Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Klaus musí platit za odhození roušky: Pokuta 8000 korun, potvrdili u Vojtěcha

Autor: ČTK - 
16. července 2021
16:12

Bývalý prezident Václav Klaus musí zaplatit pokutu 8000 korun za loňské vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze, informovala dnes Česká televize. Pokutu pravomocně potvrdilo ministerstvo zdravotnictví, které zamítlo Klausovo odvolání. Informaci potvrdil Klausův právník Zdeněk Koudelka. Exprezident musí zaplatit také dalších tisíc korun jako náklady řízení. Klaus podá proti verdiktu správní žalobu k Městskému soudu v Praze, uvedl Koudelka.

Výše pokuty je o něco nižší, než ji původně stanovila pražská hygienická stanice, která Klausovi vyměřila desetitisícovou pokutu. „Ministerstvo snížilo výši pokuty z deseti tisíc korun na osm tisíc korun, neboť na rozdíl od Hygienické stanice hlavního města Prahy nepřihlédlo jako k přitěžující okolnosti, že se obviněný dopustil přestupku v době nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2. Ve zbytku ministerstvo napadené rozhodnutí potvrdilo,“ cituje televize z písemného rozhodnutí ministerstva zdravotnictví ze začátku června.

Video  Klausův říjnový projev: Nedopusťme, aby nás paralyzoval záměrně šířený strach  - Redakce Blesk
Video se připravuje ...

Koudelka dnes ČTK řekl, že Klaus ve správní žalobě hodlá argumentovat mimo jiné tím, že hygienici uložili pokutu v rozporu s ústavou za porušení opatření, které pro nezákonnost zrušil soud. „Z hlediska ústavního nelze ukládat a vymáhat pokuty na základě nezákonných a neústavních právních aktů,“ uvedl. Bývalý prezident podle něj vnímá nesouhlas s pokutou i jako obranu všech dalších lidí, kterých se dotkla nezákonná opatření ministerstva zdravotnictví. Správní žaloba nemá odkladný účinek proti rozhodnutí ministerstva, podle svého právníka už nicméně Klaus pokutu zaplatil.

Tahanice s hygienou

Klaus si přišel loni 28. října před Obecní dům připomenout výročí vzniku Československa. U pamětní desky vystoupil s projevem, ve kterém kritizoval vládní opatření proti koronaviru. Na akci neměl navzdory tehdejším vládním opatřením nasazenou roušku. Po uveřejnění záběrů z události v médiích se případem začala zabývat policie, která případ následně předala k řešení pražské hygienické stanici. Hygienici bývalému prezidentovi v lednu udělili pokutu deset tisíc korun za porušení mimořádných opatření. Klaus s pokutou nesouhlasil a podal proti rozhodnutí odpor, v němž požadoval zastavení přestupkového řízení. V březnu ale hygiena své rozhodnutí potvrdila. Klaus se proto obrátil s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, které ale nyní jeho námitky definitivně odmítlo.

Podle ministerstva hygienická stanice při správním řízení nezjistila, že by Klaus svým jednáním někoho nakazil, což bylo při určování výše pokuty posuzováno jako polehčující okolnost.

Roušky odmítá dlouhodobě

Klaus už dříve uvedl, že podání odporu proti udělení pokuty bylo míněno „nejen jako nesouhlas s udělením konkrétní pokuty, ale i jako občanský protest z obecných důvodů, které směřují k ochraně práv všech občanů a k ochraně svobody proti potlačování občanských svobod“. Udělení pokuty je podle něj postihem za politický akt, a ne trestem motivovaným epidemiologickými důvody. Je podle něj povinností představitelů veřejného života veřejně si připomenout založení státu a nenechat se odstrašit epidemií. Poznamenal, že postih dostal za několikaminutové položení kytice a asi dvouminutový venkovní projev bez roušky. Povinnosti může ukládat jen zákon a nošení roušek žádný zákon nenařizuje, poznamenal.

Klaus na veřejnosti vystupoval bez roušky nebo jiné ochrany obličeje opakovaně, dlouhodobě také kritizuje vládní opatření proti šíření koronaviru.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

jajas ( 17. července 2021 10:46 )

By mně zajímalo, jestli ten institut, kde tento děda tzv."pracuje" dostává nějaké dotace a jaké a od koho.... A taky stále nevím, co je výsledkem jeho "práce" a kde se to dá uplatnit nebo použít.... Protože to vypadá, že se dědek věnuje svému "koníčku" za cizí peníze....to je potom život!

strejda777 ( 17. července 2021 10:42 )

No asi nic do doby, pokud je někdo dá k soudu a soud uzná, že budou platit, tak jako je to tady u toho děduly....

Michal Snobl ( 16. července 2021 20:51 )

A co bude platit *** Vojtěch, Blatný, Análberger, Prymeros, lidem že jednali proti nim protizákonně?

strejda777 ( 16. července 2021 20:40 )

Si myslí, že je pořád prezident a může si dělat co chce.....no úplné pako!

strejda777 ( 16. července 2021 20:39 )

Mně pobavilo, že prý měl bez roušky dvouminutový projev...Klaus? A DVOUMINUTOVÝ PROJEV? sI DĚLÁ zádel?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa