Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Způsobuje vakcína proti koronaviru neplodnost a poruchy erekce? Vědci vyvrací mýtus

Autor: ksi, DW - 
8. srpna 2021
05:00

„Vakcíny proti covidu-19 způsobují neplodnost u mužů i žen.“ Poplašná zpráva tohoto znění koluje mezi lidmi a po sociálních sítích od té doby, co se začalo hromadně očkovat, tedy už měsíce. Je ale taková obava vůbec oprávněná? Jak nebezpečná je samotná infekce koronavirem? Server Deutsche Welle vyvrací nejdivočejší mýtus o očkování.

Vzhledem k tomu, že vakcíny proti koronaviru vznikly poměrně nedávno, objevují se o nich stále nové poznatky. To může být pro lidi mimo vědecké kruhy matoucí, a právě tato nejistota vytváří živnou půdu pro ty nejdivočejší spekulace na sociálních sítích. Jedním z těchto mýtů je i působení vakcín na plodnost.

Ve vakcinačních hoaxech se například píše, že by se zejména ženy měly bát o svou reprodukční schopnost – k tomu bylo poskytnuto zaručené „biologické“ vysvětlení: Protilátky vytvořené vakcínou dokážou nejen zneškodnit koronavirus, ale také působit na protein, který se podílí na tvorbě placenty v děloze.

Takto by to mělo podle odborníků fungovat ve skutečnosti: Vakcíny mRNA od společností Pfizer/BioNTech a Moderna obsahují stavební prvek ve formě mRNA pro povrchový protein viru SARS-CoV-2, takzvaný spike protein. Cílem vakcinace je spustit imunitní reakci na patogen bez nutnosti vstupu celého viru SARS-CoV-2 do těla. Očkováním se proto do našeho vpraví pouze malý kousek viru, část mRNA, která je stavebním prvkem pro spike protein, což tělu vydá příkaz: „To je cizí! Protilátky, tvořte se!“ píše Deutsche Welle v článku o mýtech.

Zcela neopodstatněná tvrzení

Podle hoaxu však mají protilátky údajně působit i proti jinému proteinu, syncytinu-1, který se podílí na tvorbě placenty v děloze a je nezbytný pro úspěšné těhotenství. Důvodem tohoto působení má být strukturální podobnost spike proteinu a syncytinu-1, tvrdí zastánci mýtu o neplodnosti.

Spike protein koronaviru se však skládá z 1237 aminokyselin, kdežto syncytin-1 z pouhých 538. Vědci našli pouze sekvenci pěti aminokyselin, ve kterých jsou si tyto dva proteiny podobné. Ale ani tato sekvence není identická. To je tak k podobnosti vše, píše Deutsche Welle.

Pokud by byl správný předpoklad, že imunitní odpověď vyvolaná vakcínou mohla způsobovat sterilitu, „onemocnění covid-19 by pak také, nebo ještě více, vedlo k neplodnosti,“ píše ve společném prohlášení Udo Markert, vedoucí laboratoře zkoumající placentu na Fakultní nemocnici v Jeně a prezident Evropské společnosti pro reprodukční imunologii společně se svým kolegou Ekkehardem Schleußnerem, vedoucím novorozeneckého oddělení na Fakultní nemocnici v Jeně a viceprezidentem Německé společnosti pro perinatální medicínu.

„Z hlediska výzkumu placenty a reprodukční medicíny jsou tato tvrzení, která se nyní rozšířila, zcela neopodstatněná!“ uvedli lékaři a doporučili ženám očkování.

Nejen ženy však znepokojují nepodložená tvrzení a nepravdivá prohlášení. Zprávy o negativních účincích očkování na mužskou plodnost se také šíří sociálními sítěmi.

Koronavirus může mít na plodnost mužů vliv

Studie z USA však ukazují něco jiného; vědci zkoumali sperma 45 mužů před a po očkování vakcínou mRNA a nenašli žádný negativní dopad očkování na reprodukční schopnost mužů. „U žádného vyšetřovaného muže jsme nenašli, že by očkování mělo na sperma nějaký účinek,“ uvedl pro Deutsche Welle Daniel Nassau, urolog a jeden z autorů studie. Je si jist, že ani větší počet subjektů by tento výsledek nezměnil.

Ranjith Ramasamy, profesor urologie na Miamské univerzitě, který se podílel na studii s Nassauem, zároveň odkazuje v článku na serveru The Conversation na reprodukční rizika infekce covidu-19.

Urolog a jeho tým byli v předchozí studii schopni detekovat virus v tkáni varlat u lidí, které zabil koronavirus. „Zkoumali jsme výsledky pitvy šesti mužů, kteří zemřeli na covid-19. Koronavirus se objevil ve varlatech jednoho z mužů a tři další měli snížený počet spermií,“ uvedl Ramsamy pro server The Conversation. Podle výzkumníka může virus nejen narušit produkci spermií a plodnost, ale také vést k erektilní dysfunkci, jak upozorňuje studie The World Journal of Men’s Health.

Tyto výsledky však nejsou zcela překvapivé, píše Ramasamy. Jiné viry, jako příušnice nebo virus Zika, mohou také způsobit zánět varlat a zhoršit plodnost, jak bylo již prokázáno několika studiemi. „Riziko neplodnosti a erektilní dysfunkce se zvyšuje, čím závažnější je průběh infekce. Mohu jen důrazně doporučit každému muži, aby se nechal očkovat,“ uzavírá pro Deutsche Welle Nassau.

Video  Prymula: Mýtů o koronaviru je celá řada. A kdo jej přenáší nejvíc? Mladí, nebo staří?  - Twitter - R. Prymula
Video se připravuje ...

Články odjinud