Pátek 23. července 2021
Svátek slaví Libor, zítra Kristýna
Oblačno 26°C

„Zku*veně beznadějné,“ přiznal premiér covidové peklo. Exporadce zveřejnil soukromé zprávy

Autor: ČTK - 
16. června 2021
20:36

Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi Borisi Johnsonovi. Na svých webových stránkách vládu obvinil z překrucování pravdy a zveličování jejích úspěchů v boji s epidemií covidu-19. Zveřejnil rovněž textové zprávy, které si ve funkci s premiérem vyměnil. Johnson v nich mimo jiné nazývá svého ministra zdravotnictví „beznadějným“, informovala agentura Reuters, podle které však nelze ověřit, zda jsou zprávy autentické.

Premiérův mluvčí uvedl, že se odmítá zabývat každým obviněním, které proti Johnsonovi Cummings vznese. S premiérem o nových obviněních nemluvil a odmítl komentovat i autenticitu zpráv. „Soustředíme se na obnovu po pandemii, posuny na cestě (ven z koronavirových restrikcí), distribuci vakcín a plnění veřejných priorit,“ sdělil mluvčí.

Cummings již na konci května vystoupil před parlamentem, kde Johnsona kritizoval, že v krizi vyvolané pandemií covidu-19 fatálně selhal. Kritikou nešetřil ani vůči ministru zdravotnictví Mattu Hancockovi, který by podle něj kvůli opakovanému lhaní měl být z vlády vyhozen. Oba vládní činitelé jsou podle něj zodpovědní za úmrtí tisíců lidí, kteří se nakazili koronavirem, ale kterým podle něj šlo předejít.

Exporadce tentokrát zveřejnil i údajnou konverzaci s Johnsonem, kde mu premiér na stížnosti ohledně pomalého testování pod vedením Hancocka odpověděl: „Totálně zku*veně beznadějné.“ Podle Cummingse by se Britové měli ptát, proč Hancock zůstal ve funkci, i když má o něm premiér tak špatné mínění.

Cummings stál za kampaní příznivců brexitu před referendem o odchodu Spojeného království z EU v roce 2016 a podle analytiků se zasloužil i o drtivé vítězství Johnsonovy Konzervativní strany v předloňských parlamentních volbách. Hlavním Johnsonovým poradcem byl do loňského listopadu. Koncem dubna na svém blogu také napsal, že si jeho někdejší šéf chtěl nechat tajně proplatit nákladnou rekonstrukci svého bytu od sponzorů.

Video Studentská koulovačka - Reuters

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa