Pátek 7. května 2021
Svátek slaví Stanislav, zítra je Den vítězství
Oblačno, déšť 12°C

Zástupci škol tepají vládu za průtahy. A Jansta kvůli sportovcům zmínil plnou tramvaj

Autor: ČTK - 
12. dubna 2021
20:25

Odsunutí návratu žáků k praktické výuce podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka ukazuje, že školy pro vládu nejsou jednoznačnou prioritou. Kabinet se podle něj zachoval nezodpovědně, když ode dneška otevřel některé obchody. Zejména v učebních oborech podle Zajíčka už nyní chybí žákům tolik praxe, že se to bude jen stěží dohánět. Školy jsou přitom na návrat žáků připraveny. Ode dneška začaly i s testováním přítomných zaměstnanců. Zajíček to řekl na dotaz ČTK. Kriticky zhodnotila rozhodování vlády i šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Předsedové České unie sportu (ČUS) a Sdružení sportovních svazů ČR (SSS ČR) oceňují, že navzdory pokračování přísného omezení shromažďování na dva lidi venku i uvnitř budou možné skupinové tréninky. 

Vláda rozhodla, že studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení neúspěchem budou moct od 19. dubna docházet na konzultace ve skupinách maximálně do šesti osob. Dosud byly možné individuální konzultace. Obnovení praktické výuky, které kabinet avizoval od příštího týdne, nakonec epidemiologové nedoporučili s ohledem na další změny v opatřeních, jako třeba otevření papírnictví či obchodů s dětským oblečením. Návrat k praktické výuce by se podle nich proto měl odložit nejméně do 26. dubna.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) po jednání vlády novinářům řekl, že návrat studentů k praktické výuce je pro něj prioritou. Nechtěl ale upřesnit, kdy by se tak mohlo stát.

Zajíček: Školství nemá dostatečnou prioritu

Podle Zajíčka je to výsledek málo zodpovědného stanoviska politiků, kteří se rozhodli uvolnit raději obchody než školy. „Ta priorita (školství) tu prostě jednoznačně není,“ myslí si. Chybějící praktická výuka podle něj bude problém zejména pro závěrečné zkoušky v učebních oborech. Praktické zkoušky se tam sice budou moct konat výjimečně až v létě, ale na rozdíl od maturitních zkoušek se jejich forma nedá změnit, řekl Zajíček. „Úplně dobré řešení v tuto chvíli nevidím. I kdyby nastal návrat příští pondělí, tak by bylo za minutu dvanáct, ne-li minutu po dvanácté,“ dodal.

Schejbalová už s návratem posledních ročníků do lavic před maturitami nepočítá. V pražském Gymnáziu Nad Štolou, které vede, o to podle ní už studenti ani nestojí. Chtějí se teď spíš v klidu doma připravovat na zkoušky, řekla. Podle ní možnosti skupinových konzultací využijí spíš odborné školy. Tomu, že je školství priorita vlády, ale už také nevěří. Pozastavila se i nad tím, proč má být ve školách zakázaný tělocvik, když budou moct děti sportovat jinde.

„Ve škole by aspoň byly v jedné homogenní otestované skupině,“ podotkla. Podle dnešního rozhodnutí vlády může být venku na jednom sportovišti až šest dvoučlenných skupin, musí být ale nejméně deset metrů od sebe.

„Přijde mi to všechno nelogické,“ podotkla ředitelka. To, že bylo potřeba otevřít papírnictví nebo obchody s dětským oblečením, je podle ní pochopitelné. „Obávám se ale, aby ta priorita školství nebyla stále přeskakována něčím jiným,“ řekla. Podle ní vláda rozhoduje chaoticky a nekoncepčně. Uvítala by systém, ze kterého by jasně vyplývalo, co se stane například při různých nárůstech počtu nakažených.

Sportovní šéfové oceňují povolené tréninky

ČUS a SSS ČR oceňují, že budou možné skupinové tréninky, předepsaný desetimetrový rozestup mezi maximálně šesti sportujícími dvojicemi ale považují v kontextu jiných prostředí za nelogický.

„Jsme jednoznačně rádi, že vláda přistoupila alespoň na kompromisní variantu. Konečně nebude jedno velké fotbalové hřiště využívat pouze jedna dvojice, ale šest dvojic a celkem dvanáct lidí bude moct sportovat za bezpečných pravidel. Tím se otevře sportovní spolková činnost, kluby a jednoty mohou připravovat tréninky. Zaktivizují se konečně trenéři, kteří doposud pracovali hlavně online, a dětem se vrátí motivace,“ uvedl pro ČTK předseda ČUS Miroslav Jansta. „Přijímám to jako konsenzus. Pojďme už konečně bezpečně sportovat,“ doplnil ho šéf SSS ČR Zdeněk Ertl.

Požadavek rozestupů je jen vůči sportovcům

Na mimořádně velkých rozestupech trvali epidemiologové, jinak by pro ně jakékoliv uvolnění sportu nebylo průchodné. „Z 15 metrů čtverečních na osobu, což jsou téměř čtyři metry mezi osobami (převzato z portugalského modelu), se udělalo 10 metrů délkových, ale budiž. Snad i to lidi přijmou, i když si o tom budou myslet například po cestě plnou tramvají své,“ komentoval to Jansta.

Rovněž Ertl se pozastavil nad tím, že požadavek vůči sportovcům nemá obdobu. „Když na farmářských trzích mají lidé za sebou dva metry, čekají na zmrzlinu a jsou na sebe ve frontách v obchodech nalepení, tak působí poněkud nepatřičně, že někdo chce na fotbalovém hřišti, aby dvojice měly kolem sebe deset metrů,“ uvedl. Při sportu ale na rozdíl od jiných aktivit v zastavěném území nemusejí lidé nosit roušky.

Jansta: Tréninky jsou bezpečnější než sportovat bez režimu

Organizované a kontrolovatelné tréninky považuje Jansta za bezpečnější aktivitu než živelné sportování na veřejných hřištích a v parcích, které je zejména za hezkého počasí často k vidění. „Každý, kdo byl venku a není zavřený doma, tak vidí, že lidi potřebují pohyb. Děti se dají obzvlášť těžko udržet doma, aktivity na veřejných hřištích tak probíhají naprosto živelně a bez režimu. Je to horší, než kdyby se organizovaně sportovalo v klubech,“ poznamenal.

Oba to stejně jako předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička vnímají jako první krok k postupnému rozvolňování sportu. Další jednání vrcholných sportovních funkcionářů s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem je naplánované na sobotu.

Video Epicentrum - Lukáš Jelínek - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa