Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Testování bezdomovců na koronavirus u hlavního nádraží: Nákazu odhalili zatím jen u jednoho

Autor: jza - 
16. dubna 2021
06:34

V parku v těsném sousedství pražského hlavního nádraží se ve čtvrtek krátce před jednou hodinou odpoledne začala tvořit fronta lidí. „Dneska je dobrá polívčička,“ vítal je Miloslav Ondra, který tu pravidelně rozdává potraviny lidem bez domova nebo třeba plenky pro matky samoživitelky. Kromě toho teď rozjel i bezplatné testování na covid pro lidi v nouzi. Ve čtvrtek se jich tu otestovalo celkem devět. Zatím se tu za poslední čtyři týdny objevil jen jeden pozitivní člověk. Vyřešit takovou situaci ale nebylo zrovna jednoduché.

Zatímco dobrovolníci nosili bedny s jídlem a dalšími věcmi, sešlo se tu několik desítek lidí. Kromě lidí bez domova přišlo i několik maminek s malými dětmi, které vesele pobíhaly kolem, zatímco maminky stály ve frontě. Dostávají plenky,  sunary nebo i kojeneckou výživu. 

Jedna z matek samoživitelek Blesku řekla, že pro dítě potřebuje alespoň 2 balení plenek na měsíc a  pomoc, která se tu rozdává, hodně odlehčí jejímu rozpočtu. „Když máte tisíc až 1500 korun na měsíc, tak co za to koupíte?“ říká. Jedno balení plenek totiž stojí kolem 250 korun a dítě spotřebuje většinou dvě měsíčně. Dala by za ně tedy klidně i polovinu peněz. „Možnost nějakým způsobem pomoc je skvělá,“ říká Miloslav Ondra, když vidí, v jaké situace někteří lidé jsou. Potraviny, které se tu rozdávají, pochází z Potravinové banky Praha.

Kromě trvanlivých potravin si tu mohli potřební dát také dát polévku s pečivem. „Vynikající, lepší než od té mojí,“ zaznělo od jednoho z lidí, kteří dorazili. O kus dál od místa, kde se rozdává potravinová pomoc, se lékař Jan Hachran převléká do ochranného obleku. Chvíli poté už pomáhá s testováním. S Miloslavem Ondrou jsou kamarádi a oslovil ho, zda by mu nepomohl. Věnuje se sice kardiologii, ale v době covidu pracoval i na covidovém oddělení.

Jak to probíhá?

Všechno probíhá v trochu „bojových podmínkách“ na lavičce, kde po odběru slin kape vzorek na testovací sadu a pak se čeká na vyhodnocení. Zájemci o testování dostanou pořadové číslo a pak s lékařem krátce pohovoří. „Abychom tomu dali nějaký systém, tak se ptám na dvě otázky. Za prvé, jestli se v posledních 14 dnech potkali s někým, o kom by věděli, že koronavirus má nebo jim připadal nemocný. Druhá otázka je, zda sami na sobě pozorovali nějaké příznaky jako suchý kašel, horečku, ztrátu čichu, chuti nebo bolesti svalů, průjem nebo zvracení,“ vysvětlil pro Blesk postup.

Spolek Filantropie u pražského Hlavního nádraží organizuje potravinovou sbírku a testování na koronavirus pro lidi bez domova. (15. dubna 2021) Spolek Filantropie u pražského Hlavního nádraží organizuje potravinovou sbírku a testování na koronavirus pro lidi bez domova. (15. dubna 2021) | CNC/Jan Zázvorka

Antigenní testy se Miloslavu Ondrovi podařilo získat přes vládu. Oslovil přímo premiéra Andreje Babiše (ANO) i ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) a po společném videohovoru se podařilo dohodnout, že testy dostal jako sponzorský dar od energetické společnosti ČEPS.

Tašky i kočárky se postupně plnily jídlem a dalšími věcmi a po druhé hodině už se skoro všechno rozebralo. I přes nepříznivé počasí přišla asi stovka lidí, otestovat se nechalo 9 z nich, všichni měli negativní výsledek. V minulých týdnech se nechalo otestovat kolem deseti až patnácti lidí. 

Složitá situace

S testováním tu začali už na začátku dubna, zatím se objevil jen jeden pozitivní člověk. Ukázalo se ale, že řešit situaci lidí bez domova s covidem není úplně jednoduché. Pozitivní test se tu objevil minulý týden u muže, který ale měl slovenské občanství. Miloslav Ondra zavolal nejdříve na záchranku, kde ho odkázali na hygienickou stanici. Tam ale také nepochodil.

O pomoc pak poprosil strážníky a ti zase přivolali státní policii. Ani oni moc nevěděli co dělat a nakonec podle Ondry volali kriminální policii. „Ten kluk tu skoro dvě hodiny seděl a skoro brečel, protože nevěděl, co s ním bude,“ popsal situaci. Pak se objevili další policisté se záchrankou a ti si ho odvezli. Co se dělo dál, už ale organizátor akce neví.

Miloslav Ondra ale chce jít ještě dál, chtěl by rozjet i očkování pro lidi bez domova. Apeluje kvůli tomu i na politiky. „Představa je taková, že bysme nasmlouvali sanitku, mám k tomu i dva lékaře,“ popsal. 

Kam mohou lidé bez domova s covidem? 

Už dříve se ukázalo, že koronavirus se mezi bezdomovci objevuje ve stejné míře jako ve zbytku populace. V Praze fungují dvě ubytovny určené pro pro nakažené. „Aktuálně jsou v provozu dvě ubytovací kapacity pro karanténu a izolaci lidí s covidem-19. Jde jednak o hostel na Vyšehradě s kapacitou kolem 70 lůžek a dále pak využíváme pronajatý pavilon 32 v areálu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích,“ uvedla pro Blesk radní Milena Johnová (Praha Sobě). 

Ve všech zařízené pro lidi bez domova také s pomocí organizace R-mosty také probíhá testování na covid. Pracovníci sociálních služeb stále vyhledávají případná ložiska infekce mezi lidmi v těžké sociální situaci a zajišťují pro ně i karanténu nebo izolaci. „Pomoc je určena také lidem ubytovaným v komerčních ubytovnách, kde je dodržování protiepidemických opatření rovněž velmi problematické – při využívání společných toalet a koupelen to prostě nejde tak, jako v normálním bytě,“ dodala radní Johnová.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa