Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Školákům delší podzimní prázdniny, navrhuje kvůli covidu hejtman Kuba. Bral by i další testy

Autor: ČTK, sova - 
20. října 2021
12:25

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) doporučuje školám v regionu, aby podzimní prázdniny v příštím týdnu prodloužily o dva dny. Opatření má podle něj zpomalit zrychlující šíření koronaviru. Podzimní prázdniny ve školách by tak trvaly celý příští týden. Kuba to ve středu řekl při zasedání krajského zastupitelstva. Prodloužení prázdnin závisí na jednotlivých školách. Kraj je zřizovatelem středních škol, Kuba by prodloužení přivítal i na základních školách. Zároveň by uvítal, pokud by po prázdninách všichni žáci absolvovali testy na covid-19.

Tím bychom získali devět dní, kdy bychom rozpojili školní kolektivy, což je podle mě v tuto chvíli správný krok. Ale v žádném případě nechceme a ani nebudeme přistupovat k žádným lockdownům. Ale využít třídenní prázdniny a připojit k nim ještě další dva dny nám připadá velmi racionální a navíc nám to může v tuto chvíli pomoci,“ uvedl Kuba. Hygienici v úterý večer za posledních 24 hodin v regionu evidovali 234 nových případů koronaviru a také tři úmrtí.

Českobudějovický okres navíc v těchto dnech patří mezi nejzasaženější v republice, za týden zde připadá 270 případů covidu-19 na 100 000 obyvatel. Kuba uvedl, že školní kolektivy jsou častým ohniskem nákazy. Podle něj je to z velké části dané i tím, že řada dětí kvůli věku nemůže podstoupit očkování proti koronaviru.

Kuba by uvítal delší prázdniny i na základních školách

Chtěl bych Jihočechy uklidnit, že ta situace v nemocnicích v kraji je klidná. Skladba (hospitalizovaných) pacientů vypadá tak, že ve vážném stavu tam v naprosté většině končí neočkovaní lidé. A pokud jsou očkovaní, je jim kolem 80 let, což jsou často lidé s jinými komplikacemi,“ uvedl Kuba.

Dodal, že prodloužení podzimních prázdnin závisí na jednotlivých školách, jelikož jejich ředitelé mohou školy uzavřít z důvodu ředitelského volna. Jihočeský kraj je zřizovatelem středních škol. „Přivítali bychom to i na základních školách, ale záleží okres na okresu a konkrétních případech. Vždy je třeba to posoudit místním pohledem,“ uvedl Kuba.

Od začátku pandemie loni na jaře se v kraji prokázal covid-19 u 102 176 lidí. Vyléčilo se jich dosud 98 517. Od loňského března zemřelo na jihu Čech v souvislosti s koronavirem 1806 lidí.

V pěti krajích se roušky vrátí i do výuky?

Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu-19 nejhorší, nosily děti starší 12 let roušku i při výuce ve třídě. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Týkat by se to podle něj nyní mělo asi pěti krajů, neupřesnil kterých. Některá opatření proti covidu dnes projedná vláda. Plošné testování ve školách podle Vojtěcha odborníci nedoporučují, ale je možné, aby jej lokálně nařídily krajské hygienické stanice.

„Budeme navrhovat nošení respirátorů u dětí starších 12 let v těch nejpostiženějších krajích. V tuto chvíli je to asi pět krajů,“ řekl Vojtěch. Upřesnil, že mluví o nošení ochrany nosu a úst ve třídách. Ve společných prostorách škol je už nyní povinné. Podle Vojtěcha podobné opatření platilo také na konci předchozího školního roku.

Proti nošení roušek ve výuce pro děti nad 12 let včetně očkovaných se už v úterý postavil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle Plagy by se ale mělo v regionech s horší epidemickou situací spíš obnovit testování.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa