Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 6°C

Brusel uzavřel Tomanův střet zájmů, Česko peníze vracet nebude. A co Babiš a Agrofert?

Autor: ČTK - 
19. března 2021
14:50

Evropská komise (EK) ukončila prověřování ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) kvůli možnému střetu zájmů bez sankce. Česká republika proto nebude vracet peníze za poskytnutí dotace pro firmu navázanou na Tomanovu rodinu. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Prověřování kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a koncernu Agrofert nadále pokračuje.

Tomanův střet zájmů se podle médií a opozice mohl týkat společnosti Agrotrade, který z 80 procent vlastní ministrův otec Miroslav Toman starší.

„Ve formálním sdělení ze dne 23. února 2021 je bod auditního šetření Evropské komise k tvrzenému potencionálnímu střetu zájmů ministra zemědělství veden již jako uzavřený. K uzavření tohoto bodu došlo po konání bilaterálního jednání a s přihlédnutím k dodatečným informacím, které byly EK poskytnuty ze strany národních orgánů. Tento bod auditního šetření byl uzavřen bez návrhu udělení sankce ze strany EK,“ napsal mluvčí. Další informace podle něj úřad nemůže poskytnout, protože ostatní části prověřování jsou stále otevřené.

Výše zmíněné prověřování je součástí tzv. zemědělského auditu. Další část řeší ministerstvo pro místní rozvoj. Na začátku března odeslalo do Bruselu odpověď na dopis Evropské komise se závěrečnou auditní zprávou o tomto možném premiérově střetu zájmů. Obsah odpovědi i veškerá komunikace zůstávají v důvěrném režimu.

Babiš vložil majetek do svěřenského fondu. Postačí to Bruselu?

Evropská komise zaslala v listopadu 2019 českým úřadům konečnou auditní zprávu týkající se dotací z unijních fondů vyplácených Agrofertu. V předběžné auditní zprávě EK v nezemědělské části konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. ČR by kvůli takovému hodnocení mohla vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun.

Babiš možnost střetu zájmů odmítá a tvrdí, že Česká republika žádné peníze Bruselu vracet nebude. Podle několika europoslanců zástupci EK sdělili členům výboru Evropského parlamentu, že závěry auditu EK týkající se Babiše potvrzují jeho střet zájmů.

viho ( 19. března 2021 16:18 )

Tak jestli je pro vás nic těch cca 100 milionů Kč ročně, které Babiš dostává na dividendách ze svěřenského fondu Agrofertu a ještě dalších podivných fondů, tak jste asi za vodou. Ověřit si to můžete přece v jeho přehledu příjmů, které jako poslanec musí Babiš předkládat.

fico ( 19. března 2021 16:02 )

No to je hovadina. Může žít z peněz, které má třeba 15 let. Z Agrofertu nebere nic. Vem si prášek a běž si lehnout.

viho ( 19. března 2021 15:50 )

Problém je právě v tom, že Babiš za svůj vedlejšák na Úřadu vlády vedle šéfování Agrofertu nebere plat a žije z peněz Agrofertu. Už jen v tom je jeho obří střet zájmů. Je to jeho další trik, protože i když všechno na co sáhne pokazí, může tvrdit, že nenese žádnou zodpovědnost, protože to přece dělá zadarmo.

Milan Šmid ( 19. března 2021 15:19 )

VETŠINA POLITIKU V EU NEMÁ NA TO ABY BABIŠOVI ČISTILI BOTY TAK ZAVIDI MU ŽE JE NĚKOLIKRÁT CHYTŘEJŠI JAK MOŽNA CELE VEDENI EU A TO DĚLÁ ZADARMO !!! ZA SVOU PRACI BY SI LENOVA,JOUROVÁ NAZASLOŽILA VICE JAK JE U NÁS PRŮMĚRNÝ PLAT TOĎ VŠE !!!JEN ŽVANI A VYHROŽUJI ALE NIC NEUMI STYDIM SE ZA UDAVAČE S ČESKÝCH ŘAD V EU STYDIM SE ZA JOUROVOU !!!JSEM HRDÝ MORAVAN A SLEZAN A NIC JINÉHO NIKDY NEBUDU NEJSEM NA PRODEJ JAK NĚKTEŘÍ ??

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa