Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno 19°C

Dohady o testování: V červnu skončit nemůže, varuje vládu Smejkal. Ve školách chce pokračovat i v září

Autor: ČTK - 
16. května 2021
16:09

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) chce doporučit vládě pokračovat s testováním na covid-19 ve firmách i od 1. července dál. Týkat by se mělo lidí, kteří se vracejí z dovolené. V Otázkách Václava Moravce v České televizi se na tom shodli hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal a viroložka Ruth Tachezy, kteří jsou členy MeSES. Preventivní testování by podle nich nemělo skončit na konci června, jak se s tím zatím počítá. Od září by se podle MeSES měly opět testovat i děti ve školách.

Podle Tachezy i Smejkala je virová nálož v populaci stále příliš vysoká na to, aby se s preventivním testováním přes léto skončilo. MeSES proto podle ní plánuje doporučení, aby se preventivně ve firmách testovali všichni, kdo se vrátí z dovolené. Záležet by nemělo na tom, zda ji strávili v zahraničí, nebo v ČR. Důvodem je podle Tachezy to, že zatím není dost jasné, jaké mutace koronaviru a v jakém množství se v Česku vyskytují. „Dohled nad cirkulujícími kmeny zatím není takový, abychom si mohli říct, tady nám nic nebezpečného nehrozí,“ řekla.

Po návratu žáků do lavic od 1. září by se pak podle Smejkala mělo obnovit i testování ve školách. Podle Tachezy by možná mohlo trvat jen dva až čtyři týdny. Mělo by se jím ale ověřit, jak velká virová nálož mezi dětmi po prázdninách je, vysvětlila. Pokud by pak pozitivních testů nebylo moc, mohlo by se třeba s testováním žáků přestat, řekla.

Dodala, že MeSES bude doporučovat zároveň přejít na používání přesnějších PCR testů, a to ve školách i ve firmách. Podle Smejkala se investice do testování vyplatí, protože může zabránit výraznějšímu zhoršení epidemické situace. „Každá investice do prevence je výhodná ekonomicky víc, než když potom musíte (pacienty) léčit,“ řekl.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) řekl, že vláda už nechce ani při zhoršení epidemické situace zavírat provozy. Podle Havlíčka v tom má pomoci hlavně pokračování v očkování, testování, covid pasy, ale také funkční pravidla pro fungování maloobchodu a služeb. Povinnost testování ve firmách i ve školách má zatím platit do konce června. Havlíček dodal, že by nepovažoval za vhodné, aby skončila dřív.

Video „Důvod k obavám máme" viroložka o nových variantách koronaviru a možných komplikacích rozvolňování - Blesk

LuCo ( 16. května 2021 19:29 )

Počkejme si na názor hloupé Markéty s Fialou a Bartošem. Ti jako obvykle ví o všem všechno.

UFO1 ( 16. května 2021 19:10 )

Vypadá to,že celou epidemií řídí skupina zvlastnich lidí naprosto odtržených od reality života,asi žijí v zlatých klecích.

j.p.toman ( 16. května 2021 17:45 )

Správně! Ve školách se bude testovat o prázdninách !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa