Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno, bouřka 25°C

Očkovací zlom v Česku: Babiš chce omezit počet vakcinačních center a posílit mobilní týmy

Autor: ČTK - 
8. května 2021
12:40

Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a navyšovat kapacity center velkých. Novinářům to před sobotním jednáním lídrů zemí EU v Portu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň je pro více mobilních očkovacích týmů.

„Naše strategie je spíše zmenšovat počet očkovacích míst. Bylo jich 240 a teď už jich je pod 200. A spíš navyšovat kapacity velkých center,“ uvedl Babiš.

Česko podle něj nyní musí řešit zejména zavedení většího počtu mobilních očkovacích týmů, které by dorazily domů k lidem, kteří jsou nemocní a mají problém se dostat k praktickému lékaři či do očkovacího centra. Ráno o tom hovořil s Petrem Šnajdárkem, který má za armádu na starosti Chytrou karanténu.

Přes milion lidí s ukončeným očkováním

Proti novému typu koronaviru se v Česku očkuje od konce prosince. Zdravotníci dosud aplikovali téměř 3,6 milionu dávek vakcíny. Ukončené očkování má 1,04 milionu lidí. V pátek bylo podruhé za sebou očkováno více než 80 000 lidí. Poslední tři dny tak byly z hlediska počtu očkovaných rekordní.

Ambicí vlády bylo ale po Velikonocích očkovat 100 000 lidí denně. Kapacity očkovacích center a ordinací, kde očkují praktičtí lékaři, jsou pro takové tempo dostatečné, málo je ale vakcíny.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) tento týden doporučil starším pacientům, kteří čekají na očkování proti covidu-19 u praktického lékaře, aby raději využili nějaké velké očkovací centrum. Minulý týden podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky čekalo v ordinacích na vakcínu 30 000 lidí nad 80 let a 100 000 lidí ve věku 70 až 79 let.

Video Arenberger v Epicentru: O rozvolnění v Česku i očkování. Kdy odložíme respirátory? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Covid_19 ( 9. května 2021 13:15 )

zmatek v očkovací strategii pokračuje, nahnat špatně pohybující se seniory do O2 arény není pro ně žádná výhra, u praktika je to většinou bez jediného schodu, v O2 aréně si musí vyžádat pomoc nebo absolvovat dost schodů k očkování a dost schodů při odchodu z očkování, gratuluji vládním nemehlům jak se starají o seniory

Zobrazit celou diskusi
Další videa