Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno 19°C

Fronty v obchodech: Češi spustili hon na oblečení či boty. „Neblbněte,“ říká Prouza

 • Autor: simao,ČTK,Krajští zpravodajové Blesku - 
  11. 5. 2021
  18:10

  V Česku jsou od pondělí otevřené i zbývající obchody – s oblečením pro dospělé, obuví nebo třeba nábytkem. A také s jistými omezeními včetně nošení respirátorů a rozestupy. Před některými z nich se v pondělí tvořily fronty. Ať už před otevřením nábytkářského řetězce IKEA, či pražské Fashion Areny. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy je jednoznačně dobře, že je otevřeno všude, zákazníky (i prodejce) však nabádá k tomu, aby stávající opatření skutečně dodržovali. Zákazníci pak krajským redaktorům Blesku sdělovali, proč a pro co do obchodů vyrazili.

  Fronta před vstupem do prodejny IKEA na pražském Zličíně, fronty před obchody ve Fashion Areně, ale zdaleka nejen v Praze – tvořily se rovněž dle fotoreportérů před prodejnami s oblečením mj. v Brně či Jihlavě. Češi vyrazili na „hon“ za tím, co jim během lockdownu chybělo. Často právě za novými kousky do svého šatníku, obuví, jejíž online nákup řadě lidí nevyhovuje, ale také za nákupy pro doplňky do domácnosti.

  „Ve většině případů proběhl včerejší návrat do obchodů v klidu a fronty se během dne zmenšovaly. Jsem moc rád, že se lidé do obchodů vrátili, a je vidět, že u řady zboží pořád chtějí mít zážitek z osobního nákupu, možnosti zboží si vyzkoušet a osahat,“ řekl Blesk Zprávám prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

 • 1.Zákazníci s respirátorem, ale i bez

  Podle Prouzy se tak fronty tvořily jen nárazově u největších prodejen, jinak bylo fungování bez komplikací. „Překvapilo mne, jak různě se ale chovali lidé ve frontách – tam, kde si to provozovatel hlídal (například IKEA), lidé dodržovali rozestupy a měli respirátory, tam, kde se na to vykašlal, se lidé mačkali na sebe a často i bez respirátorů. Povinnost řízení front pro provozovatele pořád platí,“ podotkl Prouza.

  „Chtěl bych poprosit zákazníky i obchodníky – neblbněte, snad už jsme se dost poučili z toho, kam nás dovede ignorování rozumných pravidel. A na rozdíl od řady nesmyslných zákazů je pravidlo ruce–respirátory–rozestupy smysluplné a účinné. Tak moc prosím – vydržme to ještě chvíli, aby klesl počet nakažených a mohli jsme otevřít i kulturu, restaurace i možnost cestovat,“ vzkázal Prouza při dotazu Blesk Zpráv.

  Obchody v Česku mohly 10.5.2021 opět otevřít: Palladium v Praze Obchody v Česku mohly 10.5.2021 opět otevřít: Palladium v Praze | Foto Blesk - Michal Protivanský

 • 2.Zatěžkávací zkouškou bude až víkend

  Podle SOCR byla návštěvnost znovuotevřených prodejen v pondělí zhruba o 25 procent nad průměrem běžného pondělí. Reálným testem návratu zákazníků do kamenných obchodů však bude víkend, na který prodejci směřují slevové a marketingové akce, podotýká Prouza.

  Vysokou návštěvnost od pondělního rána sledovalo například pražské centrum Fashion Arena Prague Outlet. Právě štěrboholské nákupní centrum v pondělí podle své ředitelky Lenky Čapkové evidovalo návštěvnost na přibližně 85 procentech průměrné pondělní hodnoty. I ona potvrdila, že se před prodejnami tvořily fronty, ale lidé v nich strávili jen jednotky minut.

  Obchody v Česku mohly 10.5.2021 opět otevřít: Fronty se tvořily ve Fashion Areně v Praze Obchody v Česku mohly 10.5.2021 opět otevřít: Fronty se tvořily ve Fashion Areně v Praze | Foto Blesk - Jan Vilímek

  Fronty před prodejnami jsou dané i tím, že nadále platí omezení počtu lidí v provozovně a metrů čtverečních, které má mít každý zákazník k dispozici. Došlo tak k tomu, že zatímco se v prodejnách pohybovali lidé poměrně volně a bez tlačenic, před obchody naopak postávali v houfu, jindy spořádaněji s rozestupy, jak zachytil i fotograf Blesku.

  O něco méně vypjatá situace vznikla v případě zákazníků pražského Palladia, kde se fronty tvořily před obchody s oblečením či spodním prádlem.

  Svou roli při zájmu po rozvolnění a otevření obchodů přitom sehrálo i to, že řada obchodníků po nuceném zavření uvolňuje své sklady, rozprodává sezonní kousky a láká zákazníky na příznivé ceny.

  „Vysokou návštěvnost vnímáme jako efekt prvního dne a bylo by skvělé, pokud by v příštích dnech neklesala. Důležitý pro nás ale bude především dlouhodobý horizont. Až s odstupem několika měsíců dokážeme vyčíslit, kolik zákazníků se rozhodlo natrvalo přejít k nákupům v e-shopech,“ dodala Čapková.

  Obchody v Česku mohly 10.5.2021 opět otevřít: Fronty se tvořily ve Fashion Areně v Praze. Obchody v Česku mohly 10.5.2021 opět otevřít: Fronty se tvořily ve Fashion Areně v Praze. | Foto Blesk - Jan Vilímek

 • 3.Nákupy pro sebe i ratolesti

  I přes krásné letní počasí vyrazily do nákupních center stovky lidí také v Libereckém kraji. Lidé ale byli spořádaní, dodržovali opatření a v samotných obchodech se fronty netvořily, hlásila redaktorka Blesku.

  A i zde bylo největším lákadlem pro všechny oblečení. Paní Lucie Altmanová (40) vyrazila na nákupy i se svými dvěma syny. „Vyrazili jsme hlavně pro oblečení pro děti. Koupila jsem všechno, co jsem potřebovala,“ řekla Blesku. Do nákupního centra vyrazila rodinka autobusem. Kluci za odměnu, že byli celou dobu hodní, dostali zmrzlinu.

  Do obchodního centra také vyrazil pan Vítězslav (46). „Koupil jsem různé věci, ale hlavně dvě knihy, jednu o výletech na rozhledny a druhou pro ženu.“ Ačkoliv uvnitř nákupáku bylo lidí mnoho, fronty se netvořily. „V knihách jsme byli čtyři lidé, takže všechno šlo hladce,“ řekl pan Vítězslav, který nákupem knih chce potěšit svou ženu a také se nechat inspirovat na letní výlety.

  Stará se mi rozpadala

  Po dlouhém půstu vyrazila včera na nákupy do normálních obchodů i Lenka Fuchsová (53) z Olomouce. Nakoupila potřebné věci sobě i vnoučatům.

  „Jsou věci, které se přes internet nakupují velice těžko. Pokud jde o oblečení či nějaké doplňky, člověk si to potřebuje vyzkoušet. Když nakupujete pro děti, také na internetu neodhadnete ideálně velikost,“ řekla Lenka Fuchsová Blesku.

  Vnoučatům nakoupila nějaká trička, sobě pak halenku a kabelku. „Tu už jsem potřebovala jak sůl, stará se mi rozpadala. A zase, stejně jako u oblečení, to je věc, kterou si člověk potřebuje pořádně prohlédnout a osahat,“ konstatovala žena s tím, že nechala včera v obchodech šestnáct set korun.

  Otevření obchodů 10.5.2021: Nakoupit si vyrazila v Olomouci i paní Lenka Fuchsová. Otevření obchodů 10.5.2021: Nakoupit si vyrazila v Olomouci i paní Lenka Fuchsová. | Foto Blesk - Pavel Ryšlink

 • 4.Poptávka po kuchyních, matracích a doplňcích

  U obchodních domů IKEA se podle mluvčího společnosti Petra Šaška fronty tvořily jen ráno před otevřením. V porovnání se znovuotevřením v prosinci byl nyní podle něj zájem nižší.

  Zákazníci jsou podle něj disciplinovaní, mají často rozmyšlené, co přesně chtějí koupit, a v obchodním domě tráví méně času než obvykle. Největší poptávka je podle něj po kuchyních, skříních, matracích, doplňcích do domácnosti a po venkovním nábytku.

  Kvůli druhé vlně pandemie vláda zakázala maloobchodní prodej od 22. října. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění povolila v prosinci. Z důvodu špatné epidemické situace se ale většina prodejen po Vánocích už nesměla znovu otevřít.

  Video Přeočkování Čechů proti covidu: Bude nutné po roce, roce a půl, míní Arenberger. A zmínil obavy z mutací i očkování 40+. - ČTK / Blesk Zprávy

 • 5.Fronty i v Brně či Jihlavě

  V pondělí se stály fronty i u obchodu s oblečením New Yorker v Jihlavě. Kalhoty si tam chtěl vybrat dvacetiletý Petr z Jihlavy, ale s tím, že bude muset čekat ve frontě, nepočítal. To, že teď byly obchody s oblečením přes čtyři měsíce zavřené, mu vadilo. „Bylo to nepříjemné, protože je výhodné, když si to člověk může vyzkoušet a zjistit hned, když mu to nesedí. Třeba já kalhoty na internetu nekoupím,“ řekl ČTK.

  Obchody znovu otevřely 10.5.2021: Fronty v Jihlavě Obchody znovu otevřely 10.5.2021: Fronty v Jihlavě | ČTK/Luboš Pavlíček

  „Vzala jsem si dovolenou, potřebuji nějaké oblečení na léto,“ poznamenala jedna z žen, které se vydaly nakupovat do brněnské Galerie Vaňkovka.

  I zde se fronty kvůli povolenému počtu jeden člověk na 15 metrů čtverečních tvořily především před obchody s oblečením. „Můžeme tady mít naráz maximálně 16 lidí a už od rána kapacita nestačila a tvořily se tady fronty. Myslím, že lidé zkrátka mají raději jít do prodejny než objednávat přes internet. Na první dny jsme i posílili personál a zatím jsme spokojeni,“ sdělila prodavačka v obchodě s dámskou módou Marie Milotínská.

 • 6.Lidé si zvykli i na online nákupy

  „Zhruba do měsíce bude jasné, jestli si lidé teď vyřídí jen odložené nákupy, nebo jestli se skutečně do obchodů vrátí napořád,“ řekl dále Prouza. Zájem se podle něj rozdělí. U zboží, jako jsou hračky či elektronika, patrně zůstane vyšší podíl online nákupů. U oblečení, obuvi, ale třeba i nábytku a doplňků do domácnosti si budou lidé výrobky chtít vyzkoušet a prohlédnout. „Do těchto typů obchodů se lidé vrátí trvale,“ odhadl.

  Lidé v pondělí vyrazili nakupovat také kosmetické produkty. „Když jsme měli otevřené okénko, tak zákaznice měly často problém s výběrem odstínu make-upu a obecně se dekorativní kosmetika prodávala méně. Zatím jsme ale plnou kapacitu, 16 zákazníků, dnes nevyčerpali. Zatím někteří lidé ještě možná nechtějí riskovat, navíc o víkendu je slevová akce, takže nával teprve čekáme,“ potvrdila brněnská prodavačka Nela Babirádová.

  Obchody v Česku mohly 10.5.2021 opět otevřít: Obchodní centrum Eden v Praze Obchody v Česku mohly 10.5.2021 opět otevřít: Obchodní centrum Eden v Praze | Foto Blesk - Karel Kopáč

 • 7.Výhoda oproti Německu

  Teplé počasí v Česku pak přimělo vyrazit za nákupy oblečení více zákazníků a zákaznic. Renata Šanderová ze Sušice vyrazila do obchoďáku v Plzni.

  „Koupila jsem si dvě trička a kraťasy. Stálo mě to asi 2000 Kč. Venku je vedro a potřebuji na sebe letní věci,“ řekla Blesku zákaznice, která do Čech přijela z Německa. „Manžel tam pracuje a já tam uvízla kvůli uzavřeným hranicím čtyři měsíce. Od soboty se už může jezdit. Jsem ráda, že doma v Česku si mohu v klidu nakoupit. V Německu to tak není, obchody tam sice byly a jsou otevřené, ale dovnitř můžete vstoupit jen s negativním testem. To u nás nepotřebuji,“ dodala Šanderová.

  Obchody v Česku mohly 10.5.2021 opět otevřít: Nákupy v Plzni Obchody v Česku mohly 10.5.2021 opět otevřít: Nákupy v Plzni | Foto Blesk - Zdeněk Matyáš

 • 8.Je to mazec, hesla prodavačka

  Lidé také vyrazili ve velkém počtu do obchodů diskontního řetězce KiK, který nabízí zimní a podzimní oblečení ve výprodeji. Fronty se tvořily i před obchody řetězce Pepco.

  Když Brňanka Dana Večeřová (52) v pondělí před 9. hodinou dorazila k oblíbenému obchodu s oblečením, nevěřila vlastním očím. „Šílená fronta se táhla desítky metrů. Čekala jsem cokoliv, ale tohle je šílenství,“ zhodnotila situaci. I personál prodejny měl z „tlačenky“ zamotanou hlavu, apeloval na příchozí, aby striktně dodržovali protiepidemická pravidla. „Je to mazec,“ odvětila jedna z prodavaček. Paní Dana vyřešila situaci jednoduše. Na nákup nových svršků se prý vypraví, až davové „šílenství“ pomine.

  Obchody v Česku mohly 10.5.2021 opět otevřít: Tlačenice v Brně Obchody v Česku mohly 10.5.2021 opět otevřít: Tlačenice v Brně | Foto Blesk - Zdeněk Matyáš

 • 9.Kdo doma nepřibral

  Nemohly jsme se dočkat, volají ženy hned u dveří, když vcházejí do nejoblíbenějšího jablunkovského sekáče. Dáša a Dáša (matka s dcerou) Čmielovy se mají co otáčet.

  „Po tak dlouhé pauze potřebujeme pořádný zápřah, doma jsme přibraly,“ postěžují si majitelky, které celý minulý týden i přes víkend chystaly zboží, aby v den otevření bylo z čeho vybírat.

  Obě přiznávají, že sedět a nic nedělat není pro ně. „První měsíc se to ještě dalo, ale pak už nám chyběl kontakt s lidmi. Těšily jsme se na zákazníky a vidím, podle plného obchodu, že i oni na nás,“ podotýkaly ženy.

  O zimní zboží, které měly připravené, než je stát zavřel, přišly. „Ač bylo zaplacené, od Vánoc leželo ladem, musely jsme ho poslat zpět. Neměly jsme na něj místo. Peníze se však nevracejí,“ dodaly Dáši. Obě věří, že už napořád budou moci chodit do obchůdku každý den bez omezení.

  Otevření obchodů 10.5.2021: Lidé se vydali i do second handu v Jablunkově. Otevření obchodů 10.5.2021: Lidé se vydali i do second handu v Jablunkově. | Foto Blesk - Jana Gartnerová

   

reporter ( 12. května 2021 00:33 )

Za co ještě vláda může?Všechno je to v lidech,v našem městě klid a na pohodu.Tak nevím,většina e shopů uváděla i tabulky velikostí oděvů,ale nedivím se,že na těžkotonážnici Lenku Fuchsovou nic neměli.Ta by potřebovala velkej bič a malej dvůr.

1pravda1 ( 11. května 2021 22:43 )

ještě, že do zahraničí bude co nevidět očkovací pas, protože mutace řádí a testování pořád lidi nebaví, snad nebude tady indická a jiná mutace...

1pravda1 ( 11. května 2021 22:40 )

PROUZO, DOUFÁM, ŽE NĚKDO SESTŘÍHÁ VŠECHNY TY TVOJE KECY O ROZVOLŇOVÁNÍ A ŽE SE PŘITOM NEZVÝŠÍ MOBILITA A NEHROZÍ NÁKAZA....

stemik ( 11. května 2021 22:27 )

slizky Prouza chce rozvolnovat a pak lidi varuje

verka1 ( 11. května 2021 20:53 )

Kik slevy za 25,- - zimní, podzimní bundy, vesty, svetry, kalhoty, sukně, boty...
NY - slev29, 89, 139,
Zrovna v Kik před prodejnou stojany s oblečením a kdo chtěl jít do prodejny musel mít koš.

Zobrazit celou diskusi
Další videa