Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Počasí vylákalo Čechy na hrady i do skanzenů. O davy zatím nejde, zní ale z památek

Autor: ČTK, for - 
8. května 2021
16:40

Prohlídky bez průvodců a otevření venkovních expozic v kombinaci s hezkým počasím vylákaly Čechy ven. Od 4. května platí, že mohou návštěvníci i do vnitřních prostor památek v některých krajích. Dnes se připojily i další pamětihodnosti. Poprvé se otevřela i venkovní část hradu Veveří nad brněnskou přehradou či novogotická kaple na hradě Bítov.

Život v Česku se pomalu vrací do starých kolejí. Vnitřní prostory muzeí, galerií a památek se v Česku v několika krajích mohly otevřít už 3. května, ve zbytku republiky, včetně Zlínského kraje, to bude možné od 10. května.

Za přísných hygienických pravidel se mohly některé památky otevřít i dnes, například hrad Veveří. Jeho venkovní expozice nalákaly stovky Čechů. V pondělí otevřou i vnitřní prostory, ale jen pro jednotlivce a bez průvodce, jak nařizuje vláda.

Kastelán zmínil čerstvě narozené ovečky jako lákadlo pro děti

Na hradě Bítově na Znojemsku mohou ode dneška lidé nahlédnout k novogotické kapli, na nádvoří a do hradních zahrad barona Jiřího Haase, kde se dozvědí podrobnosti o historii rodu Haasů. Prohlédnout si mohou i výběhy a voliéry s exotickým ptactvem a dalšími zvířaty. „Za dopoledne přišlo kolem 50 lidí, ale návštěvníci jsou dlouhou dobu zavření doma, takže myslím, že ještě odpoledne a zítra (v neděli) dorazí. Venkovní prostory jsou i díky zvířatům atraktivní, teď tady máme čerstvě narozené čtyři ovečky, což je prima pro rodiny s dětmi. Příští víkend zpřístupníme ještě expozici pivovaru, hradní kapli a hladomornu s mučírnou,“ uvedl kastelán Jan Binder.

Koronavirus v ČR: Otevření venkovních expozic v archeoskanzenu Modrá na Uherskohradišťsku (8. 5. 2021) Koronavirus v ČR: Otevření venkovních expozic v archeoskanzenu Modrá na Uherskohradišťsku (8. 5. 2021) | ČTK / Glück Dalibor

Počasí vylákalo Čechy i do prostor archeoskanzenu v Modré na Uherskohradišťsku. Sem mohou lidé již od poloviny dubna, návštěvnost se k dříve běžným číslům zatím nepřiblížila. I dnes dopoledne do archeoskanzenu zavítalo jen několik lidí. „Návštěvnost je zatím slabá, tak pět až deset procent toho, co by bylo v běžné sezoně, přes týden je to pár lidí, o víkendu je to lepší, kolem stovky,“ řekl správce archeoskanzenu Lubomír Sláma.

Pro návštěvníky památek stejná pravidla jako v obchodních centrech

Vláda od 10. května upravuje „provoz muzeí, galerií, výstavních prostor, hradů, zámků a obdobných historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií tak, že se zakazují skupinové prohlídky s tím, že provozovatel neumožní přítomnost více návštěvníků, než je 1 osoba na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy, která je přístupná veřejnosti, a návštěvníci jsou povinni udržovat rozestupy alespoň dva metry, nejde-li o členy domácnosti,“ uvádí se v oficiálním dokumentu ministerstva zdravotnictví. Stejná pravidla platí i v obchodech.

Původně se uvažovalo, že se z dalšího rozvolňovacího balíčku vyřadí Jihočeský kraj, Zlínský kraj a Vysočina. Zlepšení epidemické situace ale nakonec umožní uvolnění i v nich.

Video Arenberger o dalším rozvolňování: Zelenou dostávají obchody i památky. - ČTK

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa