Sobota 12. června 2021
Svátek slaví Antonie, zítra Antonín
Oblačno, bouřka 25°C

Německo spouští výhody pro očkované a uzdravené. Těžit u nich budou i Češi

Aktualizováno -
7. května 2021
11:44
Autor: ČTK - 
7. května 2021
10:16

Lidé očkovaní proti nemoci covid-19 a uzdravení získávají v Německu více svobody, nebudou potřebovat testy a týkat se jich nebude ani omezení nočního vycházení či karanténa. Povinnost nosit respirátory a roušky je ale zachována. Návrh rozvolnění, který již schválila vláda a také poslanci, dnes podpořila Spolková rada, která zastupuje přímo německé spolkové země. Pokud nové karanténní nařízení vyjde obratem ve spolkovém věstníku, bude nový režim platit již od víkendu.

Z úpravy podmínek budou těžit i Češi, kteří jsou očkovaní, případně nemoc v předchozích šesti měsících prodělali. Při vstupu do Německa se na ně nebude vztahovat karanténa. Ta je nyní desetidenní a po pěti dnech je možné ji zkrátit testem.

Ještě před celoněmeckým rozvolněním poměrů pro očkované a zdravené přistoupily k podobnému kroku jednotlivé spolkové země. Platnost jejich zvýhodnění je ale vždy omezena jen na daný region.

Nové celoněmecké opatření a také jeho regionální verze nevyžadují od očkovaných a vyléčených testy při návštěvě kadeřnictví či obchodů neprodávajících zboží denní potřeby. Lidé, kteří jsou považováni oficiálně za imunní, se mohou v soukromí opět scházet bez omezení. V nejvíce postižených regionech přitom na návštěvu dosud může jen jeden člověk z cizí domácnosti. Do tohoto výčtu nejsou započítány děti a nově v něm nebudou ani imunní.

Karanténa se na očkované a uzdravené bude vztahovat jen tehdy, pokud do Německa vstupují z oblastí s mutacemi, případně se v Německu setkali s nějakou nebezpečnou formou varianty koronaviru. Institut Roberta Kocha (RKI), který jako hlavní německá instituce pro prevenci a potírání chorob spravuje seznam epidemicky rizikových států, ale nyní v Evropě neoznačuje žádný region za oblast s výskytem nebezpečných mutací.

Výhody získávají očkovaní, kteří byli plně imunizováni vakcínou schválenou v EU, respektive evidovanou Institutem Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu funguje jako lékový regulátor. Plné očkování v případě látek od společností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna znamená dvě dávky, u preparátu od firmy Johnson & Johnson je to jedna dávka. Od závěrečné dávky musí uplynout nejméně dva týdny. Doklad o očkování může být nejen v papírové, ale i v digitální podobě. Pokud nebude v němčině, postačí verze v angličtině, francouzštině, italštině či španělštině.

Uzdravení se budou vykazovat pozitivním výsledkem PCR testu, což osvědčí, že byli nakažení. Tento pozitivní test musí být starý nejméně 28 dní a nejdéle půl roku.

Michal Snobl ( 7. května 2021 14:21 )

Tak super to aspoň díky Němcům nemůže žádný uprchlík do Evropy. Nebo je Merkelojc Anča očkuje osobně.

zralynetopyr ( 7. května 2021 13:10 )

očkování macht frei

zralynetopyr ( 7. května 2021 13:08 )

očkovanci všech zemí - spojte se!

krapotkin ( 7. května 2021 12:05 )

Rasismus opět začíná. Už se nedělí na árijce a neárijce, ale na lidi e sajrajtem v těle a bez něj.

Jirik-ta ( 7. května 2021 12:02 )

Hm. Diskriminace soudruzi. Výhody pro utečence budou?.

Zobrazit celou diskusi
Další videa