Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno 19°C

Opomíjená ochrana proti koronaviru: Tuto prevenci doporučovali už během španělské chřipky

 • Autor: ula - 
  8. 5. 2021
  05:30

  V boji proti koronaviru obecně platí zásada „3R“. Tedy mytí rukou, roušky a rozestupy. Odborníci radí, že bychom si měli přidat ještě „K“ - kloktání. Kloktání je opomíjený, ale velmi jednoduchý způsob prevence. Zejména nyní, kdy se děti vracejí do školních lavic a lidé se začínají více potkávat, může být riziko přenosu viru opět vysoké. Navíc slizniční imunita je pro boj s covidem-19 klíčová. Umíte správně kloktat a můžeme kloktat slivovici?

 • 1.Ochrana už z dob španělské chřipky

  Ústní hygiena jako ochrana a prevence pomáhá snižovat riziko nákazy infekčním onemocněním. Ostatně kloktání jako takové je po staletí doporučovaný prostředek, který pomáhá zvládnout nálož virů, protože dezinfikuje ústní dutinu. Mimo jiné bylo kloktání jako prevence doporučováno už v období pandemie španělské chřipky.

  V Německu byly zveřejněny výsledky používání roztoku ke kloktání a vyplachování úst běžně dostupného v lékárnách u pacientů s onemocněním covid-19, které prokázaly výrazné snížení virové nálože na sliznici úst a krku až o 90 %. To potvrzují výsledky laboratorních a klinických testů. „Domnívám se, že právě kloktání a péče o dutinu ústní může výrazně napomoci v prevenci šíření komunitních infekčních onemocnění, a to jak u dětí, tak i dospělých. Kloktání a proplach horních dýchacích cest je již tisíce let úspěšně používáno a moderní medicínou ověřeno při probíhajících procesech infekční nebo jiné povahy,“ shrnuje alergolog a imunolog MUDr. Ján Kalanin.

  Alergolog a imunolog MUDr. Ján Kalanin Alergolog a imunolog MUDr. Ján Kalanin | apriori

 • 2.Kdy kloktat?

  Zejména nyní, kdy se děti vracejí do školních lavic a lidé se začínají více potkávat, může být riziko přenosu viru opět vysoké.

  „Slizniční imunita je klíčová pro boj s novým koronavirem, a právě proto může být kloktání jednoduchý způsob prevence před nákazou, případně při již probíhající infekci sníží lidově řečeno dávku prskanou do venkovního prostředí,“ říká virolog Prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., a doporučuje kloktat i několikrát denně. Ideální je kloktat vždy po rizikovém kontaktu, tj. po návratu z práce, školy či cestování hromadnou dopravou.

  Kloktání a vyplachování úst je dalším způsobem ochrany nejen proti koronavirům, ale i ostatním kapénkovým infekcím. Přitom nejde o nic složitého či časově náročného. Stačí pouhá minuta kloktání třikrát denně.

  Kloktání může pomoci v boji proti koronaviru Kloktání může pomoci v boji proti koronaviru | Profimedia

 • 3.Kloktání 3x jinak

  Možností, čím kloktat, je několik. Od ústních roztoků přes ústní vody až po bylinné čaje či alkohol. Ne vše je z pohledu složení vhodné pro pravidelné používání nebo pro použití u dětí. Liší se také léčebný účinek. Při výběru byste na to měli brát zřetel.

  Přípravky ke kloktání a vyplachování úst pomáhají redukovat virovou nálož v dutině ústní a krku například fyzikální cestou. Povrchově aktivní látky omezují vazbu mezi viry a buňkami sliznice a snižují riziko přenosu viru kapénkami například při mluvení, kašlání, smíchu nebo zpěvu.

  Kloktání může pomoci v boji proti koronaviru Kloktání může pomoci v boji proti koronaviru | Profimedia.cz

 • 4.Ústní roztok ke kloktání

  Z pohledu výsledků odborných studií je ke kloktání ideální speciální roztok ke kloktání a vyplachování úst. Díky vhodnému složení dokáže roztok zničit většinu virové nálože, a to i té koronavirové, dokonce až 90 %. Neobsahuje alkohol a je proto vysloveně vhodný i pro děti (od 6 let). Kloktání doplňuje základní hygienu ústní dutiny, a když se provádí alespoň třikrát denně, výrazně snižuje pravděpodobnost uchycení a pomnožení patogenů v dutině ústní a krku.

  Kloktání může pomoci v boji proti koronaviru (ilustrační foto) Kloktání může pomoci v boji proti koronaviru (ilustrační foto) | apriori

 • 5.Ústní voda

  Ani v tomto případě neuděláte chybu. Na trhu je k dostání nepřeberné množství ústních vod. Důležité je prostudovat jejich složení. Mnohé ústní vody obsahují alkohol, některé až 26 procent, což může při častém používání dráždit sliznici úst. Také pro děti raději volte jiný přípravek na kloktání.

  Kloktání může pomoci v boji proti koronaviru Kloktání může pomoci v boji proti koronaviru | Profimedia.cz

 • 6.Heřmánek nebo slivovice

  Bylinková kloktadla z heřmánku, šalvěje, mateřídoušky nebo lípy mají mírný antibakteriální efekt a působí proti infekcím v ústech. Příjemně voní a jsou snadno dostupná ve formě čaje. Můžete tak během dne popíjet voňavý čaj a zároveň usrkávat-kloktat. „Tento způsob kloktání určitě neuškodí. Otázkou je, za jak dlouho či do jaké míry omezí nežádoucí viry na sliznici,“ míní Kalanin. Dodává, že i alkoholu se přisuzuje dezinfekční schopnost, kterou bezesporu má. Je laboratorně ověřeno, že maximální efekt alkoholu je při 70% koncentraci etanolu. Není však tak dobrý jako jiné dezinfekce. Navíc sliznici vysušuje a není vhodný pro děti ani pro řidiče.

  Kloktání může pomoci v boji proti koronaviru (ilustrační foto) Kloktání může pomoci v boji proti koronaviru (ilustrační foto) | apriori

 • 7.Jak kloktat?

  Podle odborníků je ideální, pokud se očistě dutiny ústní a krku věnujete 3x denně, zhruba minutu.

  Někdy se doporučuje při kloktání vyslovit hlasitě „á“ - zabrání se tím vdechnutí a uvolní se ústní dutina. Vhodné je i mírně zaklonit hlavu. Potřebné množství ke kloktání se odměří pomocí víčka. Je lepší s jídlem či pitím několik minut počkat pro lepší výsledek.

  Samozřejmostí je však neustále dodržování opatření, jako je nošení roušek či respirátorů, rozestupy, mytí rukou a větrání. Postupy mají být vnímány jako celek, aby měly správný účinek. Je třeba uvést na pravou míru, že kloktání samozřejmě neléčí, pokud už člověk nemocný je. Jasně se ovšem prokázalo, že se dá pravidelným kloktáním výrazně oslabit potenciál viru pro jeho další šíření.

  Video Roman Prymula a jeho instruktážní video: Jak se správně mají mýt ruce? - Twitter - R. Prymula

illyria ( 10. května 2021 09:12 )

Fascinují je, že kloktání a výplachy nosu (a mnoho dalšího) již přes rok doporučuje Dr. Igor Bukovski a byl nazýván konspirátorem, id**tem a mnoho dalšího...

žanyn ( 9. května 2021 19:07 )

Ten se používal i k inhalaci. Jak moc to škodílo, ovšem říci neumím...

žanyn ( 9. května 2021 19:05 )

Tohle opravdu znaly už staré báby kořenářky. Ale ovšem také onu inhalaci, převážně bylinek. A když si uvědomíte, že v suché sauně vdechujete horký vzduch bez následků pro vás, tak tam onen covid asi těžko přežívá. A kombinace podobných doporučení může opravdu být účinná. Ono ani tu alternativní medicínu nelze ve všech případech zatracovat....

NerudnejDedek ( 9. května 2021 12:13 )

Ja kloktam kazdy den francovku a jsem v pohode.

Pohybovenadany ( 9. května 2021 00:33 )

Zapomněli jste na dostatečné prděni u toho. A řvát a rvát. Nemoc se zalekne a je to lepsi než AstraZeneca či Sputnik V

Zobrazit celou diskusi
Další videa