývat. „V obecné rovině mohu sdělit, že za porušení zákazu diskriminace hrozí ze zákona pokuta až do výše tří milionů korun,“ podotkl Fröhlich. Michálková tvrdí, že se ničeho protiprávního nedopustila.

Podobný případ zaznamenala média před časem v centru Bratislavy, kde provozovatel galerie a filatelistického obchodu zakázal vstupu lidem očkovaným proti novému koronaviru, protože mohou být jeho bezpříznakovými přenašeči.

Video Očkování těhotných proti covidu-19: Lékaři doporučují dvě ze schválených vakcín - Videohub

Desterz ( 24. června 2021 15:36 )

Není to tak dávno, co bych s vámi naprosto souhlasil, ale poté co jsem v německém zákonu narazil na něco divného, obávám se že přenos vakcíny z očkovaného jedince na neočkovaného možný asi je. Anebo se pletu?
https://www.gesetze-im-inter­net.de­/ifsg/­__21­.html
Nebráním se poučení nebo vysvětlení, samotného mě to zajímá.

vlajo ( 24. června 2021 15:30 )

Já chodil normál do práce ty Home office. Ale bylo málo práce lidi šetřily než si nechat udělat něco na autě nevěděli co bude. Žádnou kompenzaci jsme nedostali a ani teď jsme nezdražily jako hospodský.

frantacizek ( 24. června 2021 15:22 )

vůbec jsem nepochopil, z čeho má ta paní obavy... může mi to někdo vysvětlit jako batoleti?? je to nějaká vyšší úroveň myšlení. Ještě sem kouknu během dne. díky, fakt jsem to nepochopil, a to jsem si to četl 2x

fico ( 24. června 2021 14:53 )

fico ( 24. června 2021 14:52 )

Baba to teď bude chtít uhrát na hoax.

Zobrazit celou diskusi
Další videa