Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Řecko otevřelo turistům, vyhlíží i Čechy. Smartwings vypraví první spoje v sobotu

Autor: ČTK - 
14. května 2021
15:40

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. Letadla společnosti Smartwings začnou do Řecka létat v sobotu. Linky budou létat z Prahy, Brna a Ostravy, řekla dnes ČTK mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

Při zahajovacím ceremoniálu ve čtvrtek večer ministr cestovního ruchu Charis Theocharis uvedl, že letošní sezona bude lepší než ta loňská. Konkrétní cíle ale neuvedl. Vloni příjmy z cestovního ruchu, v němž před epidemií pracovala během léta zhruba pětina Řeků, klesly na čtyři miliardy eur (102 miliard Kč). V roce 2019 přitom dosahovaly 18 miliard eur (460 miliard Kč).

Řecko již několik měsíců vyzývá k zavedení covidových pasů na úrovni Evropské unie. Bez dalších povinností navíc umožní příjezd naočkovaným cizincům z některých nečlenských zemí. Jedná se o Izrael, USA či Británii. Ke skupině se dnes přidaly i Spojené arabské emiráty. Toto úsilí ale zatím kalí fakt, že obyvatelé Německa a Británie, tedy zemí, ze kterých do Řecka přijíždí nejvíce návštěvníků, stále musí po návratu do vlasti nastoupit karanténu.

Podle řecké vlády je možné zajistit bezpečný průběh letní turistické sezony díky testování, očkování proti covidu-19 a dodržování některých hygienických pravidel. Podle řeckého tisku ale není země v případě očkování zcela úspěšná. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo 29,5 procenta obyvatelstva, což je méně než průměr EU, obě vakcíny pak 15,7 procenta populace, což je mírně nadprůměrný údaj, uvedlo Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

Řecko v posledních týdnech zrušilo celou řadu protiepidemických opatření. Ode dneška obyvatelé země již nemusí registrovat skrze zaslání sms zprávy svůj pohyb mimo bydliště. Uvolněno bylo i cestování mezi kraji s částečnou výjimkou ostrovů. Tam bude možné přijet jen po prokázání negativního testu či osvědčení o prodělané nemoci nebo ukončeném očkování.

Dnes v Řecku také obnovují provoz muzea a památky. Například aténská Akropole se otevře návštěvníkům po šesti měsících. Vláda již dříve umožnila zahájení provozu pláží s obsluhou či zahrádek barů a restaurací.

Řecko od listopadu čelilo novým vlnám nákazy. Podle posledních údajů ECDC země vykazovala 269 nakažených za posledních 14 dní na 100.000 obyvatel. To bylo o zhruba 33 jednotek více než v České republice.

Se Smartwings po celém světě

Smartwings budou během sezony létat na 17 řeckých míst. Do většiny z nich plánují aerolinky létat během letní sezony denně. Jde o destinace Kos, Heraklion, Rhodos, Sámos, Chania, Korfu, Soluň, Zakynthos, Preveza, Kefalonia a Karpathos. Do dalších šesti míst, konkrétně Kavaly, Skiathosu, Kitiry, Kalamaty, Limnosu a na Santorini, bude dopravce vypravovat charterové lety.

Během letní sezony, která potrvá až do října, plánují Smartwings společně s dceřinými ČSA z českých letišť pravidelné lety do celkem 77 destinací v Řecku, Španělsku, Itálii, Francii, Portugalsku, Bulharsku, Černé Hoře, Chorvatsku, Izraeli, Egyptě, Turecku, Tunisku, SAE, na Kapverdách, Nizozemsku, Švédsku, Dánsku, Rusku, Maltě, Ukrajině, Velké Británii či Islandu. Od začátku května dopravci létají nejen z Prahy, ale i regionálních letišť v Brně a Ostravě. Obnovování linek ovšem bude záviset na vývoji pandemie koronaviru. Další lety dopravci plánují ze svých základen v Polsku, Francii, Maďarsku, na Slovensku a Kanárských ostrovech.

Video Zdraží vstupné na kulturu? „Poloviční kapacita se nikomu nevyplatí,“ říká Kreuzmannová. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Smartwings se kvůli koronavirové krizi a rušení letů ocitly v ekonomických problémech. Společnost nyní čerpá úvěr od čtyř bank za dvě miliardy korun. Celkově financování dopravce přesáhne sedm miliard korun, další peníze by měli zajistit čeští akcionáři, podpora leasingových firem a restrukturalizace. Dluhy firmy jsou okolo 6,6 miliardy korun. Na půjčku naopak nedosáhly dceřiné ČSA, které jsou nyní v úpadku. Ten na ně uvalil soud po jejich vlastním návrhu. Provoz však ČSA nezastavily.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa