Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

14 199 případů za pátek v Česku. A varování expertů před lockdownem i opakováním chyb

Autor: ČTK, simao - 
13. listopadu 2021
14:30

V pátek přibylo v Česku podruhé v tomto týdnu přes 14 tisíc potvrzených případů nákazy covidem-19. Laboratoře jich odhalily 14 199, téměř o 5000 více než před týdnem. Dál přibývá i lidí v nemocnicích. Čeká Česko nový lockdown? Odborníci jsou před možnými plošnými opatřeními na pozoru a varují před opakováním starých chyb.

Páteční nárůst byl druhý nejvyšší v tomto týdnu po úterý, kdy bylo 14 555 nově nakažených, což bylo i nejvíce od poloviny března. V březnu, kdy byly obdobné nárůsty počtu nákaz jako nyní, bylo v nemocnicích v souvislosti s covidem až 9500 lidí. V současné době je hospitalizováno přes 3800 pacientů s koronavirem, jejich počet se tak od minulého pátku zvýšil zhruba o tisícovku.

Od začátku epidemie zemřelo s covidem 31 431 lidí. Na pátek podle informací na webu ministerstva zdravotnictví připadá 36 úmrtí. Nejvíce zemřelých v týdnu evidují statistiky zatím za středu, a to 68.

Restrikce dopadnou na neočkované?

Vzhledem k horšící se epidemické situaci vláda v demisi v pátek rozhodla o plošném testování ve školách 22. a 29. listopadu, cílem je zachovat prezenční výuku. Několika přetíženým nemocnicím budou znovu pomáhat vojáci.

„Na rozdíl od jiných evropských zemí u nás už lidé z velké části rezignovali na dodržování jakýchkoliv opatření. Virus se šíří mnohem rychleji a méně kontrolovaně, než jsme čekali,“ varuje biochemik Jan Konvalinka. Řekl to pro Český rozhlas Plus. Odborníci dál kladou důraz na důležitost očkování.

Ve hře je zavedení i dalších restrikcí, které se dotknou zřejmě jen neočkovaných. Končící kabinet, který nová pravidla ještě konzultuje se zástupci nastupující vládní koalice, má rozhodnout příští týden.

Rakušané s hrozbou lockdownu pro neočkované

Nemáš vakcínu? Zůstaneš doma... Drastická covidová opatření zřejmě čekají naše jižní sousedy. Rakouský kancléř Alexander Schallenberg počítá s celostátní karanténou pro neočkované. „Situace je znepokojivá, počet nakažených rychle přibývá, zejména v Horním Rakousku a Salcbursku,“ řekl ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein.

V těchto dvou spolkových zemích bude od pondělka platit lockdown pro odmítače očkování. A šrouby se nejspíš utáhnou i ve zbytku země. Zda a kdy bude platit celostátní karanténa, se rozhodne už zítra. Podle kancléře se však nesmí týkat lidí, kteří jsou chráněni vakcínou. „Co by si měli myslet ti, kteří se nechali očkovat, a přesto by pak kvůli lockdownu skončili zavření doma v kuchyni?“ vysvětlil.

Čekají zákazy i neočkované lidi v Česku?

Plošný lockdown odmítl ve čtvrtek v pořadu Ptám se, pane premiére Andrej Babiš (ANO), předseda vlády v demisi. „Musíme být připraveni na všechno, ale myslím, že se to ještě dá zvládnout bez lockdownu,“ míní epidemiolog Petr Smejkal.

Před lockdownem varoval biochemik Zdeněk Hostomský na CNN Prima News. „Všichni žijeme v iluzi, že vláda to má v rukou a že epidemie se může formovat podle toho, jak vláda rozhodne a nebo jak jsou lidé zodpovědní, a nebo nezodpovědní. Tak to ale vůbec není, epidemie má svoji dynamiku. Středoevropský prostor se stal světově epicentrem, všude to jde nahoru – včetně samozřejmě naší ČR. Ale i vedle na Slovensku, v Polsku, Maďarsku jdou křivky nahoru. Ale i v zemích, jako je Rakousko a Německo,“ upozornil.

Video  Babiš: Návrat plošných testů do škol a další zpřísnění od konce listopadu  - Blesk - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Snahy uzemnit lockdownem populaci jsou bláhové a nepochopením biologické podstaty epidemie, míní. Skandinávské země, Velká Británie či některé státy v USA ukončily plošné zásahy do epidemie, upozorňuje Hostomský.

„Představa, že bychom mohli lockdowny či nějakými plošnými opatřeními regulovat epidemii, tím jsme si prošli minulý rok. Pro mě je strašné zklamání, že po zkušenosti, kdy jsme udělali věci jako omezení škol, průmyslu a kulturního a společenského života, tak teď, když přišla další vlna, děláme úplně stejné chyby jako loni. Jako kdybychom se nepoučili,“ dodal.

Očkování pomáhá

Hostomský stejně jako další experti radí očkování. Vakcinace pomáhá. „Očkování bych každému doporučil a nic proti němu nemám. Nechat se vakcinovat je racionální přístup. Obavy z očkování jsou přehnané,“ řekl Právu.

„Občas jsou reakce na něj těžší, ano, ale statisticky ochranu poskytuje. Ta není absolutní, můžete virus znovu získat, ale ve velké většině případů máte lehčí průběh,“ říká. On sám se očkovat nechal. „Ne­očkovaní z většiny zabírají místa v nemocnicích a na JIP. A když bude nějaká nutnost operací, tak bude méně míst a budeme tím více trpět my. Tím by se na ně mělo apelovat, že je to jejich odpovědnost,“ dodal.

Chybí PES?

Odborníci se ale neshodnou, zda je třeba další systém pro řízení epidemie, jako byl před rokem představený PES. Podle evolučního biologa Jaroslava Flégra by mohl lidi motivovat, imunolog Václav Hořejší se domnívá, že není dostatečně operativní. Rozhodovat by se podle nich mělo po okresech, a ne jen podle zaplněnosti nemocnic.

Podle Flégra by byla nějaká analogie tehdejšího semaforu nebo PES nutně potřeba. „Jasná, předem daná kritéria by motivovala lidi k tomu, aby se snažili snižovat riziko k překročení hranic pro zavedení jednotlivých omezení,“ napsal ČTK Flégr. Podle něj není třeba nic vymýšlet, stačí „okopírovat“ německý systém.

Podle Hořejšího ale takový systém nemusí umožnit operativně reagovat na rychlé změny situace, pokud to bude potřeba. Také podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který se na ministerstvo znovu vrátil loni v květnu, se všechny systémy nakonec neosvědčily.

Zdržování kvůli vládě?

Podle vedoucího MeSES Smejkala však nyní dochází i na jisté průtahy v rozhodnutích - klinická skupina ministerstva zdravotnictví, která je hlavním orgánem, podle jejíž rad se v současné době řídí epidemie, je vždy o krok, dva nebo tři pozadu.

„Jsme zase v povolebním období, kdy víme, že zřejmě bude trvat týdny, než bude nová vláda. Zase se všechno zdrží. Protože ti, co odcházejí, nechtějí být nepopulární, a ti, co přicházejí, si - zdá se - dají na čas,“ míní Smejkal.

Video  Brífink ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) k aktuální epidemické situaci 
Video se připravuje ...

Uživatel_5491567 ( 13. listopadu 2021 23:23 )

Nebuď debilní ovce, přestaň se očkovat genetickým koktejlem, který je nebezpečný a škodí.

Uživatel_5491567 ( 13. listopadu 2021 23:20 )

A to myslíš skutečně vážně? Asi netušíš, proč nás nutí k očkování. Údajně má zmírnit průběh nemoci, nákaze nezabrání. Proč se tedy očkovat nefunkční vakcínou, která je jen podmíněně schválená, je ve vývoji a nikdo za ní nechce převzít zodpovědnost. Vždyť si jen potřebují vydělat a použít to co draze nakoupili. Neočkovaný nic nešíří, ten se chrání, posiluje přirozenou imunitu vitamíny, pravidelně se testuje, nosí roušku. Jaksi jsme zapomněli na naočkované ovce, z nějakého důvodu jsme je nechali volně bez kontroly všude vlézt, nemusí se z nějakého mě neznámého důvodu testovat, ale nakazit se mohou. Takže nám tu běhají naočkovaní, kteří tu vesele roznáší nákazu, jelikož je nikdo nekontroluje. Oni jsou velkým zdrojem nákazy, nikoli kontrolovaní neočkovaní. Copak nemáte mozek aby Vám tak jednoduchá věc došla? 70% obyvatel má tu podělanou vakcínu a jsme na tom stejně jako loni - ted- údajně. Není vám to divné? A rozhodně za to nemůžou neočkovaní. Jen tak mimochodem, u nás na JIP leží hlavně ti očkování, zejména po 3.dávce a bojují o život. Nikdo neočkovaný tam není, proč asi?

marais ( 13. listopadu 2021 23:05 )

Nakonec covid proděláme všichni, stejně na to léky nejsou a očkování chrání tak na půl. Díky cestování a hustotě zalidnění v EU se nákaza přelejvá sem tam. Lockdowen nic neřeší, jen vysává státní kasu.

gemino ( 13. listopadu 2021 23:03 )

No vy tedy musíte být stádo jak se patří

gemino ( 13. listopadu 2021 23:01 )

Ten covidový katastrofik Konvalinka je ostudou Univerzity Karlovy. Ubožák, toužící o zviditelnění za každou cenu...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa