Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Babiš jede na „výzvědy“ do Maďarska. S Orbánem bude řešit Sputnik i nadějný lék

Aktualizováno -
3. února 2021
14:53
Autor: ČTK - 
3. února 2021
12:44

Premiér Andrej Babiš (ANO) poletí v pátek s expertním týmem na koronavirus do Maďarska. Bude jednat se svým protějškem Viktorem Orbánem, tématy budou očkování, maďarské zkušenosti s ruskou vakcínou Sputnik V či lék bamlanivimab, který podle úterního Babišova vyjádření Česká republika nakoupí. Předseda vlády cestu dnes avizoval na twitteru, informoval o ní též web Lidovky.cz.

Podle serveru s Babišem do Budapešti poletí tým epidemiologů, virologů a dalších expertů, včetně premiérova poradce a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Jednat v Maďarsku mají podle webu tři pracovní skupiny, a to o vakcinaci, registraci očkovacích látek a léčebném procesu onemocnění covid-19.  „Čekáme na schválení, abychom to mohli nakoupit (...) Je potřeba se podívat, jestli jsou vakcíny bezpečné a je jedno jaký mají původ,“ řekl premiér.

„Zjistíme, jakým způsobem to maďarská strana řeší a vyměníme si informace o lécích, které jsme si objednali,“ doplnil Babiš. 

Do Maďarska v úterý dorazilo prvních 40 000 dávek ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Podle smlouvy z ledna má Rusko Maďarsku dodat během tří měsíců dva miliony dávek, což bude stačit k vakcinaci milionu lidí. Agentura Reuters uvedla, že na rozdíl od jiných zemí Evropské unie, které jsou závislé hlavně na očkovací látce od společností Pfizer/BioNTech, maďarský úřad pro kontrolu léčiv v lednu schválil ruský Sputnik V. Podmínečnou registraci v této zemi získala také vakcína čínské firmy Sinopharm.

V Maďarsku, Německu, USA či Kanadě už nasadili lék bamlanivimab od společnosti Eli Lilly, který má omezit množství viru v těle a zamezit těžšímu průběhu nemoci. Babiš v úterý řekl, že Česko vyjednalo první dodávku. Neupřesnil ale, kdy by měl lék do ČR dorazit ani v jakém množství. „Pomůže pacientům v prvním stádiu nákazy covid-19, aby se nedostali na JIP. Snižuje to riziko až o 80 procent,“ uvedl premiér.

Lék funguje na bázi monoklonálních protilátek, které se vyrábějí v laboratoři a mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli. Česko také jedná o nákupu jiného přípravku od farmaceutické firmy Regeneron.

ingmarie ( 4. února 2021 10:53 )

Zbytečná cesta a plýtvání penězi daňových poplatníků

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa