Neděle 16. května 2021
Svátek slaví Přemysl, zítra Aneta
Oblačno, déšť 16°C

Vyčerpaný ministr zdravotnictví končí: „Jsem přepracovaný.“ A ukázal na rošády v Česku

Autor: ČTK - 
13. dubna 2021
16:08

Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober se rozhodl odejít z funkce kvůli vyčerpání a zdravotním problémům. Rakouský politik ze strany Zelených dnes v osobním prohlášení podle agentury APA uvedl, že země nyní potřebuje ministra zdravotnictví, který je stoprocentně fit. Novým ministrem zdravotnictví se v pondělí stane lékař a funkcionář lékařské komory Wolfgang Mückstein. Odcházející ministr Anschober poukázal i na čtyři ministry za koronakrize v sousedním Česku.

Rudolf Anschober řekl, že byl pracovně přetížený, a potvrdil, že už před měsícem jej postihla zástava krevního oběhu a další pak před týdnem. „Jsem přepracovaný a vysílený,“ řekl 60letý politik a dodal, že se rozhodl odstoupit.

„V nejtěžší zdravotnické krizi za desítky let potřebuje republika ministra zdravotnictví, který je stoprocentně fit,“ zdůvodnil Anschober svůj odchod. „Ani já se nechci zničit,“ dodal.

Řekl, že je to 15 měsíců, co se resortu ujal, ale má dojem, „jako by to bylo spíše 15 let“. Uvedl, že když se v pondělí díval na záběry z první schůzky ministrů zdravotnictví EU, jíž se zúčastnil, zjistil, že mnoho jejích účastníků už ve funkci není. „Například v Česku, u našich sousedů, se funkce během pandemie ujal čtvrtý ministr zdravotnictví,“ připomněl Anschober. „Ano, ani Evropská unie, ani žádný ze členských států nebyl na pandemii připravený. Tak to je, to si je nutné sebekriticky připustit,“ uvedl také.

Anschober řekl, že s tím, jak koronavirus a s ním spojená opatření rozdělil společnost, čelil výhrůžkám smrtí, od listopadu je pod policejní ochranou. Terčem výhrůžek byli i jeho blízcí. Přišlo mu, že jeho politické úsilí bojovat proti pandemii ohrožoval populismus a stranické tahanice, a proto se často cítil osamocený.

Do příštího pondělí má vedení resortu převzít vicekancléř a šéf Zelených Werner Kogler a poté má být jmenován Anschoberův nástupce. Tím bude všeobecný lékař Wolfgang Mückstein, který dosud působil ve vedení centra primární péče v šestém vídeňském obvodě nebo jako referent pro nové organizační formy v rakouské lékařské komoře.

Anschober nalomeným hlasem řekl, že uplynulých 14 měsíců prakticky jenom pracoval a „zjevně se přepracoval“. Postupně mu prý ubývaly síly a v důsledku toho musel bojovat s oběhovými problémy, stoupajícím krevním tlakem, problémy s hladinou cukru v krvi a počínajícím šelestem v uších.

Anschober v letech 2003 až 2015 působil ve funkci hornorakouského radního pro životní prostřední a patřil tehdy k hlasitým kritikům českých jaderných elektráren. Už na konci roku 2012 se potýkal se syndromem vyhoření a vzal si na tři měsíce volno.

Zdravotní problémy se nevyhýbají ani českým politikům a klíčovým státním úředníkům. Před týdnem při jednání vlády zkolabovala hlavní hygienička Pavla Svrčinová, do práce se už vrátila. Dnes o „drobném kolapsu“ informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Uvedl ale, že v péči lékařů není.

Video Arenberger ministrem zdravotnictví. Zeman zmínil Sputnik, hysterii a mrtvé. - Blesk Zprávy / ČTK

cipisek01 ( 14. dubna 2021 21:47 )

Pokud o tom houby víte, tak nepište ty nesmysly... Přepracovaný byl a můžu říct, pokud ta to bral peníze tak ten si je opravdu zasloužil. Funkcí řídil zodpovědně. Vy v ČR mit takového ministra během pandemie a ne ty co máte bylo by ČR.. Upne někde jinde..... Navíc ministr neřídí pouze pandemii, ale spadají pod něj jiné rezorty... Za nás a je nás tady opravdu hodně děkujeme, že jste to tak zvládnul a vy, co víte o Rakouské politice (nechci říct kulové a nemáte ponětí proč k odstoupení funkce dochází a to jak se zdravotních a z politických důvodů. Nechte ty hloupé komentáře o korytech. Ne jako ti čeští s piráti a spol.......

Jiří Nickel ( 14. dubna 2021 18:50 )

Přepracováný??z čeho?? ale peníze berete že a ne malé...fuj lumpové

krapotkin ( 14. dubna 2021 16:51 )

Jo, o je Dánsko, ale pro Čecháčky bude dobrá. Hamajda tak klidně zavraždí další tisíce lidí.

wenzel trousil ( 14. dubna 2021 15:28 )

CHces snad rici ze problemy mate vy, HaWloidi!

wenzel trousil ( 14. dubna 2021 15:27 )

Dalsi dukaz nebezpecnosti te "Proverene a schvalene" vakci­ny..­.Jojo,­,Hrat RUSKOU RULETU s ASTROU ZENECOU neni moc bezpecne. Šéf dánského zdravotnického úřadu Sören Broström omdlel na tiskové konferenci o používání vakcíny AstraZeneca. Dánsko tuto vakcínu přestane zcela používat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa