Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Kim odmítl miliony darovaných vakcín. Diktátorovi nebyla čínská látka „dost dobrá“

Autor: tsv - 
4. září 2021
20:15

Severní Korea odmítla tři miliony dávek čínské proticovidové vakcíny firmy Sinovac, které jí měl dodat mezinárodní očkovací program Covax. Vůdce Kim Čong-un prohlásil, že chce s pandemií bojovat po svém. V blízké době neplánuje ani otevřít hranice, čímž by umírnil stupňující hladomor. Informoval o tom server Guardian.

„Mějte na mysli, že zpřísnění prevenčních opatření je teď naším nejdůležitějším úkolem. Nesmíme ani na okamžik polevit,“ řekl vůdce během schůze ve čtvrtek. Odmítl zahraniční pomoc, s pandemií chce bojovat výhradně vnitrostátně.

Podle severokorejské tiskové agentury KCNA volal po materiálu a technických prostředcích nutných k posílení prevenčního programu. Apeloval také na zdravotnické profesionály a příslušné úřady, aby posílily své role v boji s pandemií.

Kim své občany nedávno varoval, že nařízená protipandemická opatření ještě dlouho nepovolí. Země na začátku minulého roku kvůli obavám z rozšíření viru uzavřela hranice, čímž znemožnila dovoz potravin, léčiv a dalších zásob, na kterém je přímo závislá.

Uzavření hranic vedlo k drastickému zhoršení situace, a to hlavně mezi občany z chudších vrstev. Vůdce v červnu oznámil příchod období hladomoru.

Vakcíny zdarma? Ne díky

Unicef, který pomáhá s distribucí vakcín v rámci programu Covax, v úterý oznámil, že Severní Korea se vzdala nároku na tři miliony dávek Sinovacu ve prospěch jiných více zasažených zemí. KLDR měla dostat také necelé dva miliony ampulek očkování od AstraZeneky, v tomto případě ale došlo k opoždění dodávky.

Podle organizace Unicef plánuje severokorejský ministr zdravotnictví nadále udržovat kontakt s Covaxem v případě, že by země do budoucna potřebovala zahraniční pomoc. Podle některých expertů Severní Korea nabídku očkovacích zásob odmítla proto, že má větší zájem o látku vyvinutou jinými firmami.

AstraZeneca vyvolala v lidech pochybnosti o vakcíně poté, co se po aplikaci dávky u některých jedinců vyskytly nebezpečné krevní sraženiny. V případě Sinovacu je zase diskutabilní efektivita vakcíny. Podle jihokorejského vysokoškolského profesora Leif-Erica Easleyho má KLDR v plánu od Covaxu získat efektivnější prověřenější vakcíny, které si pak bude po zemi distribuovat dle vlastních pravidel.

„Vypadá to, že Pchjongjang má problém s tím, že se Covax zapojuje do distribuce očkování a požaduje pravidelná hlášení o podaných dávkách. Tím pádem by mohla KLDR chtít přesvědčit Čínu, aby dodala vakcíny do pohraničních oblastí a vojákům, zatímco očkování od Covaxu by se vyhradilo pro méně náchylnou část populace,“ konstatoval Easly.

„Kimův režim pravděpodobně chce ty nejbezpečnější a nejefektivnější vakcíny pro svou elitu, ale distribuce Pfizeru by vyžadovala spolupráci Pchjongjangu a alespoň nějakou komunikaci se Spojenými státy. Vakcína od Johnson&Johnson by taky mohla být užitečná, a to díky nízkým nárokům na převoz a jediné nutné dávce,“ dodal profesor Easly.

OSN požaduje spolupráci

Generální tajemník Spojených národů Antonio Guterres vyzval KLDR, aby během boje s globální pandemií spolupracovala se zahraničím. Žádá také o spravedlnou distribuci očkovací látky. „Je nutné, aby Severní Korea udělala všechno pro to, aby zpřístupnila vakcíny proti koronaviru všem bez diskriminace. To se týká i spolupráce s mezinárodní pomocí,“ řekl Guterres.

Diktátorskou zemi požádal o plán, který by umožnil návrat diplomatů a pomocníků do země. Po Kimovi požaduje také oživení distribuce humanitární pomoci, a to co nejdříve. Začít má právě přijetím a rozšířením darovaných očkovacích látek.

Hlavní americký velvyslanec v Severní Koreji Sung Kim se v Soulu sešel se svým jihokorejským protějškem Noh Kyu-dukem. Diskutovali o humanitární pomoci pro KLDR, v rámci které by měla Jižní Korea do budoucna poskytovat hygienické pomůcky, pitnou vodu i prostředky k boji s pandemií.

Video  Pravidla pro třetí dávku očkování proti covidu-19  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

jajas ( 4. září 2021 22:25 )

Pokud chce ten "Kimči" snížit počty svých "poddaných", pak se mu to začíná dařit!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa