
Tvrdý alkohol a bělidlo proti covidu-19: Nejnebezpečnější dezinformace, varuje SÚKL

Očkování proti covid-19 je terčem usilovné dezinformační kampaně. Neustále se však objevují „zaručené“ informace o „zázračných“ prostředcích k ochraně před koronavirem. Cílem dezinformátorů je často vlastní prospěch, kdy se snaží na důvěřivých lidech vydělat právě prodejem těchto údajných léků na covid-19. Stále častěji se objevují také dezinformace, že koronavirus lze léčit uzíváním vitaminů, pitím čistého alkoholu nebo užíváním bělících přípravků. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) upozorňuje, že tyto fámy jsou nepravdivé a mohou ohrozit zdraví.
Na jedné straně spektra jsou rady, které zřejmě nepomůžou, ale ani zásadně nepoškodí. Vitaminy mají příznivé imunomodulační účinky, proto jejich dostatečný příjem je jistě žádoucí a posiluje obranyschopnost. Nicméně klinické studie neprokázaly, že by vitaminy, byť ve vysokých dávkách, léčily onemocnění covid-19.
Alkohol nákaze nezabrání
Další v řadě jsou zprávy, které už mohou škodit. Jednou z nich je ta, která tvrdí, že pravidelní konzumenti tvrdého alkoholu neonemocní koronavirem. Autorem tohoto výmyslu je údajně prof. Dr. Todor Kantarcijev, ředitel bulharského národního centra pro léčení infekčních chorob. Žádného takového lékaře se však nepodařilo najít. Zpráva se poprvé objevila na severomakedonském zpravodajském webu Vecer – nyní je již nedostupná. Pravidelnou konzumaci tvrdého alkoholu samozřejmě nelze doporučit nikomu.
Bělidlo chtěl pít i Trump
Mezi ty rady, kterým je nutné se opravdu vyhnout, je rada užívat pro léčbu koronaviru bělící přípravky. Je pravda, že mezi zastánce použití dezinfekčních prostředků patřil i bývalý americký prezident Donald Trump. Je také pravda, že při nedostatku klasických dezinfekčních prostředků byly bělící prostředky doporučovány jako přijatelná náhrada pro povrchovou dezinfekci. Pro lidský organismus jsou však bělící přípravky jedovaté a jejich užívání je třeba se vyhnout
Zaručené tipy na internetu nehledejte
„Konec pandemie je jistě přáním nás všech a právě proto se do hledání léku proti covid-19 zapojuje mnoho lidí. Přicházejí s neuvěřitelně jednoduchými řešeními, často jim ale chybí odbornost. Vývoj účinného a bezpečného léčivého přípravku je složitá věc a má jasně daná pravidla. Ta jsou tu hlavně proto, aby byly léky pro nás všechny bezpečné a fungovaly přesně tak, jak potřebujeme. Pandemii zkrátka porazí spíš očkování a vytrvalá práce vědců než tipy a triky z internetu,“ upozorňuje Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Jak poznat dezinformaci?
- Zkontrolujte zdroj informace
- Ověřte autora
- Přečtěte si celý článek
- Ověřte téma v jiném médiu
- Nejste si jistí? Poraďte se
Jde o pití alkoholu jako vnitřní "desinfekce". Na vnější desinfekci (mytí rukou) je naopak velmi vhodný, protože hubí mikroorganizmy ale kůži skoro neničí. Vniřní užití má obecně známé důsledky - tvrdnutí jater (cirhóza), poškozování mozku atd.
Podle tvého vyjádření již ti tvrdý alkohol tato poškození způsobil.