Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

„Zabil lidi cez padáky“. Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi, spor se vrací na začátek

Autor: ČTK - 
26. února 2021
11:20

Premiér Andrej Babiš (ANO) se zatím nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl při debatě ve Sněmovně. Odvolací Krajský soud v Praze totiž zrušil loňský verdikt a vrátil spor k okresnímu soudu. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud, na posun dnes upozornil server Seznam Zprávy.

„Rozhodnutí soudu I. stupně zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání,“ uvádí k případu justiční databáze. Středočeský krajský soud podle ní rozhodl ve čtvrtek.

Podle zrušeného verdiktu, který loni v září vyhlásil Okresní soud pro Prahu-západ, se měl Babiš omluvit jak písemně, tak na poslanecké schůzi. V roce 2018 totiž prohlásil před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD, že Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Ve vyhrocené sněmovní diskusi, kterou přenášela televize, také Kalouskovi tykal a označil ho za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“. Poslanec předtím Babiše kritizoval za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí.

Soudkyně Simona Kačerová k tomu loni uvedla, že ze strany premiéra šlo o nezvládnuté emoce a čistě osobní útok, při kterém byl Babiš ovlivněn dlouhodobou averzí vůči Kalouskovi a chtěl si s ním vyřídit osobní účty.

Premiér zastává stanovisko, že řekl pravdu, za kterou se omlouvat nebude. Kalousek, který v lednu složil poslanecký mandát, k tomu dříve prohlásil, že lhářům, podvodníkům a pomluvám se nesmí ustupovat.

Soudkyně Kačerová řešila i jinou žalobu na Babiše, kterou podala demonstrantka z akcí spolku Milion chvilek. Kačerová jí dala za pravdu v tom, že Babišovy výroky o tom, že protivládní demonstranti jsou zaplacení, zasáhly do ženiných osobnostních práv. Přiznala jí omluvu. Také tento rozsudek však zrušil odvolací soud, který rozhodl opačně - tedy tak, že premiér se omlouvat nemusí. Zdůvodnil to tím, že výroky nesměřovaly konkrétně vůči žalobkyni, ale proti větší skupině protestujících.

Video Kalousek se loučil s poslanci: Složil mandát kvůli kampani, omluvil se a sklidil potlesk vestoje - Facebook - TOP 09

LuCo ( 6. března 2021 20:11 )

Nezapomeň na darmožrouty ze Senátu, ti tam nezřízeně mlaskají jak čuníci!

zahrada1949 ( 4. března 2021 14:02 )

Pollo pěkně ti jebe ty nemáš rodiče oni si nezaslouží almužnu když politická verbež zlodě­ju,kmo­tru,tu­nelá­řu od špinavého převratu žere ze zlatých koryt a ještě mlaskají s platy od 100 do 180 tisíc!!

zahrada1949 ( 4. března 2021 13:57 )

to už jsme pakistán že se musí omlouvat za pravdu, zrudě vrahovi,zloději zlodějskýmu!!!

Pollo ( 3. března 2021 06:41 )

To je zas diskuze! Koupit důchodce za 5000 Kč za kus nevadí, co?

jarypadlo ( 1. března 2021 16:46 )

Tak snad aby si soudruh pionýr-tehdy pionýrský recitátor,dnes velká swi*ně,trochu zopakoval jak to bylo a kdy,komu splatil odškodné atd....Tedy soudruh recitátor a opilec Kalousek.

Zobrazit celou diskusi
Další videa