Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno 14°C

Ztišila se hudba, naběhla policie a po jednom nás kontrolovali, popsal proticovidový "zátah" návštěvník pražského klubu

Video se připravuje ...
Autor: šim, ČTK, dat, VaB - 
17. července 2021
06:59

Ministrem Adamem Vojtěchem i hygienou avizované kontroly v hudebních podnicích a na diskotékách vypukly, když se páteční večer blížil k půlnoci. Jenom v Praze do ulic na přesně vytipovaná místa vyrazily s hygieniky desítky policistů. Kontrolovaly se testy, potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování nebo to, zda je člověk po prodělání covidu stále v ochranné lhůtě.

V Praze proběhly kontroly na náměstí Republiky v podniku Fashion v Kotvě, kde se bavily desítky mladých lidí. Podle záběrů z místa proběhly kontroly v poklidu, pro mnohé návštěvníky však byly překvapením a nečekaným narušením bujarého večera.

U vstupu jsme podepsali prohlášení bezinfekčnosti, dělaly se i testy. Pak probíhala party, najednou se ztišila hudba, naběhlo tak padesát policajtů a začali kontrolovat. Chodili s deskami od jednoho k druhému a kontrolovali ta potvrzení. No ještě tady čekám, tak doufám, že půjdu brzo domů,“ popsal situaci na místě reportérovi Blesku jeden z účastníků.

Další rozsáhlá kontrola proběhla v hudebním klubu Vagon na Národní třídě. Toto proticovidové opatření bylo předem avizováno hygieniky na základě poznatků, že se v některých podnicích nákaza objevila.

Odborníci už delší dobu poukazují na to, že nejvíc nakažených je v poslední době mezi lidmi mezi 16 a 29 lety, kteří jsou málo očkovaní a mají hodně sociálních kontaktů.

Hygiena: Nechceme další "Techtle Mechtle"

"Jak ukazují pražskými hygieniky prováděná epidemiologická šetření nově pozitivně testovaných lidí, začíná se průběžně zvyšovat počet případů, kdy k nákaze došlo v nočním hudebním klubu," uvedla v tomto týdnu hygienická stanice v tiskové zprávě. Na základě výpovědí pozitivně testovaných lidí hygienici zjistili, že se zřejmě nakazili v jednom z pražských nočních hudebních klubů, jeho název neuvedli. "Tento konkrétní klub od konce června zmínilo již 28 mladých lidí. Dalších 31 pozitivně testovaných osob uvedlo jako možný zdroj své nákazy pobyt v některém z jiných pražských nočních klubů," zjistili hygienici.

Před rokem vzbudilo pozornost rozšíření nákazy ve vinohradském klubu Techtle Mechtle, s nímž hygienici spojili víc než 160 případů v několika krajích.

Bez testu pokuta a zákaz tance

Za celou noc zkontrolovali policisté a hygienici v klubech a barech bezmála 500 lidí. Zdaleka nejčastějším prohřeškem bylo neprokázání negativity při vstupu do provozovny.

"Případy více než 40 osob z důvodu přestupkového jednání policisté na místě vyřešili v příkazním řízení," uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Celková částka uložená v příkazním řízení podle ní přesáhla 20.000 korun. Pět přestupků předali hygienici do správního řízení.

Při kontrolních akcích hygienikům asistuje policie, která některé akce provádí i samostatně. "Na tento víkend máme na území hlavního města Prahy naplánováno několik akcí v součinnosti s krajskou hygienickou stanicí. Budeme se zaměřovat hlavně na vybrané noční podniky, kde je potřeba dodržovat pravidla: prokázat negativitu, v podniku by nemělo být víc lidí než míst k sezení, mezi hudebníky a zákazníky je předepsaná vzdálenost a je zakázaný tanec," řekl v tomto týdnu Radiožurnálu náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

V klubech či na diskotékách je už povolena hudební produkce, dál je ale v těchto zařízeních zakázáno tančit. Tanec je totiž podle hygieniků typ fyzické aktivity, kde se při počtu relativně vysokého množství lidí na jednom místě koronavirus velmi snadno šíří.

Pro prokázání bezinfekčnosti je třeba platný negativní test na covid, doklad o očkování nebo prodělání nemoci v posledním půlroce. V Česku se nyní mohou nechat očkovat lidé od 12 let.

rodrigos ( 18. července 2021 08:08 )

Podobná situace.Loni Silvestr na Kanárský ostrovech. Přísná restrik­ce.O­teví­račka do 24.00. A potom? K velké diskotece na kraji Las Palmas. Přijíždějí policajti v plné parádě. Produkce ukončena. Dobrovonící včas mizí. Zůstávají diskutéři. Nic se neděje. Ověření totožnost a platba pokuty.Hotovostně nebo kartou. Cena je 100 eur.Nemáš nechceš zaplatit? Nevadí Připraven odvoz. Zadrátovaná auta už měla pootevíraná dvířka.Všechno šlo jako na drátkách.Nelze jinak.Jedni budou dodržovat a druzí budou mít Srandu?

homolka30 ( 17. července 2021 20:41 )

Souhlas,taky jsem byl "pozitivní"záměrně nepíšu nemocný,dva dny zvýšená teplota,týden absence chuti a čichu,deset dní izolace,jedenáctý den návrat do zaměstnání.V práci a mezi členy rodiny jsem byl ještě v den předcházející pozitivnímu testu,nikdo další pozitivní nebyl.Za normálních okolností bych toto přechodil,zažil jsem v životě stavy kdy mi bylo skutečně zle,ale díky masáži psychopatů a fanatiků typu Konva­linka,­Kubek­,Hořej­ší,Fle­gr,Pry­mula a další jsem si to přechodit nedovolil.

bizon_pepa ( 17. července 2021 14:21 )

No jo, ale co s tebou, když nám nezapadáš do škatulky. Pro začátek na tebe pošleme neschopnou hygienu a policii. To by bylo, aby z tebe nevymlátili samostatné myšlení.

Desterz ( 17. července 2021 11:27 )

Jak jsou v houfu proti slušným a hlavně poslušným lidem, tak mají uniformy, potažmo celý státní aparát, ramena přes celá záda.
Já ale pořád čekám, kdy tedy začnou vládou slibované výhody pro očkované. A ono nic! Svobodně (tedy, s rudou knížkou přejmenovanou na kovidpas) cestovat přece NENÍ žádná výhoda kruci! Ale naopak - hrnou se samé represe na (stále ještě dobrovolně!) neočkované. Ale to nieje predsa to samé, však, vojak Kefalín??

gnr54 ( 17. července 2021 09:11 )

Místo kontrol jděte pomoct na Moravu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa